A melegházasságról számokban
(– Boszorkányok márpedig nincsenek, házassághoz pedig egy férfi és egy nő kell – nyilatkoztatja ki Cici, a kedvenc macskám, ezeket a már-már axiómának hangzó igazságokat. Hogy igaza van-e, azt mindenki döntse el magának.)
Ezeket láttad már?
A Pride hete alatt igencsak előtérbe kerülnek a melegek házasságával kapcsolatos viták. Ilyenkor mind a támadók, mind pedig a védelmezők erőre kapnak, és gyakran olyan végletes kijelentéseket tesznek, amik rendszerint vagy féligazságokat hordoznak, vagy butaságok teljes egészében.
A házasság fogalma sokat változott az idők során, és ez a folyamat még a mai napig is tart. Talán sokaknak elképzelhetetlen, de az Egyesült Államokban az 1960-as évek végén törölték el az utolsó államban azt a törvényt, amely tiltotta a házasságot színesbőrű és fehérbőrű között. Kicsit furcsa belegondolni, hogy még most is élnek olyan heteroszexuálisok, akik nem tudtak összeházasodni, amikor szerettek volna, mert ezt a törvény tiltotta számukra.
Még mindig az Egyesült Államoknál maradva és visszatérve az azonos neműek házasságához, azt látjuk, hogy a támogatók aránya rohamosan nőtt. A legfrissebb adatok szerint a lakosság kb. hatvan százaléka ért egyet a melegházasság intézményével. Röpke tíz év alatt tehát kisebbségbe kerültek az ellenzők. Mostanra 19 államban engedélyezett a melegházasság. Ha összeadjuk ezen államok populációját, akkor azt találjuk, hogy a lakosság többsége él olyan államban, ahol engedélyezett az azonos neműek házassága.
Az Európai Uniót vizsgálva azt látjuk, hogy 11 országban engedélyezett a melegházasság (Portugália, Spanyolország, Franciaország, Egyesült Királyság, Dánia, Norvégia, Svédország, Belgium, Hollandia, Luxemburg és Málta). Az Európai Unióban hozzávetőlegesen 502 millióan laknak. Ha az USA-beli adatok analógiáját követjük, és összeadjuk az imént felsorolt országok populációját, akkor azt kapjuk, hogy az Európai Unió lakosságának 45%-a él olyan helyen, ahol engedélyezett az azonos neműek házassága.
Mindezek ellenére nem hagyható figyelmen kívül az orosz helyzet sem, amely egy egészen másik haladási vonalat képvisel. Oroszországban a kiskorúak "védelmére" hivatkozva felelősségre vonható tulajdonképpen bárki, aki a médiában kifejezi támogatását a melegek iránt. Valószínűleg még ez a bejegyzés sem láthatna napvilágot ott.
Ha a világot nézzük, más országokban is engedélyezett a melegek házassága, így például Izland, Argentína, Brazília, Uruguay, Kanada vagy a Dél-afrikai Köztársaság. Ha a magyar helyzetet vizsgáljuk, akkor a melegházasságot támogatók aránya úgy alakul, mint tíz éve az Egyesült Államokban. Ráadásul nemrég vésték az alkotmányba, hogy házasság kizárólag férfi és nő között jöhet létre. Hogy ez a folyamat merre halad tovább, azt nehéz megmondani. Vagy megmaradunk a hagyományos házasság védelmezőiként, mint mondjuk Oroszország, vagy csatlakozunk a korábban felsorolt országokhoz.