Ilyen következményei lesznek annak, ha hónapokig nincs szex az életedben
Azt már jól tudjuk, hogy milyen áldásos hatásai vannak a rendszeres szexuális életnek, arról azonban kevesebbszer esik szó, hogy mi történik annak hiányától. Pszichológusok szerint nem csak frusztráló lehet, hanem az egészségednek is árthat, ha hónapokig nélkülözöd a szexet.
Ezeket láttad már?
A fizikai intimitás hiányától szinte éhezünk az érintésre, amely frusztrációt, elmagányosodást, elszigeteltséget, szorongást és alvászavarokat okozhat, sőt, még az immunrendszerünket is legyengítheti. A General Social Survey (GSS) jelentése szerint az amerikai lakosság 23%-a mondta azt, hogy 2021-ben egész évben nem élt szexuális életet. Nézzük, hogy a szakemberek szerint pontosan milyen következményekkel számolhatsz, ha hónapokig nincs szex az életedben.
A szex mindenre gyógyír
Dr. Rachel Needle pszichológus és a Modern Sex Therapy Institutes társigazgatója felhívja a figyelmet arra, hogy a szex mennyire pozitív hatással lehet az emberek fizikai és mentális egészségére. Az orgazmus enyhítheti a szorongást, erősítheti az immunrendszert és hozzásegíthet a minőségibb alváshoz. Emellett csökkentheti a fájdalmat, valamint a depressziót. A tünetek az emberek szükségleteitől függően különböző időpontokban jelentkezhetnek, és néhány héttől akár hónapokig is fennállhatnak.
Fájdalmasabb lehet a menzeszed is
Azoknál a személyeknél, akik hónapokig nem tudják biztonságosan megélni a fizikai intimitást, úgynevezett “érintkezés utáni éhség” alakulhat ki, ami gyengítheti az immunrendszert, és megnövekedett depresszióhoz, valamint szorongáshoz vezethet. Dr. Dulcinea Pitagora New York-i pszichológus és szexterapeuta szerint azok számára, akik hozzászoktak a rendszeres szexuális élethez, az intimitás hiányának kezelése még embert próbálóbb, ugyanis az alábbi tünetegyüttes léphet fel:
- Fájdalmasabb menstruációs görcsöket tapasztalhatsz
- Fáradékonyabbnak, lomhábbnak érezheted magad, csökkenhet a vitalitásod
- Gyakrabban lehetnek hangulatingadozásaid
- Gyengülhet, kiszáradhat a hüvelyfalad
- Sokkal feszültebb lehetsz
- A szex során felszabaduló hormonok hiánya miatt csökkenhet az agyi aktivitásod
Ott folytathatod, ahol abbahagytad
Jó hír viszont, hogy a szervezet általában emlékszik rá, hogyan kell “visszaülni a lóra.” Dr. Lauren Streichera szülész-nőgyógyász szerint nincsen ok az aggodalomra, mert a test azonnal felveszi a ritmust, így minden ugyanolyan jól fog menni, mint a szexmentes hónapok előtt. „Ha jól működött korábban, akkor a tested ott folytatja majd ahol abbahagyta, még akkor is, ha volt egy kis szüneted."
Ha szex éppen nincs, orgazmusod még lehet
Needle szerint ezek a pozitív egészségügyi hatások olyannyira fontosak, hogy azoknak az embereknek, akik nem élnek párkapcsolatban, törekedniük kell arra, hogy legalább önkielégítés formájában orgazmushoz jussanak. „Az orgazmus endorfinokat szabadít fel, amelyek legalább átmenetileg csökkenthetik a stresszt, és örömteli érzéseket váltanak ki" - mondta Needle. „Tehát még ha jelenleg nem is szexelsz senkivel, akkor is találd meg a módját annak, hogy elérhesd az orgazmust."
Ebből is kijöhetsz jól
„Akik a szexuális intimitás hiányát élik meg, azoknál gyakran előfordulnak mentális, érzelmi és fizikai egészségre gyakorolt káros hatások, amelyek olyan tüneteket okoznak, mint például az elszigeteltség, a bizonytalanság és a csökkent önbecsülés érzése” - mondja a szakember.
Talán meglepően hangzik, de a szexmentes időszaknak pozitív oldala is van. Pitagora úgy véli, hogy az ilyenkor végzett önvizsgálat sokat segíthet a szexuális növekedésben és az önfelfedezésben, ami nagyon hasznos lesz majd egy új párkapcsolat kialakításakor. Bár ijesztő lehet belegondolni, hogyan is nézhet ki a “karantén” utáni szexuális élet, Pitagora azt is elmondta, hogy szerinte ez egy remek alkalom arra, hogy lelkünk és elménk mélyére ássunk, és feltérképezzük szükségleteinket, vágyainkat.
„Az emberek egyfajta eufóriát élhetnek át, amikor feloldják ezeket a korlátokat, és lehetőségük nyílik arra, hogy felfedezzék a szexualitásukat oly módon, ahogyan korábban még sohasem" - zárta gondolatait Dr. Dulcinea Pitagora. Egy szó mint száz, a szexmentes időszak nem könnyű, de mint minden élethelyzetben, itt is tudunk tanulni, fejlődni és továbbhaladni az önismeretünk útján.
Forrás: insider.com