10 ok, amitől váratlanul gyarapodhat a súlyod
Természetes, hogy ha állapotos vagy, esetleg már idősebb korba léptél, és kevésbé vagy fizikailag aktív, akkor növekszik a testsúlyod. Ugyanígy lehet akkor is, ha hirtelen több ételt kezdesz el fogyasztani, vagy felhagysz a korábban megszokott rendszeres testmozgással. De ha semmilyen különösebb változás nem történt az életedben és az életviteledben, akkor érdemes minél előbb felderíteni a súlygyarapodás okát, hiszen akár egy komoly betegség is állhat a hátterében. Gondoltad volna például, hogy ezek a betegségek és jelenségek is előidézhetik a hirtelen testsúlyváltozást?
Ezeket láttad már?
1. Pajzsmirigy rendellenesség
Ha még fiatal vagy, és váratlanul megnövekedik a testsúlyod, az első dolog, amire a legtöbb orvos gondol, a pajzsmirigy rendellenes működése. Ez a nyakadnál lévő pillangó alakú mirigy felel ugyanis az anyagcserét szabályozó hormon kiválasztásáért, és ha alulműködik, akkor az anyagcseréd lelassulhat, ami súlygyarapodást idézhet elő. További tünetei a fáradékonyság, a száraz bőr, a hajhullás, a rekedtség vagy a székrekedés. Ami viszont jó hír, hogy ha a pajzsmirigyeddel van a gond, azt már egy egyszerű vérvizsgálattal is meg lehet állapítani.
2. PCOS
A PCOS, vagyis a policisztás petefészek-szindróma egy olyan endokrin rendellenesség, amely miatt az ösztrogén és a tesztoszteron súlya felborul a szervezetben. Rendkívül kellemetlen tünetekkel jár: mivel befolyásolja az inzulint is, így súlygyarapodást eredményez, rendszertelenné teszi a menstruációs ciklust, de erősebb testszőrzetet és migrént is okozhat. Ha rendszertelen a ciklusod, akkor minél előbb fordulj a nőgyógyászodhoz, hiszen akár a PCOS is okozhatja.
3. Depresszió vagy szorongás
Amikor stresszhelyzetbe kerülsz, sokat idegeskedsz vagy úgy érzed, hogy mélyrepülésben vagy, akkor nagymennyiségű adrenalin és kortizol árasztja el a testedet. Ezzel párhuzamosan pedig a tested zsírraktározásba kezd, ami súlygyarapodáshoz vezethet. Ha tartósan kimerült vagy, szorongsz, rossz a kedved és elvesztetted az érdeklődésedet olyan dolgok iránt, amik korábban lázba hoztak, akkor érdemes felkeresned egy mentálhigiénés szakembert, aki segíteni tud abban, hogy újra megtaláld az utadat.
4. Álmatlanság
Az álmatlanság gyakran a hűtőhöz vezet, nem igaz? Ennek oka, hogy a túl kevés alvás növeli az éhségérzetért felelős hormon szintjét, és ha ez rendszeressé válik, akkor hamar növekedhet a testsúlyod. Ha már csak egy órával is megpróbálsz többet aludni egy nap, mint szoktál, máris sokat teszel azért, hogy kevesebb felesleges kalóriát vegyél magadhoz és kiegyensúlyozottabb legyen a testsúlyod.
5. Gyógyszerek
Rengeteg olyan vénynélküli és vényköteles gyógyszer van, amik mellékhatásként súlygyarapodást eredményeznek. Ilyenek lehetnek például a különböző antidepresszánsok, a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek, bizonyos gyulladáscsökkentők és a fogamzásgátló tabletták. Ha bármilyen gyógyszer szedése óta indokolatlanul híztál, akkor minél előbb konzultálj az orvosoddal, aki segíthet kideríteni, hogy valóban az adott gyógyszer felelős-e érte, vagy esetleg más probléma állhat a háttérben.
6. Cushing-kór
A Cushing-kór egy ritka betegség, ami túlzott kortizoltermelést okoz, ennek következtében pedig nagy mennyiségű súlyfelesleg rakódik a has környékére, miközben a lábak és a karok vékonyak maradnak. Általában levertségérzettel jár, és olyan súlyos szövődményei lehetnek, mint a cukorbetegség, a magas vérnyomás és a magas koleszterinszint.
7. Dehidratáltság
Ha úgy érzed, hogy fel vagy fújódva, annak ugyanannyira valószínű, hogy valamilyen étel az oka, mint az, hogy a dehidratáltság. Ha nem iszol elegendő vizet, akkor fáradtnak érezheted magad, fájhat a fejed, de az anyagcseréd is felborulhat, és könnyen előfordulhat, hogy a súlyod is gyarapodni fog.
8. Petefészek-daganat
A petefészek-daganat egyik fájdalmas velejárója a hasi puffadás, ami a hasban felgyülemlett folyadék és a kiszélesedett daganat miatt jelentkezik. Különösen a menopauza utáni időszakban gyakori ez a betegség, de minden korosztály körében felbukkanhat, ezért rendkívül fontos, hogy rendszeresen, lehetőleg évente vegyél részt nőgyógyászati szűrővizsgálaton.
9. Dohányzásról való leszokás
A dohányzás gyakran étvágycsökkentő hatású lehet, tehát ha leszoksz róla, lehet, hogy erős sóvárgás tör rád, és folyamatosan éhesnek érzed magad. A dohányzás ugyanolyan azonnali örömet ad, mint pédául egy nasi vagy fagyi, az általa kiváltott dopaminszint emelkedése miatt. Ha elhatároztad magad, hogy leszoksz a dohányzásról, akkor a testsúlynövekedés elkerülése érdekében fontos, hogy kezdj bele valamilyen új tevékenységbe, például mozogj vagy meditálj. Az ilyen elfoglaltságok elősegítik az endorfinok felszabadulását, közben pedig még az egészségedet is támogatod, amire a dohányzással csak negatívan hathatsz.
10. Cukorbetegség
Az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegség egyaránt kezelésre szorul az inzulinszint szabályozása érdekében. Az 1-es típusú cukorbetegségben érintetteknél a hasnyálmirigy alapvetően nem termel elegendő inzulint, ami azért felelős, hogy a test számára lehetővé tegye a glükóz felszívódását, és energiaként hasznosítsa. A 2-es típusú cukorbetegség a helytelen étrend, az ülő életmód és a rossz étkezési szokások következményeként fellépő inzulinrezisztenciával jár, ami már önmagában nagyobb súlygyarapodást okoz. A pótolt inzulin is okozhat súlygyarapodást, ha nem megfelelően étkezel, ezért cukorbetegként az egyik legfontosabb dolog, amire oda kell figyelned, az a helyes mennyiségű és minőségű táplálkozás, amivel a kellemetlen plusz kilókat is megelőzheted vagy eltüntetheted.