Egy robot szexpartner van olyan jó, mint az emberi kapcsolódás?
A mesterséges intelligencia olyannyira a mindennapjaink részévé vált, hogy a szerelmi és szexuális életünkre is hatással van. Dr. Hevesi Kriszta szexuálpszichológus segít eligazodni a témában.
Ezeket láttad már?
Az újságok szeretnek beszámolni olyan emberekről, akik valamilyen érzéseket táplálnak mondjuk a szexbabájuk iránt. Ezek a cikkek általában nagyon furcsa, beteges hobbinak állítják ezt be, és a legtöbbször az a konklúzió, hogy ezek az emberek nem tudnak egészséges kapcsolatokat kialakítani, vagy annyira nőgyűlölők, hogy csak egy bábut szeretnének, amellyel bármit meg lehet tenni. Azonban a gyártók azt állítják, hogy vásárlóik többsége korábbi kapcsolati traumákat és félelmeket próbál a baba segítségével feldolgozni, és jelentős részük közben hús-vér nőkkel is randizik, akikkel viszont nem szeretnének olyan típusú fantáziák megélésére kérni, mint mondjuk a kikötözés.
Jobbak a gépek?
„Hogy jót tesz-e nekünk, embereknek a mesterséges intelligencia fejlődése, nagyrészt azon múlik, hogy milyen mértékben használjuk, és mennyire szippant be minket: megmaradunk egyfajta „hobbi”, úgynevezett rekreációs használatnál, kíváncsiságból, csupán szórakozási jelleggel alkalmazzuk, vagy pedig függővé válunk tőle" – mondja dr. Hevesi Krisztina. A másik, hogy embertársaink megtévesztésére, manipulálására alkalmazzuk, vagy a munkánkat segíti. A harmadik, és talán legfontosabb, hogy a konkurenciánkká válik-e: lecseréltetünk-e a gépek által.
„Japánban például már általános problémává vált, hogy a fiatalok szexuális kapcsolatok és ismerkedés helyett szexchat, internetes pornófilmek, hentai és videójátékok révén elégítik ki a szexuális igényeiket, és egyáltalán nem keresnek hús-vér szexpartnert magunknak. A gépek sok mindenben jobbak, mint mi: egyetlen fallosz sem tud úgy rezegni mint egy vibrátor, férfinyelv olyan légkeverést produkálni mint a legkedveltebb „csiklátor”, női test olyan metamorfózist produkálni mint az internetes kattintások, nemi jellegeink olyan szupernormális méreteket ölteni mint az anime figuráké – és a lista még hosszan sorolható” - magyarázza a szexuálpszichológus.
Ki használ robotokat?
„Elsősorban a nehezebben ismerkedő, rosszabb társas készségekkel rendelkező, szociálisan gátolt személyekre jellemző, hogy tartósan „belegabalyodnak” az internet hálójába, a szorongó, depresszív hangulatú egyének, illetve azok, akik korábban több traumán és negatív életeseményen mentek át. Ha a fizikailag intenzív, a szerelmi csalódás és a nemi betegségek szempontjából kockázatmentesnek tekintett kielégülést választjuk inkább a másik ember helyett, akkor is vágyunk a verbális és nem verbális kontaktusra, valamint arra, hogy humán jellegekkel rendelkezzen.
Két példát említve: a VR-pornó felhasználói keresik a szemkontaktust a szereplőkkel, s pozitív érzelmeket élnek meg, ha ez létrejön. Ugyanígy, ha a szexshop-ok kínálatát nézzük: péniszt formáló dildót/vibrátort és punci küllemű művaginát keresünk. Magyarán helyettesítjük a humán partnert. Zárásként egy filozófizáló gondolat: idestova nyolc milliárd ember él a földön – csak találunk magunknak abból egyet, aki amolyan „életszagú”. Jó és rossz tulajdonságokkal rendelkezik ugyan, olykor kiszámíthatatlan, hullámoznak az érzelmei, ahogyan nekünk is, de vágyik a szeretetre, szerelemre. További fontos „előnye”, hogy nem merül le, nem romlik el, így ha tönkrement, nem rakjuk be csalódottan a sufniba a porszívó mellé...” - foglalja össze a véleményét dr. Hevesi Kriszta.