9 pattanás, amit SOHA nem szabad kinyomni
Te is hajlamos vagy arra, hogy akkor is hibákat vélj felfedezni az arcbőrödön, amikor sminket is használsz? Nos, megnyugtatunk! A legtöbben észre sem veszik az apró bőrhibákat, nem szükséges mindig korrigálnod őket. Sőt, vannak olyan bőrhibák, foltok vagy fertőzések, amelyeket kifejezetten tilos sminkelned vagy piszkálnod. Most azt is megtudhatod, ha szükséges, hogyan kezeld a problémát.
Ezeket láttad már?
1. Benőtt szőrszálak
Frusztráló? Nagyon! A benőtt szőrszálak akkor keletkeznek, amikor a szálak a bőr felszínén csapdába esnek. A vörös dudorok gyakran viszketnek vagy begyulladnak. Amit fontos megjegyezned: soha ne próbáld őket csipesszel vagy puszta kézzel eltávolítani. Használj hidrokortizont, ami csökkenti a bőrpírt, a viszketést és az irritációt. Az érintett területet mosd le bőrhámlasztóval, hogy segítse a szőrszál természetes feljutását a bőrfelszínre.
2. Dudorok a bőrfelületen
Leginkább nyaktájékon és a hónaljaknál jelenik meg. Ha megpróbálod őket eltávolítani, fájdalmat és vérzést eredményezhet és a fertőzés kockázatát is növelheti. Nem kizárt, hogy a dudorok kialakulását bizonyos viselt ruhadarabok általi irritáció okozta. Ilyen esetben a legjobb, ha bőrgyógyászhoz fordulsz, aki biztonságos módon el tudja távolítani a nem kívánt dudorokat.
3. Hólyagos sebek
Hacsak nem akarsz egy hadsereget viszontlátni az arcodon, ne nyúlj hozzájuk! A hideg sebek piszkálása könnyen vezethet egy másik, akár vírusos betegség kialakulásához. A hólyagos sebekért általában a herpeszvírus a felelős. A kis sebek könnyen gyógyulnak patikában kapható készítmények segítségével, azonban, ha gyakrabban jelentkeznek az elváltozások, feltétlenül fordulj orvoshoz!
4. Zsírcsomó
Ha valaha is észrevettél apró fehér dudorokat az arcodon, azok valószínűleg zsírcsomók. Bőrgyógyász segítsége nélkül egész biztosan nem szabadulhatsz meg tőlük. Ennek oka, hogy a zsírcsomók valójában nem szennyeződések, hanem apró, ártalmatlan ciszták, amik elhalt bőrsejtek lerakódásával alakulnak ki. A zsírcsomók önmagukban nem ártalmasak, de ha nagyon zavarnak, csakis bőrgyógyászhoz fordulj.
5. Aktinikus keratózis
Ez egy olyan jelenség a bőrön, ami bőrpírhez vagy hegesedéshez is vezethet. Keratin-felhalmozódással alakul ki, a szőrtüszők útját pedig elzárja. A kezelésére leginkább gyulladáscsökkentő készítményeket érdemes alkalmazni, amik szalicilsavat vagy glikolsavat tartalmaznak. Ha nem válik be, érdemes felkeresned egy bőrgyógyászt.
6. Nyitott és zárt pórusok
Ezek a fekete (nyitott fejű) vagy fehér (zárt fejű) elváltozások a leggyakoribbak a bőrfelületen. Az eltömődést leggyakrabban olaj okozza. A mitesszereket a legjobb szalicilsavval és retinollal kezelni, minél előbb, annál jobb. Arctisztításnál pedig válassz hámlasztó arclemosót, az arcod frissességérzetéért is sokat fog tenni.
7. Cisztás akne pattanások
Ez a fajta pattanás nagyon mélyről kínozza a bőröd, amin egy vörös csomót képez. Gátolja a természetes gyógyulási folyamatot és gyakran maradandó hegesedést eredményez. Ezeket a pattanásokat hormonális ingadozások és aknebaktériumok okozzák. Amit tehetsz: semmiképpen ne dörzsölgesd. Foglalj időpontot a bőrgyógyásznál, aki megfelelően fogja kezelni a kialakult kellemetlen pattanásokat.
Íme a tökéletes szelfipóz, ha épp pattanásos a homlokod
Íme a tökéletes szelfipóz, ha épp pattanásos a homlokod
8. Szeborreás keratózis
Nagyon durva barna dudorok, amelyek leginkább azokon a területeken alakulnak ki, amiket napfény ér: arcon, mellkason és háton. Bár ártalmatlanok, kinézetük kellemetlenséget válthat ki az emberekből. Igaz, hogy ezt is képes eltávolítani a bőrgyógyász, azonban meglehetősen költségesebb is lehet, bizonyos esetekben jobb megbarátkozni velük.
9. Lipomák
A lipoma egy zsíros csomó a bőr alatt. Bár ártalmatlan, de ha nagyra nő, fájdalmat okozhat. Otthon semmiképp nem szabad megpróbálni az eltávolítását, hiszen bakteriális fertőzések is kialakulhatnak. A bőrgyógyász azonban hamar segítséget nyújt, fájdalom esetén minél előbb keresd fel.