A kezeid állapota: mit árul el az egészségedről?
Tudtad, hogy az ujjaid hossza, a körmeid színe, sőt, még a kezed hőmérséklete is utalhat bizonyos egészségügyi gondokra? Ha figyelmesen vizsgálod a jeleket, talán időben felismerheted a betegségeket, és elejét veheted a későbbi problémáknak. Lássuk tehát!
Ezeket láttad már?
A kínaiak már az időszámítás előtti időkben ismerték és használták a kézolvasást különböző betegségek diagnosztizálásánál. A távol-keleti gyógyászati hagyományok szerint ugyanis a kéz természetes módon tükrözi vissza az emberi test fizikai tulajdonságait. Ezt az elképzelést a gyakorlat is igazolja, ezért a módszert mind a mai napig alkalmazzák. Most sorra vesszük a leggyakoribb tüneteket és azok lehetséges okait.
Duzzadt ujjak
Bár a túlzott sófogysztás és a PMS szindróma is okozhat vízvisszatartást a szervezetedben, ezek általában csupán átmeneti puffadást eredményeznek. Viszont ha már hosszú idő óta nem tudod felhúzni kedvenc gyűrűdet, elkezdhetsz gyanakodni a pajzsmirigyedre. A pajzsmirigy-alulműködés ugyanis csökkenti az anyagcserét, és ez súlyproblémákhoz, vízvisszatartáshoz, kimerüléshez és a legvégső esetben szívproblémákhoz vezethet. Egy egyszerű vérvétellel már kimuatatható, ha lustálkodik a pajzsmirigyed, és mesterséges hormonokkal kezelhető a probléma. Ha remeg a kezed, amikor kinyújtod, és gyakran verejtékezik a tenyered az pajzsmirigytúltengésre utalhat, így ez esetben is érdemes mielőbb orvoshoz fordulni.
Vörös tenyér
Viszked és ég a tenyered? Esteleg gyakran bepirosodik? Ezez a tünetek kezdődő ekcémát sejtetnek, amely túlzott stressz esetén súlyos méreteket is ölthet. Kerüld az irritációt okozó dolgokat, a különböző mosó- és mosogatószereket, a bizsukat, válassz szappanmentes kéztisztítókat, és takarításhoz, kertészkedéshez húzz kesztyűt. Ha babát vársz, gyakrabban bepirulhat a tenyered, hiszen ilyenkor a szokottnál nagyobb a vérnyomásod. Ebben az esetben a jelenség nem számít kórosnak.
Sápadt körmök
Normális esetben a körmeid elfehérednek, ha megnyomod őket, és újra rózsaszínné válnak, amint megszűnik a nyomás. Ám ha ez nem következik be, és a körmök azután is fehérek, miután elengedted őket, lehet, hogy vashiánnyal, vérszegénységgel küzd a szervezeted. Erre utalhat még a gyakori hideg kéz, a sápadt, kicsi, kanálformájú, felfelé kunkorodó köröm is. Ez esetben fogyassz vasban gazdak ételeket (pl. sovány húsok, diófélék, hüvelyesek, cékla), és ne feledkezz meg a kellő mennyiségű C-vitaminról sem, hiszen ez nagyban hozzájárul a vas felszívódásához
Zsibbadt ujjbegyek
Ha hideg vagy stressz hatására az ujaid rohamszerűen elfehérednek, majd utána belilulnak, és ehhez a kéz zsibbadása is társul, előfordulhat, hogy Raynaud-betegségben szenvedsz. Ez a kór a lakosság 5-8 százalékát érinti, a betegek nagyrésze nő. A kellemetlen érzést érgörcs okozza: az ujjakban levő artériák hirtelen összeszűkülnek, emiatt a vér kiáramlik belőlük. A Raynaud-betegség tüneteit elkerülheted, ha véded kezeidet a hidegtől, nedvességtől, leszoksz a dohányzásról, és rendszeresen látogatod a konditermet. Mivel ennél a betegségnél előfordulhat, hogy a kéz és az ujjak sebei a szokásosnál lassabban gyógyulnak és könnyen befertőződnek, ezért a veszélyes háztartási munkálatoknál érdemes kesztyűt viselni. Szintén hasznos lehet, ha a kezeidet minden kézmosás után alaposan bekened zsíros kézkrémekkel.
Elszíneződött körmök
A köröm zöldes vagy sárgás elszíneződését leggyakrabban gombás fertőzés okozza, amelytől különböző gyógyszertári, vény nélkül kapható krémekkel könnyen meg lehet szabadulni. Ám ha a fertőzés folyamatosan kiújul, felmerülhet a cukorbetegség gyanúja. A cukorbetegség károsítja a keringési- és az immunrendszert, ezáltal kedvező feltételeket teremt a gombák és baktériumok elszaporodásához.
Ha a besárgulást körömlakk okozza, mosd át alaposan a körmeidet fogfehérítő fogkrémmel, ez majd megoldja a problémát!