Meglepő dolgok, amikre allergiás lehet a hüvelyed
Ha valaha is tapasztaltál bármilyen kellemetlenséget a hüvelyednél, akkor tudod, mennyire aggasztó lehet, különösen akkor, ha nem tudod pontosan meghatározni az okát. Sok más tényező mellett talán nem is gondolnád, de számos dolog válthat ki allergiás reakciót a hüvelyedben és a környező területeken, fájdalmat, duzzanatot, bőrpírt, váladékozást vagy égető érzést okozva.
Ezeket láttad már?
Piszkos fehérnemű
A piszkos fehérnemű magán hordozza az izzadtságot, a szennyeződést és a baktériumokat, ha pedig így hordod, a bőrödhöz is közel lesznek, és hamar irritációt okozhatnak. Éppen ezért ajánlatos naponta fehérneműt, sőt fürdőruhát is cserélned az esetleges fertőzések elkerülése érdekében.
Víz és ecet
A hüvely víz és ecet keverékével való öblítése kedvelt praktika, ugyanis sokak szerint frissebb érzést kelt és megszabadít a kellemetlen szagoktól. Ez viszont azzal is jár, hogy eltávolít mindent, ami a hüvelyben van, beleért a jó baktériumokat is, amelyek egészségesek. Ezen baktériumok nélkül fokozódik a fertőzés veszélye, és a hüvely az allergiás reakciókra is hajlamosabbá válik.
Illatanyagok
A parfümnek, a dezodornak, a légfrissítőnek, vagy bármi másnak, ami édes illatot ad, semmi keresnivalója a hüvely közelében! Az illatanyagok összetevői gyakran irritációt vagy fertőzést okozhatnak a hüvelyben, ezért tényleg jobb, ha a hüvelyed környékén kerülöd a használatukat. A tisztításához pedig, ha csak a nőgyógyászod mást nem javasol, egy illatmentes szappan is bőven elég.
Idegen tárgyak
A hüvelyedben maximum olyan tárgyaknak van helye, mint a tampon vagy a menstruációs kehely, de ezeknek is csak akkor, ha tiszták. Más idegen tárgyaknak, például az uborkának vagy a banánnak semmi keresnivalója ott, mivel irritációt vagy allergiás reakciót okozhatnak.
Feszülős farmer vagy szűk nadrág
Feszülős farmert vagy szűk nadrágot viselni trendi, de jobb, ha nem minden nap választasz ilyen ruhadarabok közül, ugyanis a rendszeres viselésük gombás fertőzéseket és kidörzsölt bőrfelületet okozhat. A testedhez feszülő és szűk nadrágok megkönnyítik a verejtékek és a baktériumok felhalmozódását az intim területek körül, ami rendszeres viselés esetén biztos, hogy kellemetlenségekhez fog vezetni.
Sperma
Akár hiszed, akár nem, előfordulhat, hogy allergiás vagy a partnered spermájára. Ezt magzati plazma túlérzékenységnek nevezik, és általában súlyos viszketéssel és duzzanattal jár, bárhol is érintkezel a spermával. Sőt, nagyon ritka esetben ugyan, de még anafilaxiás reakciót is kiválthat.
Óvszer
Sok óvszer latexből készül, ami tartalmazhat allergiás reakciót, jellemzően lokalizált viszketést, kiütéseket vagy csalánkiütést kiváltó fehérjéket. Szerencsére ez nagyon ritka, de manapság már többféle latexmentes óvszer is kapható, ezért ha ilyen tüneteket tapasztalsz, mindenképpen érdemes óvszert váltanotok, hátha tényleg allergia áll a hátterében.
Hogyan kezeld az allergiás reakciókat?
Ha allergiás reakciókat tapasztalsz a hüvelyedben vagy a környékén, az első és legfontosabb dolog, hogy megpróbáld beazonosítani és eltávolítani az allergént az érintett területről. Ezután konzultálj a nőgyógyászoddal, hogy ellenőrizze, szükség van-e további lépésekre, például antihisztaminokra vagy szteroidokra a gyulladás csökkentéséhez.
A hüvelyed egészségének megőrzése érdekében pedig próbál kiegyensúlyozottan étkezni, és egészséges ételeket fogyasztani, kerülve a túl sok alkoholt és cukrot, amelyek mind befolyásolhatják a hüvely természetes pH-értékét. A szintetikus helyett inkább válassz természetes anyagokból készülő nadrágokat, és folyamatosan váltogasd mind azokat, mind pedig a fehérneműidet.
Mit tehetsz az allergia esélyének minimalizálása érdekében?
Miután elvégezted a folyóügyeidet, előröl hátulra törölve használd a WC-papírt, mert ellenkező esetben átviheted a baktériumokat a végbélnyílásról a hüvely területére, ami fertőzéseket okozhat. Ne használd túl sok ideig ugyanazt a tampont, mivel fertőzésekhez vezethet! Ne mosd illatos szappanokkal a hüvelyedet! Az is fontos, hogy közvetlenül a szexuális együttlétek után ne menj mosdóba, mivel a vizelet áramlása továbbterjesztheti az esetlegesen a hüvelyre kerülő baktériumokat. Végül pedig minden évben menj el nőgyógyászati szűrővizsgálatra, még akkor is, ha semmilyen panaszod nincs, hiszen jobb az elővigyázatosság.