Elhunyt a gasztronómia legeslegnagyobb alakja, a szenzációs Paul Bocuse
Hétvégén a posztmodern gasztronómia legkiemelkedőbb alakját, a világhírű francia séfet, Paul Bocuse-t elvesztettük 91 éves korában, jelentette be a családja.
Ezeket láttad már?
A nouvelle cuisine kulináris mozgalom élharcosa valószínűleg minden idők leghíresebb és legkiemelkedőbb séfje volt. Bocuse egyike volt azon szakácsoknak, akik az 1960-70-es években megreformálták a francia konyhát, és zseniális hozzáértésének köszönhetően az egyetemes gasztronómia is mint olyan nagyon sokat fejlődött.
A háromszoros Michelin-csillagos séf rendkívül különleges gasztronómiai alkotásainak nemcsak az íze volt fenséges, fogásai elképesztő vizuális élményt is nyújtottak, melyeket többek között leghíresebb éttermében, a lyoni L'Auberge du Pont de Collonges-ben szolgált fel.
Paul Bocuse a Francia Köztársaság minden létező kitüntetését elnyerte több mint félévszázadot átölelő kulináris karrierje során, köztük 1975-ben Becsületrendbeli lovaggá is ütötte Valéry Giscard d'Estaing francia elnök. Erre az alkalomra készítette el talán máig leghíresebb fogását, a fekete szarvasgombával készült szárnyas erőlevest zöldségekkel, marhahússal, szarvasgombaszeletekkel és libamájjal, rásütött levelestészta-fedéllel, ami most is megtalálható saját éttermeinek étlapján.
Már egészen fiatalon ünnepelt sztárséf volt nemcsak Franciaországban, hanem szerte a világban, egy élő legenda, egy ikon, aki ugyanakkor megannyi séf mentora is volt az elmúlt évtizedek alatt. Fantasztikus tudását boldogan adta át növendékeinek, és 1987-ben el is indította a számunkra különösen fontos Bocuse d'Or nagydíját, amit Széll Tamás magyar séf és csapata 2016-ban el is nyert Európában.
Emléke, tudása és főként hagyatéka nemcsak gyermekeiben, hanem minden egyes séfben és szakácsban tovább él, akiket valamilyen formában, személyesen vagy csak szakácskönyvein keresztül tanított.