18+

Felnőtt tartalom

Elmúltál már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található!

Háromból egy nőt érint az orgazmus hiánya, a merevedési zavar ötből egy férfit: de mi számít tabunak egy terápián?

2021. augusztus 23.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Életünk során bármikor elérkezhetünk egy olyan pontra, ahol úgy érezzük, segítségre van szükségünk. Az ilyen helyzetekben sokan pszichológushoz, terapeutákhoz fordulunk. Azonban fel kell készülnünk arra, hogy bizonyos témákkal kapcsolatban nehezebben fogunk tudni megnyílni. Az egyik, s talán legfontosabb ilyen téma a szex.

Háromból egy nőt érint az orgazmus hiánya, a merevedési zavar ötből egy férfit: de mi számít tabunak egy terápián?
Fotó: Gettyimages.com

Ha terápiás kezelésre megyünk, meg kell tanulni, hogy nincs tabu téma. Egy terapeuta hozzá van szokva a szexről való beszélgetéshez, nem fogja beléd fojtani a szót, ha már rögtön e témát érintő problémákkal fordulsz hozzá.

Gyakran azért megyünk ilyen kezelésekre, hogy találjunk valakit, aki nem ítélkezik, mikor kiöntjük neki lelkünket, és hogy képesek legyünk az elfojtott érzelmeinket fel a színre hozni.

Így mikor felkeressük a terapeutát, általában úgy gondoljuk, ahogy belépünk a szobába, gondolataink megállás nélkül záporozni fognak belőlünk, hiszen végre találtunk valakit akiben megbízhatunk! Azonban tényleg ennyire egyszerű lenne? Vajon mint egy gépezet, benyomják az indító gombot, és ömlenek a gondolatok? Sajnos bármilyen egyszerűnek is tűnik, valójában sokkal nehezebb mint gondolnánk. Főleg akkor ha ezek a problémák a szex köré csoportosulnak.

A szex egy olyan téma, melyről sokan nem mernek beszélni közeli hozzátartozójukkal sem. Így tehát bármennyire is úgy gondoljuk, nyitott könyvek leszünk a terapeutánk számára, sajnos be kell látni, hogy nem leszünk egy könnyen olvasható történet. Hogyan is tudnánk megnyílni egy „idegen” embernek, ha a hozzánk közel állóknak se tudunk? Azonban felmerülnek még másik kérdések is bennünk. Rendben van egyáltalán, hogy nem egy kifejezetten a szexre specializálódott, szexterapeutával beszélgessünk a témáról? Hogyan kezdjük a beszélgetést? És mégis mit hozzunk ki belőle, ha mégis csak úgy döntenénk, hogy belevágunk?

Kasandra Brabaw szexújságíró segítségképpen, több olyan emberrel vette fel a kapcsolatot és beszélgetett, akik az „átlagos” terápia során értek el szexuális áttörést, anélkül, hogy egy szexterapeutához látogattak volna el.

A következőkben az ő élménybeszámolóikat olvashatjuk, majd néhány tipp következik, amely segíthet megadni a kezdőlökést a saját terapeutánkkal való beszélgetéshez.

„Rá kellett jönnöm, hogy a zsírellenes hozzáállásom, valóban megváltoztatta a szexről való gondolkodásmódom.”

„Egy kövér nő vagyok.”-mondja Julie B., 29 a SELF-nek, hozzátéve, hogy ő saját magát valóban kövérnek vallja, bár a többi ember nem barátkozott meg ezzel a kifejezéssel. „A terápia során belátom, hogy az, ahogy a belső zsírellenességet kezelem, az tényleg megkavarta a gondolkodásmódom a szexről.”

Arról mesélt, hogy számára, ha nem teszik meg az első lépést felé, olyan, mintha nem vonzódnának hozzá, nem találnák őt vonzónak. „A mostani páromnak a libidója alacsony, és annak ellenére, hogy azt mondja, ő általában nehezen izgul fel addig amíg én nem indulok be, folyamatosan olyan érzést vált ki belőlem, mintha nem akarna engem.”

Julie terapeutája segít neki, hogy belássa, a „zsírellenes” kultúrának köszönhetően nem találja magát vonzónak. Arra bátorította őt, hogy vegye észre a többi apró jelét a párjának, mellyel vonzalmát fejezi ki iránta. „A terapeuta segítségével megszabtunk egy különleges, úgynevezett intimitási időt, melynek nem feltétlen a szex a lényege, hanem, hogy megosszuk a másikkal, ki hogyan éli meg a szexuális vágyait.”

„Annyira elmerültem a saját gondolataimban, hogy teljesen kizártam a külső tényezőket.”

Mikor 2020-ban berobbant a koronavírus-járvány és Abigail G. (24) úgy érezte, érdeklődése lankad a szex iránt, felkereste terapeutáját, hogy megoldást találjon problémájára. „Hihetetlenül elszakadtam saját magamtól, az identitásomtól-ráadásul hatalmas súly is nehezedett a vállamra, mert nem tudtam a partnerem szexuális vágyait kielégíteni. Nagyon nagy nyomást gyakoroltam magamra, és egyszerűen sehogy se jutottam el odáig.”-meséli.

Abigail terapeutája arra kérte őt, hogy szánjon egy kis időt magára, arra, hogy az általános körülményei mennyiben befolyásolhatják a libidóját. A párjával 6 hónapja költöztek össze a férfi szüleivel és miután hazamentek, a testvére három hónapig élt az egy hálószobás kis apartman nappalijának a kanapéján. „Vékony falak és a család minden bizonnyal a megfelelő hangulatteremtés totális ellentétei.”-magyarázza Abigail. „De annyira elmerültem a saját gondolataimban, hogy teljesen kizártam a külső tényezőket.”

Ahelyett, hogy Abigail még nagyobb nyomást gyakorolt ​​volna magára, a terapeuta „konkrét tippeket adott arra vonatkozóan, hogyan lazítsak az adott pillanatban, hogyan beszélhessek többet a partneremmel, és ötleteket adott ahhoz, hogy hogyan építsem vissza a rendszeres szexet a rutinomba.” - mondja. "Ez segített újra izgalomba hozni az intim pillanatokban a partneremmel, s nem kellett a saját izgalmi szintemtől félnem.”

Elérni az áttörést a terápiákon mindig felemelő érzés. Azonban minden kezdet nehéz. Fontos, hogy először ismerjük meg saját magunkat, vágyainkat, gyenge pontjainkat, erősségeinket. Egy önismereti utat kell bejárnunk, melynek végén ott a felismerés kapuja. Elindulni a legnehezebb. Itt felmerül a kérdés, hogyan tegyük meg az első lépést, hogyan dobjam be a szexuális tartalmú témát a terapeutámnak? Nincs jó válasz, számos lehetőség áll rendelkezésünkre. Vannak emberek, akik hasonló kérdéseket szegeznek a terapeutához mint „Lehetne, hogy a szexuális életemről beszélünk?”. De vannak akik kerülgetik a forró kását, és érzéseiket a szexszel kapcsolatban a párjukról való beszélgetéssel, kapcsolják össze. Például: „Úgy érzem, bántja őt, hogy nem szeretkezünk eleget.”

Azonban léteznek olyan problémák-pl. a szexuális identitásunk megkérdőjelezése, fizikai problémák, mint az orgazmust körülölelő nehézségek vagy ejakulációs zavarok-amelyek fennállásakor hatásosabb, ha rögtön egy szexterapeutát keresünk fel.

A nőket és férfiakat egyaránt érintik az ilyen szexuális nehézségek. 3-ból 1 nőt érint az orgazmus hiánya, 10-ből 4-et pedig a libidó hiánya. A merevedési zavar 5-ből 1 férfit érint, s ugyanúgy találkozunk olyan férfiakkal, akik libidójuk hiányával küzdenek. Itt az arány 4-ből 1. Továbbá a korai vagy a késleltetett ejakulációs problémák és az orgazmusra való képtelenség problémája is sűrűn előfordul.

Ahhoz, hogy ezeket a nehézségeket áthidalhatóvá tegyük, nagyon fontos, hogy beszéljünk róluk! Függetlenül attól, hogy a segítség a szexterapeutánktól, a pszichológusunktól vagy esetleg egy támogatócsoport tagjaitól származik, a nehézségeink áthidalása szemmel látható változásokat fog eredményezni, és mind a magunkkal mind a partnerünkkel való kapcsolatban célravezető lesz. Ne legyen a szextéma tabu, tanuljuk meg leküzdeni a gátlásainkat!

Szerző: Kajos Panka

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Az Instagram betiltja a beauty filterek használatát, de vajon segít ez az eltorzult énképeken?

glamour plusz ikon Az Instagram betiltja a beauty filterek használatát, de vajon segít ez az eltorzult énképeken?

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)