18+

Felnőtt tartalom

Elmúltál már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található!

A szex szőrösen is jó, és a természetesség igenis szexi

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A kilencvenes és a kétezres évek a szinte a teljes szőrtelenségről szóltak. Legalábbis ami a női testet illeti, nyaktól lefelé. Aztán az elmúlt években valami megváltozott. Idén már tényleg érdemes feltennünk a kérdést: vajon újra trendi a bozont?

A szex szőrösen is jó, és a természetesség igenis szexi
Fotó: Leo Patrizi/Getty Images

A kilencvenes évekre szépen lassan eltűntek a nyolcvanas évek Madonna-féle hónaljbozontjai, a vastag szemöldökök és a bikinivonal alól kikandikáló szőrszálak. A kétezres években már szinte automatikusan leszállópályát borotváltunk vagy gyantáztattunk magunknak, a hónaljunk makulátlanul csupasz volt, akárcsak az alkarunk és a lábunk. Másképp az utcára se nagyon merészkedtünk ki. Olyanok voltunk, mint a negyvenes évek hollywoodi filmsztárjai. Voltak biztos kapaszkodóink, azt érezhettük, belesimulunk a tömegbe azzal, hogy mindannyian ugyanott vagyunk szőrtelenek, s ugyanolyan tabu a kis bajuszka, mint a hónaljszőr. Aztán az utóbbi pár évben hirtelen minden összezavarodott.

Nemtől és szexuális orientációtól függetlenül

Szőrös hónaljú tinilányok hirdetik nemiségük szabadságát az Instagramon, van, aki izzadtságfolttal fotózkodik, hogy így hangsúlyozza: joga van a természetességhez, és nem fogja megtagadni a saját testét (és testnedveit). Trend lett a szőrös láb is, mely most a tinilázadás egyik formája, amivel sokan nem tudnak mit kezdeni, hiszen úgy érzik, ezzel egy nő végképp átlép egy határon, ami vizuálisan elválasztja a férfiaktól. Ezzel egyidejűleg a férfi hónaljszőr sitty-sutty eltűnt, és alig volt időnk alkalmazkodni az új idők szeléhez, azon kaptuk magunkat, hogy bizonyos férfiak teljesen csupaszak. A metroszexuális hullám a férfiaktól is elvárta a hónalj szőrtelenítését és a szeméremszőrzet eltávolítását, vagy legalábbis elegáns trimmelését. Sőt sokan ezt a mellszőrzetükkel is megtették.

Most, a 2020-as évek elején épp szimpatikus korszakot élünk: ki-ki a maga módján fejezi ki a személyiségét a szőrösség vagy szőrtelenség mellett állást foglalva, legyen férfi , nő, heteroszexuális, vagy az LMBTQ közösség tagja. Persze mindig vannak felvillanó trendek, amik ugyanannyira árulkodnak az adott pillanatról és a testünkkel való játékos viszonyról, mint arról, mit akarunk belőle eltakarni és megmutatni. Közben a lézeres szőrtelenítés már végleges döntések felé terel minket, és talán bele sem gondolunk, mi lenne, ha húsz év múlva örülnénk neki, hogy a nyáresti borozás közben simogatóan belekap szőrszálainkba a hűvös szellő. Akkor már hiába vágynánk erre. Vagy válaszul erre következik majd a szőrbeültetés a jövőben?

Persze lehet a komolyabb, sőt tudományosabb oldalról is szemlélni a dolgot. A szőrzet ugyanis evolúciósan fontos szerepet tölt be az élőlények életében, segít nekik a hideg, a természeti körülmények elleni védekezésben, és megóvja az alatta lévő védőréteget, a bőrt a hámsérülésektől és az esetleges fertőzésektől. Ráadásul a párzásban, így ezzel együtt a létfenntartásban is komoly szerepet játszik, hiszen a csak az adott példányra jellemző sajátos illat hordozóközege is.

Rachel McAdams művészi fotókon mutatta meg hónaljszőrét: „Ez az én testem”

Rachel McAdams művészi fotókon mutatta meg hónaljszőrét: „Ez az én testem”

Fontos biológiai funkciója van

Talán nem is olyan régen szagolt a hajunkba szerelmesen egy férfi , és ez nem csak a szuper illatú samponunknak volt köszönhető. Nem beszélve arról, hogy hajkoronánk megvédi a fejünket a hidegtől és a közvetlen napsugárzástól is. De nemcsak a fejünkön lévő szőrzetnek van fontos biológiai funkciója. Amikor erre gondolok, elmerengek azon, hogy akkor vajon miért is irtóznak sokan attól, hogy máshol is legyen egy-egy szőrfolt, ha már a leglátványosabb helyen, a fejtetőnkön díszeleg a legnagyobb szőrcsomónk? Minden relatív, és ez úgy látszik, a szőr esetében fokozottabban is igaz. Pár hete kíváncsiságból belelapoztam egy népszerű, egész nívós férfi magazinba. A képekre voltam leginkább kíváncsi, pontosabban arra, hogy pillanatnyilag mi a fősodor elfogadott, „kanonizált” szőrtrendje. Csalódnom kellett: a csupasz egységesség uralta a képeket. Sehol egy szőrszál a szeméremdombokon, mint a bölcsiben. Az egyértelműen a pornó műfajából, a kilencvenes években érkező trend úgy tűnik, még mindig tartja magát, ha arról van szó, hogyan lehetnénk a legkívánatosabbak egy férfi szemében.

Elég felidézni a Szakíts, ha bírsz! című film híres jelenetét, melyben Jennifer Aniston brazilgyantázás után provokatívan – és meztelenül – végigsétál a lakáson a leesett állú Vince Vaughn szeme láttára. Vajon mit bírnak ennyire a férfiak a szőrtelen női nemi szerven? Talán az elveszett gyermeki ártatlanságot juttatja eszükbe? Persze egy férfi hajába is jó beletúrni, akárcsak a nőébe beleszippantani – csak éppen más a szerepük a fajfenntartásban. A női haj evolúciósan jelzésértékkel bír a férfi számára arról, mennyire egészséges a nő és milyen erősek a reproduktív képességei (talán az sem véletlen, hogy sokan idősebb korukra egyre rövidebbre vágatják a hajukat, hiszen tényleg a fiatal lányok jellegzetes frizurája a hosszú haj). Ugyanúgy, ahogy a széles csípő és a nőies mell, a sűrű hajkorona is vonzó a férfiak számára, mert a termékenységet jelképezi.

A női haj, akárcsak a hónaljszőrzet, a feromonok párologtatásában játszik szerepet. Vajon mit üzen a testszőrzet – pontosabban: mit akarunk üzenni vele mi? A szeméremszőrzet elsődleges feladata a húgyutak, valamint a nők esetében a hüvely védelme a vírusokkal, baktériumokkal és gombákkal szemben. Mivel helyhez köti a kórokozókat, ezáltal csökkenti annak esélyét, hogy azok beljebb, azaz a hüvelybe vagy a húgyutakhoz vándoroljanak – vagyis fontos egészségmegőrző funkciója van. Mi mégis szívesen szabadulunk meg tőle, holott elgondolkodtató, hogy a hónaljszőrzet mellett ez az egyetlen látványos és egybefüggő testszőrzetünk maradt fenn az évmilliók során, ha a hajunkat nem számítjuk. A természet pedig rendszerint elég jól tudja a dolgát.

Meddig megyünk el a szépség nevében?

Érdemes egy pillantást vetnünk a testszőrzet civilizációs történetére. A felesleges szőr már évszázadokkal ezelőtt zavarta az embert: a gyantázásról már i. e. 1500-ban születtek feljegyzések. Kleopátra arzéntriszulfát, égetett mész és olívaolaj keverékével szőrtelenedett, Egyiptomban pedig kígyóvérrel próbáltak küzdeni a nők a kéretlen szőrszálak ellen. Az ókori görögök is a fiatalság jelképeként látták a szőrtelenséget, akárcsak a rómaiak és a keletiek – Japánban a szőrzet ma is az ápolatlanság, a tisztátalanság jele. Míg három évtizede az számított merésznek, ha valaki „mindent lekapott” – ma már a teljes fanszőr az igazi állítás, a vagányság mutatója, és – hiába a korral lassan haladó férfi magazinok – a férfiak zöme sem a teljes szőrtelenségre esküszik a nemi tájékon, hiszen, ahogy sokan mondják: mégiscsak egy felnőtt nőt szeretnének látni az ágyban. Emlékszem, hogy életem első hónaljszőrtelenítése egy nyári hónapban történt, és tagadhatatlanul felszabadító érzés volt. A húszas éveimben áldottam a hideggyanta feltalálóját, azóta pedig gyakran imámba foglalom Gillette nevét, aki a huszadik században nők millióit segítette hozzá a pillanatok alatt megszerezhető sima lábhoz.

Így néz ki egy női test pocakszőrrel, redőkkel, és ennél felszabadítóbbat már régen láttunk

Így néz ki egy női test pocakszőrrel, redőkkel, és ennél felszabadítóbbat már régen láttunk

Valahogy mégis nehezen értem meg, miért ítélkezünk egy nő felett, ha nem tökéletes a strandon a bikinivonala. Egy makulátlanul epilált lány falatnyi bikinis képét minden további nélkül nézegethetjük – de akkor vajon miért csapja le a biztosítékot és törli az Instagram, ha ugyanez a lány bugyija mellett kunkorodó fanszőrzettel pózol a kamerába? Mikor lettünk ennyire prűdek és mikor felejtettük el, hogy a természetesség jó dolog? Talán a legjobb és leghitelesebb út azt eldönteni, mi hogyan érezzük jól magunkat, nem feltétlenül a trendek által meghatározottan ide-oda hajolni, ahogy épp fúj a szél. Az embert minden, önmagával és a testével kapcsolatos döntése meghatározza. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy az önelfogadás egyetlen kizárólagos útja a szőrünk megtartása. Csak azt, hogy erről is szabadon dönthetünk, és ez a szabadság erővel ruház fel.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Párizs utcáin hódít a Cukovy legújabb kollekciója

Párizs utcáin hódít a Cukovy legújabb kollekciója

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)