Egy olyan világban, ahol leducizzák Emilia Clarkot, bele sem akarok gondolni, hogyan látnak engem
Tehetséges színésznő, túlélő, ikon. Számtalan jelző van, amivel Emilia Clarkot illethetnénk, Patrick Delany, a Foxtel kábeltévéhálózat ausztrál leányvállalatának vezérigazgatója szemében viszont csak egy alacsony, duci kiscsaj. És ez így nagyon nincs rendben.
Ezeket láttad már?
Nálunk augusztus 22-én startol el a Trónok harca előzménytörténete, a Sárkányok háza, de a premier előtti vetítésre már szinte mindenhol sor került – többek között Ausztráliában is. Hangos lehetett volna a sajtó a sorozat erős női karaktereiről, de nem. Patrick Delany jóvoltából kaptunk egy combos hátraarcot, azt is a szexista fajtából, miután alacsony, duci kiscsajként írta le Emilia Clarkot.
Ezer sebből vérzik a sztori
A legsúlyosabb probléma, hogy Patrick Delany nem egy internetes troll, aki a kanapén tespedve folytatja fáradhatatlan body shaming hadjáratát, miközben pizzát zabál, sört iszik és böfög. Patrick Delany a Foxtel kábeltévéhálózat ausztrál leányvállalatának vezérigazgatója, akitől elvárt lett volna, hogy pozíciójából és szerepéből fakadóan néhány fokkal érzékenyebben és progreszívebben közelítse meg a témát.
A kontextus kedvéért: az ausztrál premier előtti beszédében Delany viccesen próbálta felidézni, mit is jelentett számára a fantasy eposz 2011-ben, a teremben lévő további 200 ember viszont – érthetően – teljesen mást értett humor alatt. „Néztem, hogy mi ez a műsor, ahol ez az alacsony, duci kiscsaj belesétál a tűzbe.” A humornak szánt szexista beszólást mély csend, majd nem tetsző morajlás követte a teremben, hiszen, bár nem nevezte meg Emilia Clarkot, egyértelműen rá utalt, miután a sorozat egyik legikonikusabb jelenetét ragadta ki. „Mintha azt várta volna, hogy majd együtt röhögünk, de a teremben lévőket nyilvánvalóan sokkolta a kijelentése” – idézi a Vanity Fair beszámolója.
A Foxtel sajtósa az alábbival igyekezett kimosni magát a szexista beszólásból: „A cél az volt, hogy érzékeltesse, a Trónok harca valami egészen mást jelentett 2011-ben, és Emilia Clarke viszonylag ismeretlen újoncból vált az egyik legismertebb és legkedveltebb színésznővé a sorozatnak köszönhetően.”
Mondhatnánk, hogy szép mentés, de nem az. Azt is mondhatnánk, hogy pont az ilyen félrement viccek után csap le az eltörléskultúra (cancel culture), de egy fehér, ráadásul felsővezető férfi esetében, aki gyakorlatilag az evolúció csúcsa, ez nem valószínű.
És most ízlelgessük kicsit a mondatot - mármint Delany őseredetijét. Duci kislánynak nevezi a sárkányok anyját, aki, bár ép ésszel nem képes magát túltenni az őt ért traumákon, túléli, hogy a bátyja gyakorlatilag eladja őt. És nem, kedves Delany, nem kiscsaj, miután Daenerys Targaryen karaktere eredetileg 13 éves a regény szerint, tehát még gyermekprostitúció áldozata is, akit egy megtermett felnőtt férfi (Khal Drogo) erőszakol meg, amikor éppen kedve támad hozzá. Az már csak hab a tortán, hogy 2011-ben teljesen oké volt, hogy mindezt a lehető legtárgyiasítóbb módon mutassák be, mit sem törődve azzal, mi kényelmes Emilia Clarke-nak, és mi nem. Azt már csak csendben, de annál keserűbben jegyzem meg, hogy Emilia Clarke 52 kiló, de ha ennél több is lenne, valószínűleg nem az alacsony, duci kiscsaj a legalapvetőbb eposzi jelző, ami jár neki. Arról már nem is beszélve: ha minden idők egyik leggyönyörűbb nője duci, akkor engem, vagy bármelyik nőt mégis hogyan lát a társadalom?
A test, amit ennél jobban már nem is gyűlölhetnénk
Csak hogy átérezzük, milyen komoly kárt tehet egy ennyire felelőtlen mondat eleresztése: egy 2019-es brit felmérésből kiderül, hogy minden ötödik nő szégyelli magát a teste miatt, a fiatal nők harmada érzi magát levertnek az alakja láttán, 19 százalékuk pedig egyenesen undorodik a tükörképétől. Ami az idősebb korosztályt illeti, 34 százalék szorong rendszeresen az alakja miatt, 35 százalék depressziós, és 13 százalék gondolkodott már el azon, hogy véget vet az életének, mert nem elégedett a testével. Egy olyan világban, ahol Emilia Clarke kövérnek számít, az ilyen, és hasonló mondatok minden túlzás nélkül lehetnek akár halálos ítéletek is. De nem gond, Patrick Delany, még jó, hogy te tökéletes vagy, érzékeny a humorod, a világ pedig értékesebb hely általad. Várj, nem.