Miért fáj a szex?
A szex az egyik legélvezetesebb tevékenység, amelybe az ember belefoghat. Így még nagyobb csalódás, ha kiderül, hogy neked épp az ellenkezője. Mi lehet az oka annak, ha fáj a szex?
Ezeket láttad már?
Akár jelentős és rendszeres, akár csak időszakosan jelentkező fájdalomról van szó, mindenképpen meg kell keresned és orvosolnod az okát, hiszen normális esetben a szeretkezés nem fájhat. Lássuk, milyen lelki és testi okok bújhatnak meg a háttérben.
Nem vagy még kész rá
A szex maximális élményt csak akkor nyújt, ha testileg és lelkileg is kellően fölkészültél rá. Ehhez megfelelő idejű és intenzitású előjáték szükséges. Vannak olyan helyzetek, amikor egy csók is elég, de általában hosszabb idő szükéges az izgalmi állapot eléréséhez.
Fontos tudnod, hogy amikor felizgulsz, nem csak a vaginád nedvesedése következik be, hanem a kis- és nagyajkak és a csikló is megduzzad, illetve a vagina tágabbá is válik, hogy megfelelően befogadhassa a hímvesszőt. Ha teljesen kihagyjátok az előjátékot, egy síkosító önmagában nem biztos, hogy sokat segít, hiszen a fent leírt változások nem következnek be a hatására. Olyan esetekben, amikor kizárólag a kellő nedvesedés hiánya a gond - ez lehet például bizonyos gyógyszerek mellékhatása -, természetesen jó szolgálatot tesz a síkosító, ezért mindig legyen otthon, de ugyanolyan fontos az is, hogy megtanuld, te mitől és mennyi idő alatt kerülsz teljesen izgalmi állapotba, és erről a partnereddel is képes legyél beszélgetni.
Vaginizmus és vulvodynia
Ha vaginizmusban szenvedsz, akkor a hüvelyed görcsösen összehúzódik szeretkezés közben, vagy már előtte, a behatolást is lehetetlenné téve. Akár hosszú évekig is megkeserítheti az életedet, és még olyan helyzetekben is jelentkezik, mint a tamponhasználat vagy a nőgyógyászati vizsgálat. Szakemberek szerint gyakran valamilyen rossz élményhez kötődően alakul ki, és általában az váltja ki, hogy a nő megijed, amikor valamit a vaginájába akarnak vezetni. Az azonban nem teljesen világos még, hogy a pánik miatt alakul ki a vaginizmus, vagy éppen fordítva. Ez az állapot mindenképpen szakszerű - terápiás - kezelést igényel. A vulvodynia egy ritka kórkép, amely a külső nemi szervek és a hüvelybemenet fájdalmát jelenti. Ez jelentkezhet kiváltó ok nélkül, vagy akár egyszerű érintésre is. Kezelése meglehetősen nehézkes, ugyanis viszonylag rövid ideje kutatják, és egyelőre nem sikerült biztos kiváltó okot feltárni a kialakulása hátterében. Ha erre gyanakszol, mindenképpen keress fel nőgyógyászt vagy bőrgyógyászt, de egy szexuálpszichológussal is érdemes beszélned.
5+1 tipp, hogy visszanyerd az önbizalmad a szexhez
5+1 tipp, hogy visszanyerd az önbizalmad a szexhez
Nőgyógyászati problémák
A fájdalom utalhat nemi úton terjedő betegségre, petefészek cisztára, méhfibrómára, miómára vagy kismedencei gyulladásra is, ezért fontos, hogy minden esetben keresd fel a nőgyógyászodat, ha fáj a szex. Az általában bizonyos pózokban jelentkező éles, késszúrásszerű fájdalom pedig lehet endometriosis jele is, ezért nem szabad figyelmen kívül hagynod!
Szex szülés után
Akár császármetszéssel, akár természetes úton szültél, érezhetsz fájdalmat szeretkezés közben még jóval az orvos által meghatározott türelmi időt követően is. Ha természetes úton szültél és össze kellett varrni, a seb még sokáig okozhat kellemetlen érzést, különösen, ha túl szűk lett, vagy nem gyógyult megfelelően. A császármetszés pedig egy komoly hasi műtét, melynek hege ugyancsak sokáig okozhat gondot. Fontos, hogy mindenképpen vizsgáltasd meg magad a nőgyógyászoddal, ha szülés után több hónappal is fájdalmaid vannak. Ha előrelátó vagy, akkor pedig műtét után - akár a gátadon, akár a hasadon van a seb - odafigyelsz arra, hogy rendszeresen ápolod és masszírozod a sebedet, attól ugyanis sokkal jobban gyógyul.
A cikk eredetileg a GLAMOUR magazin 2017. áprilisi számában jelent meg.