A fogamzásgátló tabletták kockázatai
A felelősségteljes szexuális élet alapja a megfelelő védekezési módszerek alkalmazása. Ma már bőséges a választék, de az egyik legelterjedtebb verzió továbbra is a különböző fogamzásgátló gyógyszerek használata. Jó ez nekünk?
Ezeket láttad már?
Tény, hogy az egyik legkényelmesebb megoldás, azonban rengeteg olyan negatív velejárója is van, amit minden nőnek érdemes lenne mérlegelni, mielőtt emellett dönt. A témáról Dr. Dékány Ágnessel a Róbert Károly Magánkórház és a Szülni jó! rendelő szülész-nőgyógyászával, és perinatális szaktanácsadójával beszélgettünk.
A szexuális forradalom vívmánya
Hiába létezik rengeteg védekezési eljárás, a nem kívánt terhesség megelőzése leginkább még mindig a nőkre van bízva, pedig a szexuális együttléttel járó felelősség a párok közös ügye, tehát a férfié is. A fogamzásgátló tabletták létrejötte a szexuális forradalomnak köszönhető, ami az 1960-as évektől hirdette, hogy mindenkinek joga van szabadon eldönteni, hogy hol, mikor, kivel szeretne szexuális kapcsolatot létesíteni. A szexuális szabadság virágzásnak az egyik velejárója tehát a fogamzásgátló tabletták megszületése volt, ami nemcsak egy új védekezési formát jelentett, hanem több szexuális úton terjedő betegséget is eredményezett. A módszert a kényelmessége tette népszerűvé, de kevés szó esett az árnyoldalakról. A doktornő emlékeztetett bennünket arra, hogy az emberi szervezet működése rendkívül összetett. Ha belepiszkálunk a rendszerbe, annak előbb vagy utóbb mellékhatásai lehetnek. Bár a modern fogamzásgátlók lényegesebben korszerűbbek, de nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy továbbra is hormont tartalmaznak. A tabletta szedésével a női szervezet hormonális értelemben hasonló állapotba kerül, mint a klimax idején, ezért is van, hogy sok mellékhatás hasonló az idősebb nők problémáihoz. A tabletta elfedhet betegségeket, elfedheti azok tüneteit, sőt nem ritkán a tabletta elhagyása után jelentkeznek, vagy éppen térnek vissza fokozottan a panaszok. Ilyen betegség lehet például a policisztás ovárium szindróma (PCOS), vagy a rendellenes vérzéssel járó kórképek.
Kockázatok és mellékhatások
A fogamzásgátlók hosszú távú alkalmazása más mellékhatást is eredményezhet. „A súlygyarapodás, a pattanásos bőr, az időnként előforduló depresszió, a szorongási hajlam fokozódása, szexuális vágy csökkenése, hüvelyszárazság rengeteg nőnek okoz panaszt, azonban nem ez a jéghegy csúcsa. Minden évben van legalább egy vagy két fiatal lány az országban, aki fokozott trombózishajlama ellenére rendszeresen szed fogamzásgátló tablettát, aztán megtörténik tragédia” - meséli Dr. Dékány Ágnes. A trombózis akár halálhoz is vezethet, függetlenül attól, hogy valaki évekig, vagy két hónapig szedte a tablettát. Egy későbbi probléma elkerülésében nagyon sok múlik a választott szakorvos alaposságán és a páciens tájékozottságán. Ha mindenképpen a tabletta mellett döntenél, a szedését előzze meg egy alapos kivizsgálás, amihez hozzátartozik a trombóziskockázat-szűrés is. A fokozott hajlam esetén nem javasolt a tabletta szedése, más védekezési módszert kell alkalmazni. Fontos mérlegelned azt is, hogy a tabletta nem véd meg a szexuális úton terjedő betegségektől, ezért csak állandó partner mellett célszerű választani. Ha pedig bármilyen mellékhatás jelentkezik a fogamzásgátló szedése során, nem szabad félvállról venned a tüneteket, még a legapróbb panasszal is mihamarabb fordulj az orvosodhoz!
A cikk eredetileg a GLAMOUR magazin 2020. októberi számában jelent meg.