5 ok, amiért elhúzódhat a menstruációd
Ha a tizedik egymást követő napon is azon kapod magadat, hogy tampon után kutatsz a táskádban, akkor nem vagy egyedül. Azt már mindannyian jól tudjuk, hogy a menstruáció hossza egyénenként eltérhet, ahogyan azt is, hogy a 2-7 napos menstruáció teljesen normális. Ez azonban mégsem mindenkinél így működik - de mire utal az, ha egy ideje vagy már a kezdetektől fogva meglehetősen hosszú a menstruációd?
Ezeket láttad már?
1. Egy betegség kihat a hormonjaidra
A policisztás petefészek szindróma =más néven PCOS), a pajzsmirigy rendellenes működése és más olyan rendellenességek, amelyek összezavarják a hormonokat, hosszú, fájdalmas és rendszertelen menstruációt okozhatnak. Ha a menstruációd kiszámíthatatlan, vagy jelentősen megváltozott, érdemes egy endokrinológust felkeresned, hogy megbizonyosodj róla, nem áll-e egy komolyabb betegség a kellemetlenül hosszú vérzés hátterében.
2. Új gyógyszert szedsz
Bizonyos gyógyszerek, például a legtöbb pajzsmirigy betegségre felírt tabletta, a szteroidok és az antipszichotikumok szintén megzavarhatják a hormonszintedet. Ha ezen gyógyszerek bármelyikét nemrég kezdted el szedni, és azóta borult fel a menstruációd, akkor mindenképpen jelezd a kezelőorvosodnak, és ha a helyzet továbbra sem javulj, kérj tőle egy másik alternatívát.
3. Felszedtél néhány kilót
Ha a szokásosnál hosszabb ideig tart a menstruációd, és nemrégiben híztál, azt jelezheti, hogy meghaladtad a számodra ideális testsúlyt. A megnövekedett testzsír ugyanis magasabb ösztrogénszinthez vezet, ami meghosszabbíthatja és nehezebbé teheti a menstruációt.
4. Nagyon stresszes vagy
A stressz minden lehetséges módon befolyásolhatja a menstruációs ciklusodat. Néha a menstruáció teljes leállásához vezethet, más esetekben azonban meghosszabbíthatja vagy megnehezítheti, a ciklus közepén pedig pecsételő vérzést is okozhat. Ha tehát valamilyen komoly érzelmi megrázkódtatás történt veled mostanában, vagy túlterhelt vagy, akkor az adott nehézséggel való szembenézés segíthet a legtöbbet abban, hogy újra szabályos legyen a menstruációd.
5. Túl sok környezeti ösztrogénnek vagy kitéve
Ha elhúzódik a menstruációd, akkor a legtöbb esetben az ösztrogén dominál a szervezetedben a progeszteronnal szemben. Ez történhet azért is, mert túl sok környezeti ösztrogén kerül a szervezetedbe műanyagokon, peszticideken és hormonkezelt húsokon keresztül. Ezek kiküszöbölése érdekében helyezz nagyobb hangsúlyt a rostfogyasztásra, használj természetes összetevőket tartalmazó rovarirtókat, és kerüld a hormon és antibiotikum tartalmú élelmiszerket.