Ilyen az élet aszexuálisként
Az aszexualitást gyakran a szexuális vonzalom hiányával definiáljuk, ám nehéz pontosan meghatározni, mi is valójában, hiszen egy személy szexuális irányultsága és szexualitása nem szigorúan fekete vagy fehér. Cikkünkben Sulyok Viktóriával, a Magyar Aszexuális Közösség egyik alapítójával járjuk körbe a témát, és arra próbálunk fényt deríteni, hogy miféle előítéletességgel szembesülnek azok, akik ilyen szexuális orientációval élnek.
Ezeket láttad már?
„Az aszexualitás egyfajta irányultság. Aszexuális az, aki nem érez szexuális vonzalmat mások iránt, vagy csak nagyon ritkán, speciális körülmények között. Egy ilyen ember nem azért nem él át szexuális vonzalmat, mert megtagadja magától, szimplán csak nem születik meg benne a vágy” – kezdi Viktória, aki maga is aszexuális. Szerinte az aszexualitásra inkább intervallumként, spektrumként érdemes tekinteni, semmint fix kategóriaként.
„Vannak alloszexuálisok (az aszexualitás ellenpólusa), és az aszex spektrumon belül a demi-szexuálisok, akik csak azok iránt képesek szexuális vágyat érezni, akikkel szoros érzelmi kapcsolatban állnak, és szürke aszexuálisak, akik ritkán éreznek szexuális vonzalmat.
Én így születtem, ráadásul aromantikus is vagyok, de képes vagyok például plátói vonzalmat érezni nők vagy férfiak iránt. Szeretem az embertársaimat, nem vagyok rideg ember, de sose értettem a szerelmet, nem is volt rá igényem. Először heterónak hittem magam, mert az az alap. Amikor rájöttem, hogy nem érdekelnek a férfiak, akkor azt hittem, hogy leszbikus vagyok. Majd felismertem, hogy a férfiak és a nők pont egyformán érdekelnek – semennyire. „Akkor biztos biszex vagyok!” – mondtam magamban. Hát ez sem lett igaz. Nagyon örültem, amikor harminchat évesen rátaláltam az aszexuális kategóriára, mert megtaláltam a kategóriát, amibe passzolok.”
Mitől alakul ki az aszexualitás?
„Kutatók sem tudják pontosan. Okozhatják például hormonális hatások vagy egyéb hatások, egyesek úgy gondolják, hogy a gének játszanak szerepet a kialakulásban (nem találtak még ilyen gént), de nem teljesen mindegy? Azt a kérdést soha nem tesszük fel, hogy valaki mitől lesz heteró. Szerintem pont ennyire releváns, hogy én „mitől” lettem aszex. Ilyen vagyok, és kész. Ami nagyon dühít, amikor azzal jönnek, hogy gyerekkori trauma vagy nemi erőszak váltotta ki. Nem tudok pontos számokat, de talán minden ötödik nőt megerőszakolnak élete folyamán, az aszexuális emberek pedig csak a társadalom 1%-át teszik ki. Ez sokkal kisebb arány.”
Egy jó pszichiáter majd kigyógyít?
„Minket folyton meg akarnak gyógyítani. Ha valaki megtudja, hogy aszex vagy, azt mondja: Téged biztosan traumatizáltak, na, gyere, majd én meggyógyítalak!, vagy Keresünk neked egy jó pszichiátert, aki majd kigyógyít”.
Viki, köszöni, nem kér a gyógyításból, hiszen semmiben nem szenved hiányt. Élete során számos előítélettel találkozott, volt már példa arra, hogy azzal vádolták, hogy prűd, illetve leszbikus, vagy hogy csak azért találta ki, hogy aszex, mert csúnya. De megkapta azt is, hogy túl szexi ahhoz, hogy aszex legyen. Egyesek ajtóstól rontanak a házba és megkérdezik: Azért önkielégíteni szoktál?
Van, aki utálja, mégis csinálja
Viki szerint nagyon gyakori, hogy valaki kvázi belekényszeríti magát a szexbe, csak azért, hogy ne veszítse el a párját. „Van, aki elmondja a párjának, hogy aszex, a párja ezt el is fogadja, de bizonyos idő elteltével mégis arra kéri, bújjanak végre ágyba. Azt szoktam javasolni, hogy senkinek ne jusson eszébe olyat csinálni, amihez nincs kedve.”
Heterók és melegek is válhatnak aszexuálissá
„Az irányultság változhat, és elképzelhetőnek tartom, hogy valaki aszexszé válik az élete során, de nem szabad engedni, hogy mások – barátok, pszichiáter – címkézzenek fel bennünket. A felismerésnek belülről kell jönnie. Ha valakit zavar a szexuális élete, az nyilván menjen el szakemberhez, de szerintem az inkább szól a libidócsökkenésről, mint az aszexualitásról. Én megőrülök, amikor alloszex barátaim rám néznek, és azt mondják, hogy nahát, én is aszex lettem, már négy hónapja nem szexeltem a csávómmal! Attól még nem leszel aszex, hogy épp nincs szex az életedben.
Coming out
Tudományos cikkek szólnak arról, hogy az aszexuálisok csoportját súlyosabb diszkrimináció sújtja, mint például a melegeket, mondván: ők legalább vonzódnak valakihez. A legtöbben robotszerűnek, hidegnek tartják őket, nem akarnak velük dolgozni vagy összeköltözni. „Nekem nagy mázlim van a családommal és a barátaimmal, mert szerencsére nyitottak, így sosem kellett tartanom attól, hogy mit szólnak, ha bevallom, hogy aszex vagyok. Azt is elfogadták, hogy nem akarok gyereket. Voltak persze olyan ismerősök, akiknek hiába magyaráztam, nem értettek, mitől más az aszexuális, mint mondjuk a szextől való undor, és nem tudták felfogni azt sem, hogy mi a különbség sima vonzódás és szex között. Azt hiszik, hogy mi elfutunk a sarokba, ha valaki azt mondja: mellbimbó. Szóval elég nagy még a káosz a fejekben, és elfogadás szempontjából is gyerekcipőben jár még Magyarország” – mondja Viki.
Jónás Ágnes