Milyen hatással van a császármetszés a szexuális életre?

2020. december 30.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Nem szolgálunk túl jó hírekkel azoknak a nőknek akik keresztülmentek ezen. A nőgyógyászok szerint szülés után 6 héttel ajánlatos elkezdeni újra a szexuális életet, de bármennyi anyukát megkérdezhetsz, valószínűleg nem fogja azt mondani, hogy az volt élete legjobb szexuális együttléte. Főleg, mert a szülés utáni fáradtság, a vagina szárazsága és a szoptatás miatt beálló jelentős hormonváltozások jelentősen megváltoztatnak mindent.

Milyen hatással van a császármetszés a szexuális életre?
Fotó: Shutterstock
HIRDETÉS

Sokaknál ilyenkor a dyspareunia (más néven fájdalmas közösülés) problémája lép fel.

Egy kutatás során amelyben 1244 nőt kértek fel hogy beszéljenek a szülés utáni szexuális életükről, - majd a harmadik, hatodik, tizenkettedik és tizennyolcadik hónapban megismételték ezt -, nem éppen szívderítő eredményt hoztak.

Fotó: Getty Images

Sajnos van néhány anyuka, akinél ez a vaginális fájdalom aktus közben sokkal hosszabb ideig is elhúzódik, illetve kutatások bizonyítják, hogy akár a szülés után 18 hónapig is jelen lehet a probléma, és főleg azoknál, akik császármetszéssel adtak életet babájuknak. Bár, tegyük hozzá majdnem minden nő érez fájdalmat szex közben a szülés utáni időszakban.

Egy másik kutatás pedig azt mutatta ki, hogy akinek fájdalmas a közösülés szülés után, annak valószínűleg előtte is az volt. A síkosító használata segíthet rajtatok, de amennyiben 6 hónap után még mindig fájdalmaid vannak, keresd fel orvosod mindenképp.

Azért egy jó hír is van, egy másik felmérés szerint viszont, ha túljut valaki a fájdalmasabb időszakon, a következőkben a szexuális élete sokban átalakul a szülés előttihez képest, viszont a kutatásban részt vevő nők többsége egyértelműen állította, hogy jobb a szex, mint korábban bármikor.

<˘˘˘˘/>Mit mond a szakértő a szülés utáni fájdalmas szexről?˘˘˘˘

Ma már elég sokat megtudhatunk arról, mi vár ránk a terhesség során, a szülés közben és a szülés után. A húsbavágó, kozmetikázatlan dolgok sem maradnak rejtve, legyen szó inkontinenciáról, gátmetszésről vagy vérző mellbimbóról. Van azonban egy olyan téma, amiről nagyon kevés szó esik. Mi van akkor, ha szülés után a szex nem élvezettel, hanem kínzó fájdalommal jár?

Luca kisfia két hónapos volt, amikor egy délután végre minden összejött. Sem ő, sem a férje nem voltak hullafáradtak, a baba pedig édesdeden aludt a kiságyban. Tökéletes volt az időzítés ahhoz, hogy hónapok óta először újra együtt legyenek. Luca vágyott a szexre, boldogan szorította magához a férjét, amit azonban a behatolás pillanatában érzett, az minden volt, csak nem örömteli. "Sosem tapasztaltam még olyan fájdalmat. Rosszabb volt, mint a szüzességem elvesztése. Mintha teljesen száraz és reménytelenül szűk lettem volna odabent, holott korábban éppen attól féltem, hogy a hüvelyi szülés miatt kitágulok majd." - meséli a nő, hozzátéve, hogy akkor föl is adták, és csak hetek múlva mertek újra belevágni. Így is körülbelül a negyedik-ötödik alkalom volt igazán élvezetes Luca számára, és fél év is eltelt, mire már síkosítót sem kellett használni. Andrea nem volt ilyen szerencsés. Lassan két éve szült, és még mindig erőteljes fájdalommal járnak számára a szeretkezések. "Ha sokat gyakoroljuk, és nagyon hosszúra nyújtjuk az előjátékot, akkor csak az első néhány perc kellemetlen, és utána már ugyanúgy élvezem, mint régen, de ehhez rengeteg síkosítóra van szükség, és arra, hogy az elejét - különösen a behatolást - összeszorított fogakkal kibírjam." A harmincas évei elején járó nő nagyon elkeseredett emiatt, különösen, hogy a nőgyógyásza sem érti, mi lehet a gond. "Azt is hallottam már, hogy sokaknak a szoptatás végéig ilyen kellemetlen a szex. Pár hónap múlva tervezem elválasztani a fiamat, meglátjuk, mi lesz utána. Ha nem változik semmi, akkor a következő utam egy pszichológushoz vezet majd." - mondja.

Bonyolultabb, mint hinnénk

Dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza szerint a probléma sokkal gyakoribb, mint gondolnánk, a háttérben álló okok pedig meglehetősen komplexek. "Nagyon sokat segíthet, ha a kismama és partnere testi és lelki értelemben is fölkészülnek arra, hogy a szülés utáni első együttlét nem fog olyan gördülékenyen menni, mint korábban, és a nőnek kellemetlen vagy akár fájdalmas érzés is lehet. Épp ezért fontos, hogy ő diktálja a tempót, ő válassza ki a számára legkellemesebb pozitúrát, partnerével hagyjanak elegendő időt az előjátékra, és lehetőség szerint készüljenek síkosítóval is" - tanácsolja dr. Hetényi. Míg a párok nagy részénél az első néhány alkalom után már minden megy a régi kerékvágásban, egyes esetekben tartósabb fájdalommal kell számolni. "Az okok közül elsősorban a gátmetszést és gátrepedést említeném. Ezek szövődményeként előfordulhat heges gyógyulás, mely után a terület érzékeny vagy fájdalmas maradhat. Emellett kismedencei és hüvelyi eltérések is okozhatnak fájdalmat szex közben. Császármetszés során a hüvely nem, csak a hasfal és a kismedence értintett, ugyanakkor ez egy nagyműtét, a gyógyulás hosszadalmas lehet, és hasfali, alhasi, sőt akár a hüvely és gát irányába sugárzó fájdalommal is járhat az együttlét. A fizikális eltérések egy manuális nőgyógyászati vizsgálattal, illetve ultrahanggal jól felismerhetők. Ritka kivételektől eltekintve a fájdalom hormonális változásokkal nem magyarázható, a szülés utáni élettani változások, tehát alacsonyabb ösztrogén, magasabb tejelválasztásért felelős hormon szint nem befolyásolhatja ezt a kérdést." A doktor úr elmondása szerint a gát és a hüvely problémáit egyszerűbb esetekben intimtornával is jól lehet kezelni, hegesedés esetében pedig a plasztikai műtét nyújthat megoldást.

A lelki oldal

A fent felsoroltak mellett nőgyógyász szakértőnk hangsúlyozza, hogy a testi okokkal párhuzamosan a lelki okokat is kezelni kell. Ennek egyik része a már említett türelem a pár részéről és a közös akarat arra, hogy a problémát megoldják. Ehhez elengedhetetlen egy empatikus nőgyógyász, de akár terápiás segítséget is érdemes igénybe venni. Ez még akkor is indokolt lehet, ha a fájdalom alapvetően nem lelki eredetű volt, hiszen ha hosszú ideig kellemetlen érzésekkel jár az együttlét, az önmagában is okozhat averziókat a szexualitással kapcsolatban.

A cikk eredetileg a Glamour magazin 2019-es áprilisi számában jelent meg.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Két versenyző is lelepleződött az Álarcos Énekes harmadik adásában, csak úgy kapkodjuk a fejünket a meglepetéstől

Két versenyző is lelepleződött az Álarcos Énekes harmadik adásában, csak úgy kapkodjuk a fejünket a meglepetéstől

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Lapos hasra és egészséges testre vágysz? Kiss Virág segít, hogy most végre el is érd! (x)

Lapos hasra és egészséges testre vágysz? Kiss Virág segít, hogy most végre el is érd! (x)