10 mítosz és az igazság a fogyásról

2019. október 27.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Nincs is biztosabb annál a ténynél, minthogy az interneten millió fogyási tipp, trükk és tanács terjeng. A legtöbb azonban tudományosan nem bizonyított hogy használna, vagy éppen bizonyítottan nem működik. De hogy melyek ezek? Most megismerhetsz 10 olyan tévhitet, amelyekkel talán gyakrabban találkozol hihetőként, mint gondolnád.

10 mítosz és az igazság a fogyásról
Fotó: Shutterstock

1. Minden bevitt kalória egyenértékű!* br *!<ŁŁŁ/>ŁŁŁ!* br *!A kalória nem mást mutat, mint a szervezetedbe bevitt energia mennyiségét. Az összes kalória azonos energiatartalmú, ez azonban nem azt jelenti, hogy minden kalóriaforrás egyformán hat a testsúlyodra. A különféle ételek különböző anyagcsere-útvonalakon mennek keresztül és határozottan eltérően hathatnak az éhségérzetedre és a testtömögedet szabályozó hormonokra. A fehérjekalória, a zsír - és a szénhidráttartalmú kalória másként viselkednek olyan értelemben, hogy a szénhidrátok és a zsírok proteinnel történő felváltása fokozhatja az anyagcserét és csökkentheti az étvágyat, miközben optimalizálja néhány súlyszabályozó hormon működését. Azt is fontos tudnod, hogy a gyümölcsök által bevitt kalóriák sokkal tovább csillapítják az éhségérzeted, mintha csokival vinnél be édességet a szervezetedbe.2. A súlycsökkenés egy lineáris folyamat

A súlycsökkenés az esetek többségében nem lineáris folyamat. Egyes napokon és hetekben lehet hogy fogysz, máskor pedig egy kicsit gyarapszik a súlyod, emiatt azonban nem érdemes aggódnod. Teljesen normális, ha a testsúlyod néhány kilóval felfelé és lefelé ingadozik. Nem mellesleg olyan tényezők is befolyásolhatják az aktuális súlyod, mint a menstruációs ciklus vagy a táplálékbevitel, de ha az összesített tendencia lefelé mutat és te fogyni szeretnél, akkor semmi gond nincs egy kis ingadozással.

3. Az étrend-kiegészítők segíthetnek a fogyásban

A súlycsökkentő tablettáktól csak úgy hemzseg a piac. Rengeteg cég magabiztosan állítja, hogy gyors és látványos hatás érhető el a készítményeikkel, de valójában nagyon ritkán hatékonyak, ha pedig igen, akkor is inkább azért, mert a placebo-hatás működik az érintetteknél, nem mellesleg az erőteljesebb hatás érdekében sokan odafigyelnek úgy az étkezéseikre, ahogy korábban soha. A valóság azonban az, hogy szinte minden fogyást segítő étrend-kiegészítő maximum kis mértékben hatékony.

4. Az elhízás akaraterőtől, és nem biológiai adottságoktól függ

Fotó: giphy

Helytelen kijelenteni azt, hogy a testsúly kizárólag az akaraterőtől függ. Az elhízás összetett rendellenesség, több tucat - ha nem több száz - hozzájáruló tényezővel. Számos genetikai változó és különféle betegségek, mint például pajzsmirigy-megbetegedés, PCOS vagy depresszió fokozhatja a súlygyarapodás kockázatát. A testedben számos hormon és biológiai útvonal szabályozza a testtömeget, de ha te is elhízással küzdesz, akkor ezek általában diszfunkcionálisak és a fogyás is jóval nehezebb lehet. Tehát az akaraterő sajnos nem minden.

5. Automatikus fogyás kevesebb evéssel és több mozgással

Zsír elvesztéséhez több kalóriát kell elégetned, mint amennyit beviszel a szervezetedbe, ezért logikusnak tűnhet, hogy kevesebb étkezéssel és több mozgással automatikusan fogyást érsz el. Noha ez a tanács elméletileg működik, különösen ha rendesen belevágsz egy életmódváltásba, rossz taktika lehet azoknak, akik komoly súlyfelesleggel küzdenek. Az ételek korlátozása és a testmozgás fokozása önmagában nem elég, fontos a testi-lelki egyensúly is. Gondolj csak bele, éppen olyan sokkoló lehet egyszerűnek tűnve kevesebb evésre és több mozgásra ösztönözni egy elhízott személyt, mint egy depressziósnak azt mondani, hogy szimplán viduljon fel vagy egy alkoholizmustól szenvedő problémáját elintézni annyival, hogy igyon kevesebbet.

7 trükk, hogy ne pazarold az ételt: ennyire egyszerű az egész

7 trükk, hogy ne pazarold az ételt: ennyire egyszerű az egész

6. A szénhidrátok hizlaló hatásúak

Fotó: giphy

Az alacsony szénhidráttartalmú étrend elősegítheti a fogyást, ami valójában sok esetben még tudatos kalóriakorlátozás nélkül is megtörténik. Mindaddig, amíg alacsony a szénhidrátbeviteled és magas a fehérjebeviteled, fogyni fogsz, de ez még nem jelenti azt, hogy a szénhidrát súlygyarapodást okozna. Fontos hogy meg tudj különböztetni jó és rossz szénhidrátforrásokat, hiszen míg a finomított szénhidráttartalmú ételek valóban fogyást okoznak, addig sokféle teljes értékű szénhidráttal támogathatod a tested.

7. A zsír kövérré tesz

A zsír nagyjából kilenc kalóriát tartalmaz grammonként, míg a szénhidrátnál és a fehérjénél ez az érték megközelítőleg négy kalória grammonként. A zsír hátulütője, hogy sokszor gyorsételek fogyasztása során találkozhatsz vele, nem túl egészséges formában. Mindaddig azonban, amíg a kalória-beviteled összességében az egészséges tartományon belül van, a zsír önmagában nem hizlal. Számos tanulmány pedig arra a következtetésre jutott, hogy a magas zsír - de alacsony szénhidráttartalmú étrend képes súlycsökkenést okozni. Nem mellesleg az egészséges zsírokra mindenképpen szüksége van a szervezetednek a megfelelő működéséhez.

8. A fogyáshoz elengedhetetlen a reggeli étkezés

Több tanulmány is kimutatta, hogy akiknek bevett szokása a reggelizés, azok hajlamosabbak megfelelően kordában tartani a súlyukat, mint azok, akik egyáltalán nem reggeliznek. Ez valószínűleg azért van, mert a reggelit fogyasztóknak gyakrabban számos más egészséges életmódot tükröző szokása is van. Az is mítosz, hogy a reggeli fokozza az anyagcserét és hogy több kis étkezéssel több kalóriát leszel képes elégetni a nap folyamán. A legjobb, ha akkor eszel amikor éhes vagy és befejezed az evést, ha már úgy érzed, tele vagy. Akkor egyél reggelit amikor akarsz, de ne számíts tőle különösebb súlycsökkentő hatásra.

9. A gyorséttermek kínálata mindig hizlaló

Fotó: giphy

Nem minden gyorsétterem egészségtelen, főleg azért, mert az emberek egyre fokozódó egészségtudatossága miatt sok gyorsétterem-lánc elkezdett egészségesebb lehetőségeket kínálni. A legtöbb étteremben legalább már egyféle olyan étel van, ami viszonylag egészséges. Bár a kiegyensúlyozott, egészségtudatos étrendbe sokszor még így sem beilleszthetők, egy-egy alkalommal segíthetnek, ha éppen nincs kedved főzni.

10. A fogyókúrák mindig beválnak

Nos, az a helyzet, hogy a különböző fogyókúrás étrendeket követőknek hosszú távon ritkán válik be csak az étrenddel való súlymegtartás. Általában az esetek 85%-ában maximum egy évig hatásosak a különböző diéták, utána az emberek visszanyerik korábbi súlyukat. A legvalószínűbb igazság az lehet, hogy nem egy adott diétához kell görcsösen ragaszkodnod, hanem általánosságban próbálj meg törekedni arra, hogy egészségesebb, boldogabb és fittebb emberré válj.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Ennél a multinál bátran szólhatunk a HR-nek vagy a főnöknek, ha a menopauza megnehezíti a munkavégzésünket

glamour plusz ikon Ennél a multinál bátran szólhatunk a HR-nek vagy a főnöknek, ha a menopauza megnehezíti a munkavégzésünket

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)