Nincs lehetetlen: 7 tipp, hogy a hőségben is jól bírd az edzést
Elérkezett a forró, napfényes június és vele együtt a szabadabb hétköznapok is. Az eddigi problémáinkat, a gyötrő kétségeket és a frusztráló perceket most hagyjuk magunk mögött és vessük bele magunkat a nyári kikapcsolódás hűsítően cirógató tengerébe!
Ezeket láttad már?
Most arra biztatnálak, hogy ezt egy kicsit tedd félre és kezdj el újra edzeni! Méghozzá úgy, mint eddig még soha! Magad miatt, a lelked és a tested erősítéséért. Azért, mert nem ismersz lehetetlent.
Edzeni annyi, mint törődni a testeddel
A testünk egy igazi szentély, a harmónia és a béke egyesül benne. Jóban-rosszban kitart mellettünk, átsegít a nehezebb napokon és a segítségével lehetségessé válhat a lehetetlen is. Éppen ezért ápolnunk kell, figyelmet szentelni a kisebb jelzéseinek is és megadni számára mindent, amely ahhoz szükséges, hogy tovább szolgálhasson minket. Légy vele gyengéd és igazán türelmes, ugyanis meghálálja az extra odafigyelést!
Az egyre emelkedő hőségben sokszor érezhetjük úgy, hogy nehezebben megy az edzés. A forróság bizony sok erőt kivesz a testünkből és ha nem figyelünk oda eléggé vagy túl erőltetjük magunkat, annak sajnos váratlan következményei is lehetnek.
Sokszor észre sem vesszük, hogy már az utolsó kis tartalékainkat használjuk fel és a komfortzónánkon túl teljesítünk. A meleg időjárás egyre inkább arra sarkall, hogy minél több időt töltsünk a szabadban és ha már madárcsicsergéses környezetről van szó, akkor bizony a futás vagy az edzés is jobban esik. Azonban nagyon fontos szempont a forróságban történő kültéri edzés után, hogy visszanyerjük az energiánkat és felfrissülve, újult erővel térhessünk vissza a mindennapjainkba.
Tomboló hőség? Minden a fokozatosságon múlik!
A nem megszokott melegben a szervezetünknek a túlmelegedés okozza a legnagyobb problémát. Éppen ezért a nagy hőségben történő edzések során kulcsfontosságú szerepet játszik a fokozatosság elve.
Legyünk türelmesek a testünkhöz, hagyjunk számára elég időt arra, hogy alkalmazkodjon a hőmérséklethez. A legközelebbi futásod alkalmával próbáld ki, hogy az első 10 percben még lassabban erőlteted meg a szervezetedet, majd a 11. perctől már fokozatosan emeled a tempót. Így nem terheled meg a testedet sem és a hőszabályozó rendszered is hálás lesz az extra odafigyelésért!
Ahhoz, hogy a szervezeted vissza tudjon állni a normális működéséhez egy kimerítő edzés után, nem árt betartani pár alapszabályt. A rendszeres, kiegyensúlyozott táplálkozás, megfelelő folyadékpótlás és az elegendő alvás elengedhetetlen összetevője az egészséges edzésnek, illetve a hosszútávú felépülésnek a forróságban történő testmozgás után.
A következő kis praktikák és tippek betartásával kiegyensúlyozottabb és biztonságosabb edzéseket valósíthatsz meg a nagy melegben.
7 tipp, hogy bírd szusszal a forróságban való testmozgást:
A tiszta víz gyógyító ereje - A hidratálás az első és egyben legfontosabb eleme minden egyes edzésnek. Amikor nagy a forróság, a testünk több energiát veszít, mint más körülmények között, éppen ezért nagyon fontos, hogy megfelelő mennyiségű folyadékot vigyünk be a szervezetünkbe! Figyeljünk oda, hogy soha ne jussunk el addig a pontig, amikor már a kiszáradás első jeleit érzékeljük! Amennyiben eleget ittunk, a vizeletünk tiszta színe visszacsatolásként háton vereget majd.
Aktív sportokkal és testmozgással az erőnk visszanyeréséért - Edzés után ajánlott valamilyen egyszerűbb, könnyedebb levezető gyakorlatot végezni, hogy a testünk újra energiával töltődhessen fel. A biciklit és az úszást most inkább hanyagoljuk, ezek túlságosan megerőltetőek lennének. Helyette sétáljunk inkább a közeli parkban. Ez tökéletes levezető lehet egy fárasztóbb edzés után.
Aludj úgy, akár Csipkerózsika! - A tested megérdemli a pihenést, különösen egy kimerítő nap után. Figyelj arra, hogy mindig eleget pihenj, igyekezz tartani a napi 8 óra alvást! Az sem mindegy, hogy hány fokos a szoba, ahol álomra hajtod a fejedet, így a jövőben igyekezz 17-20 fok között szundikálni.
Jéghideg tusolás a frissebb közérzetért! - Nincs is üdítőbb érzés egy hideg zuhanynál, különösen a 30 fokos hőségben. Érezd, ahogyan kioldódnak a makacs görcsök és csomók a nyakadból, majd a hátadból is.
Extra tipp: Minden edzésnél legyen nálad egy vizes törülköző, amellyel kellően lehűtheted magadat, ha túl meleggé válna a helyzet!
A nem kívánatos gyulladások érdekében minél előbb mosd le magadról az izzadságcseppeket! - Ha túl sokáig marad a bőrödön a veríték, annak bizony negatív következményei is lehetnek. Irritációt és gyulladásokat okozhat, ezért nem árt minél előbb lemosni!
Tárazz be egészséges ételekből és folyadékokból! - A nagy meleg rengeteg energiát kivesz belőlünk és emiatt sajnos sokszor érezhetjük úgy,hogy nincsen étvágyunk. A protein szeleteket most inkább mellőzzük. Mindig legyen nálunk edzés utánra egy jéghideg, hűsítő smoothie vagy valamilyen proteines shake. Amellett, hogy finom, garantáltan más színben látjuk majd a világot is az elfogyasztása után!
Ne légy forrófejű: így kerüld el a hőgutát!
A napszúrás és a hőguta bizony nem játék! Sokan sajnos nincsenek tisztában azzal,hogy a két fogalom nem azonos egymással és mindkettő igen nagy vszélyt jelenthet az egészségünkre nézve. Amíg a napszúrás mindössze egy kellemetlen állapot, addig a hőguta nagyon komoly következményekkel járhat, éppen ezért nem árt inkább elővigyázatosnak lenni!
A hőguta nagyon magas hőmérsékleti következmények következtében alakul ki, azonban ez nálunk Magyarországon egyáltalán nem jellemző. Ennek ellenére a külföldi nyaralások miatt nem árt résen lenni és felismerni a tüneteket.
Tünetek:
-Kipirult bőr
-Túl gyors, heves lélegzetvételek
-Erős fejfájás
-Megemelkedett pulzus és szívverés
-Hányinger
-Magas láz: 40 fok vagy afeletti hőmérséklet
-Megváltozott mentális állapot
-Kiszáradó bőr
Amint gyanakodni kezdünk, hogy valaki hőgutát kapott, azonnal hívjuk a mentőket vagy vigyük az illetőt a legközelebbi kórházba!
Tartsuk be a fent leírtakat, igyekezzünk nem túlhajtani magunkat és élvezzük ki a nyár minden csodálatos percét! Bízom benne, hogy ez a nyár életed legszebbje lesz!
Cikk: Tollas Tímea