Így erősítsd hatékonyan az immunrendszered, akár már 24 óra alatt
Az immunrendszered működése rendkívül összetett, helyes működéséhez pedig a tested különböző részeinek szinergikus együttműködése szükséges. A nap 24 órájában, az év 365 napjában szolgálatban áll, így nem csoda, hogy időnként túlterhelt, különösen a téli hónapokban, amikor jobban aktivizálódnak a vírusok.
Ezeket láttad már?
Ahelyett, hogy már csak az első megjelenő tüneteket kezelnéd, törekedj arra, hogy megelőzd a megfázásos megbetegedéseket. Az immunrendszered fellendítéséért már egy nap alatt is sokat tehetsz, ráadásul könnyebben, mint hinnéd.
Igyál citromos vizet
Egy nagy pohár, meleg citromos vízzel indítani a napod nagyszerű ötlet. Nemcsak a hidratációban segít, hanem pozitív hatással van az emésztésre is; felkészít a táplálékbefogadásra azáltal, hogy stimulálja a gyomor működését. Egyszerű módszer lehet a C-vitamin-bevitel növelésére is, ami pedig kulcsfontosságú tápanyag az immunrendszer erősítéséhez. A citromos víznek a kínai és ajurvédikus orvoslásban is régóta fennálló hagyománya van, mivel méregtelenítő hatást tulajdonítanak neki.
Fogyassz élőbaktérium-kiegészítőket
A legtöbb ember tisztában van az élőbaktériumok emésztésre gyakorolt jótékony hatásaival, de azt elfelejtik, hogy az immunrendszer erősítéséhez is jelentős mértékben hozzájárul. A bélbaktériumok több faja is befolyásolja mind a veleszületett, mind a szerzett immunrendszert. Kimutatták, hogy a téli hónapok során jelentősen lerövidítik a megfázás időtartamát és csökkentik a tünetek súlyosságát. Éppen ezért érdemes élőbaktérium-kiegészítőket szedni, különösen úgy, hogy közvetlenül étkezés előtt veszed be őket.
Tedd színesebbé az étkezéseidet
Sok étterem menüajánlatai és az előrecsomagolt ételek is gyakran eléggé egysíkúak, nem mellesleg az értékes tápanyagok is hiányoznak belőlük. Érdemes szó szerint színesebbé tenni az étkezéseidet. A gyümölcsök és a zöldségek különböző színű pigmentjei más-más egészségügyi tulajdonságokat jeleznek. Értsd ezt úgy, hogy például a narancssárga zöldségekben és gyümölcsökben magas a béta-karotin tartalom, a lila színűek pedig antioxidánsokban gazdagok. Mivel az immunrendszernek sokféle tápanyagra van szüksége ahhoz, hogy egészségesen működjön, ezért fontos, hogy minden nap felvonultasd a tányérodon a szivárvány különböző színeit.
Sétálj ebédszünetben
Könnyű belecsúszni abba a hibába, hogy még az ebédedet is a számítógépasztal előtt fogyasztod el, miközben internetezel. Az, hogy nem nyugodt környezetben, az étkezésre koncentrálva eszel, nemcsak az emésztésedre lehet káros hatással, de megfoszthatod magad egy lehetőségtől, hogy támogasd az immunrendszered. Ha már kimozdulsz valahová ebédszünetben, akár beülsz egy étkezdébe, akár csak lesétálsz elvitelre ebédet kérni, máris mozgásba lendült a szervezeted. Igen, könnyebb fel sem kelni az asztaltól vagy a céges menzával megelégedni, de hidd el, jót fog tenni, ha egy kicsit kilépsz a szabadba. Ha minden ebédszünetedbe beiktatsz egy kis mozgást, csökkentheted a kortizolszintedet, növelheted a D-vitamin szintedet, és ezzel máris segítesz az immunrendszerednek, hogy megerősödjön.
Egyél fehérjében gazdag nasikat
Sok ember, ha ideje engedi, ebéd után szeret pihenni, ilyenkor pedig megközelítőleg három óra magasságáig egészen biztosan előkerülnek a cukros sütemények és a kekszek. Nos, ha ez nálad is éppen így történik, itt az ideje, hogy változtass ezen a rossz szokáson. Válassz inkább fehérjében gazdag nasikat, amik nemcsak hogy csökkentik az éhségérzetet, de építőelemeket is biztosítanak az immunsejtek számára. A sózatlan dió, az olajos magvak, a főtt tojás, a hummuschips és a chia puding is jó alternatíva egy kis nassolásra, és még bűntudatot sem kell érezned a fogyasztásuk miatt.
Vess be néhány fitt gyakorlatot
A munka, a család és a társadalmi élet fenntartása mellett nem mindig egyszerű időt szánni a testmozgásra, pedig nagy szükség van rá. Ha rászánod magad például, hogy elmenj edzőterembe, akkor a legjobb, ha azt közvetlenül munka után teszed, hiszen így még nem kezdesz bele az otthoni teendőkbe és ragadsz le velük esetlegesen. A rendszeres, mérsékelt testmozgás bizonyítottan immunerősítő hatással rendelkezik és pozitív hatással van a bélműködésre is. Ne tétovázz, mozgásra fel!
Vacsorázz korán
Ha elkerülöd a késő esti étkezést, az számos előnnyel bír az emésztés és az alvás minőségének javítása szempontjából is. Néhány új kutatás szerint, ha legalább 12 óráig nem fogyasztasz ételt (beleszámítva természetesen az alvással töltött órákat), számos egészségügyi előnyben lehet részed. Ha semmiképpen nem kivitelezhető, hogy 5-6 óra magasságában vacsorázz, akkor már előző nap készítsd el a másnapi vacsorád, hogy legalább az elkészítéssel ne csússzon még későbbre az aznapi utolsó étkezésed.
Feküdj le korán
Az alvás és az immunrendszer szorosan kötődnek egymáshoz. Több tanulmány is kimutatta, hogy azoknál az embereknél, akik már a kora esti órákban elalszanak, és legalább 7-8 órát töltenek kiegyensúlyozott, minőségi alvással, sokkal nagyobb valószínűséggel fog minden esetben aktívan fellépni az immunrendszer veszély esetén, mint azoknál, akik rendszertelenül, rosszul és keveset alszanak. Az is fontos, hogy lefekvés előtt legalább egy órával már ne használj elektronikus eszközöket a kék fényük miatt, mert így segíthetsz a cirkadián ritmus és a melatonintermelés szabályozásában is, ami pedig az alvásért felelős hormon.