Így hangold össze az étkezéseidet a menstruációs ciklusoddal
Ha szeretnéd alaposan megérteni, hogyan működnek a hormonjaid, mindenképpen tudnod kell, hogy milyen fázisokon mész keresztül minden hónapban, és mi is történik a testedben az adott napokon. Ha pedig az is fontos számodra, hogy a ciklusod egésze alatt energikusabb és kiegyensúlyozottabb legyél, hangold össze vele az étkezéseidet. Na de hogy mégis miként?
Ezeket láttad már?
Follikuláris fázis
A menstruációt követő és az ovulációt megelőző follikuláris fázisban a szervezetedben lévő ösztrogén és tesztoszteron szintje emelkedni kezd. Az agyad elkezdi termelni az úgynevezett FSH hormont, ami azért felel, hogy a petefészked petesejteket szabadítson fel. Végül egyes tüszők dominánsabbá válnak, mint mások, és még több ösztrogént termelnek. Mivel az ösztrogéntermelődés ilyenkor egyre közeledik a tetőzéshez, a fehérje és a rostbevitel a legfontosabb. Ezeken a napokon egyél olyan tápláló, bélbarát és hidratáló ételeket, mint a zeller, a spárga, a brokkoli és az uborka, az ösztrogéntermelést segítendő pedig a tökmagot és a lenmagot is csempészd bele néhány általad fogyasztott ételbe.
Ovulációs fázis
Az ovuláció során a petesejtek felszabadulnak, és a petevezetéken keresztül eljutnak a petefészekbe, ahol esély van arra, hogy megtermékenyüljenek. Bár teherbe esni a menstruáció bármely szakaszában lehetséges, az ovuláció során a legvalószínűbb, mivel az ösztrogén – és a tesztoszteronszint is ekkor tetőzik. Ilyenkor leginkább az omega-3 zsírsavakban gazdag egészséges zsírokra, például az avokádóra, a chia magra, a lazacra vagy a tojásra érdemes koncentrálnod, és a progeszteron támogatásához fokozottan ügyelj a cinkbevitelre is, például a különböző diófélék segítségével.
Luteális fázis
Az ovulációt a luteális fázis követi, amelynek során az agyalapi mirigy felszabadítja a luteinizáló hormonokat. Amikor ezeknek a hormonoknak a szintje eléri a csúcsot, az agyad jelzi a petefészeknek, hogy szabadítson fel petesejteket. A petesejteket folyadékkal töltött zsákok, más néven tüszők veszik körül, amelyek a felszabaduláskor lebomlanak, felépítve az úgynevezett sárgatestet. Ezután a sárgatest lebomlik, és felszabadítja a progeszteront. Ez a hormon segít megvastagítani a méh nyálkahártyáját, ami biztosítja a petesejtek beágyazódásának lehetőségét. Ebben a szakaszban a legfontosabbak a gyulladáscsökkentő, antioxidánsokban gazdag ételek, például a lila karfiol, a spenót, a szezámmag vagy a sárgarépa fogyasztása.
Menstruáció
Ebben a fázisban, mely egyben a menstruáció és a ciklus első napja, kezdődik meg a vérzés, ami az ösztrogén – és a progeszteronszint erős csökkenésével jár. A méh nyálkahártyájából származó vér és szövet kiáramlik a testedből, ami fájdalmakkal és hangulatingadozásokkal is járhat, ezért ilyenkor a legjobb, amit tehetsz, hogy engedékeny vagy magaddal. Ami pedig az étkezéseidet illeti, fogyassz vasban gazdag ételeket, például sóskát, hüvelyeseket, vörös húst vagy tenger gyümölcseit, de az ösztrogéntermelést elősegítendő még ilyenkor is fokozottan ajánlottak a magas cinktartalmú ételek.