A boldog párok többet szeretkeznek?
Vajon a heti egy vagy a heti három a tuti? Esetleg az is lehet, hogy a boldogságot és a szexuális elégedettséget nem számokban mérik? Kiderül!
Ezeket láttad már?
Két amerikai kutatás is született arról, mennyit is kell szeretkeznie egy párnak ahhoz, hogy boldog legyen. Persze, a kérdést fordítva is föltehetjük: az általában boldog párok vajon hányszor bújnak ágyba egy héten? Dr. Hevesi Krisztina szexuálpszichológust kérdeztük.
Most akkor egy vagy három az igazság?
Mindkét kutatás több ezer párt vizsgált, így az adatok meglehetősen pontosak, ám az eredmények mégis eltérnek. Az első szerint ugyanis a hetente átlagban egyszer szeretkező párok boldogabbak, mint az ennél kevesebbszer együtt levő párok, de nem boldogtalanabbak, mint az ennél többször. Itt tehát az egy a bűvös szám. A második szerint azonban a heti két-három alkalommal ágyba bújók boldogabbak, mint az ennél kevesebbszer szeretkezők, ha pedig még ennél is többször szeretkeznek, még tovább növekszik a boldogságszintjük. Ezzel nem lettünk okosabbak, ráadásul azt sem tudhatjuk, mi mire hat: vajon az eleve boldogabb és elégedettebb kapcsolatokban több a szex, vagy amelyik kapcsolatban több a szex, ott boldogabbak és elégedettebbek lesznek a felek?
Ez is, az is
"Anyagi javak tekintetében vannak hasonló kutatási eredmények: vagyis, a szegénység általában boldogtalanabbá tesz, de a több pénz csak egy bizonyos határig tesz boldogabbá, utána stagnál ez az állapot. Nyilván, ahogy az első kutatás megállapította, a szex terén is van egy ilyen "minimum", ez pedig gyakran a heti egyszeri szeretkezés. Ha valakinek ennél kevesebb jut, az talán már nem érzi magát olyan kívánatosnak, esetleg párja hűségét is megkérdőjelezi, ezek pedig óhatatlanul kihatnak az általános elégedettségére is. Ugyanakkor, van egy olyan közhely is, ami a másik kutatás eredményeit igazolhatja, hogy minél többet szeretkezik egy pár, annál boldogabb, ez pedig egyfajta önbeteljesítő jóslatként is működhet: akik többet szeretkeznek, eleve boldogabbnak is ítélik magukat" - világít rá a dolog bonyolultságára a szexuálpszichológus. Kriszta egy érdekes kísérletet is említ, amelyben a részt vevők azt a hamis visszajelzést kapták, hogy szexuális válaszkészségeik jobbak az átlagosnál (valójában azonban nem tudták, pontosan milyen is az alanyok erotikus válaszkészsége). A későbbi vizsgálatok azt mutatták, a pozitív visszajelzést kapóknak valóban javult a szexuális válaszkészsége. Magyarán: aki azt gondolja, az átlagnál jobb a szexuális élete, annak nagy eséllyel az is lesz.
Nem csak a szex
"Véleményem szerint van egy bizonyos szintje az intimitásnak, amennyire szükségünk van ahhoz, hogy boldogok legyünk. Itt azonban nem csupán a szexről, hanem a hozzá kapcsolódó figyelemről, ölelésről, érintésről is szó van. Figyelni kell rá és őrizni, mivel sajnos a párok könnyen leszoknak róla, s azt követően sokkal nehezebb visszahozni" - figyelmeztet Kriszta. Ugyanakkor azt is hangsúlyozza, hogy a szubjektív elégedettség a legfontosabb. Nem szabad, hogy a számok határozzák meg, két ember mennyire elégedett a szexuális életével, hiszen rengeteg olyan körülmény van például, amely egy időre akár teljesen szexmentesség is tehet egy kapcsolatot, az mégis boldog: gyász, munkahelyi krízis vagy terhesség, illetve a friss szülővé válás idején akár hónapok is eltelhetnek együttlét nélkül, de a távkapcsolat is tipikusan ilyen helyzet. Ne másokhoz hasonlítsd a szexuális életedet, hagyd, hogy saját, szubjektív érzéseid súgják meg neked, jó-e ahogyan van, vagy sem.
Szerző: Kerekes Anna