Egészséges,vegán fogás a húsvéti asztalra
Mit ehet egy vegán húsvétkor? Tényleg le kell mondani a megszokott ízekről? Tényleg szükséges kompromisszumokat kötni? Valóban csak egészségtelen összetevőkkel lehet pótolni a rég megszokott ízeket és textúrákat? Zsolnay Gergely táplálkozástudományi szakember, a Flow Specialty Coffee Bar & Bistro séfe, kertészmérnök egy mennyei füstölt cékla sonkát tanít meg elkészíteni.
Ezeket láttad már?
Sokan kérdezték az elmúlt hetekben, hogy mit főzzenek húsvétkor vegán párjuknak/gyermeküknek/vendégeiknek ami egészséges és finom is. Erre a kérdésre született meg válaszul az alábbi recept. Csupa növényi alapanyagból, gluténmentes fogás, egy nagyon izgalmas technológiával, mégis könnyedén elkészíthető egy átlagos háztartásban anélkül, hogy órákat kelljen a konyhában tölteni.
Nem utolsó sorban igen jó módszer hogy a pasikat is bevonjuk a főzésbe! Előszeretettel fognak segíteni a füstolaj elkészítésében. Végre egy olyan dolog, amihez ők is értenek!
Megalkotásánál inspiráltak gyermekkorom ízei, szeretném megmutatni, hogy a füstölés nem csak a húsok kiváltsága. Egy ilyen fogás méltó helyet foglal el egy vegán ünnepi asztalon, de nagyszerű kiegészítés egy vegyes ünnepi menüsorban is. Természetesen a szempontjaim között az első helyen szerepelt – mint mindig – hogy olyan étel szülessen, melynek pozitív az egészségre gyakorolt hatása.
A céklára azért esett a választásom, mert rendkívül magas az antioxidáns tartalma, nagyszerűen javítja a vérkeringést és igen jótékonyan hat idegrendszerünkre. Kiemelten magas a kálium, magnézium, vas, A-, C- és B6-vitamin tartalma. Ezeknek köszönhetően ez a fogás is remekül segíti szervezetünk tavaszi regenerációját és immunrendszerünk támogatását.
Füstölt cékla sonka
Hozzávalók a páchoz: füstolaj 1,5 deci, szójaszósz 4 deka, datolyaszirup 4 deka, mustár 4 deka, balzsamecet 2 evőkanál, sörélesztőpehely 4 evőkanál, fokhagyma 2 gerezd, egy fél citrom leve. A zöldségszeletekhez: cékla 60 deka, vajretek 3 db. A tálaláshoz: rukkola 5 deka, zöld saláta, csíra és friss kenyér. A füst olaj házi készítéséhez: 1 liter, olívaolaj, 5-6 db faszén
Így készítsd el
Zöldségek előkészítése: hámozd meg a vajretket és vágd nyersen vékony szeletekre vagy gyaluld le (minél vékonyabb annál jobb). A céklát alaposan mosd meg, vágd le a végeit és tedd fel főni hideg sós vízben. Főzd puhára, majd hűtsd vissza hideg vízben, hámozd meg, majd vágd vékony szeletekre.
Pác készítése: mérd ki a felsorolt összetevőket pontosan és turmixoljuk össze. Az előkészített zöldség szeleteket pácold be óvatosan, hogy nem törjenek össze! Azonnal is fogyaszthatod, de érdemes 24 órát hűtőben pihentetni, hogy igazán összeérjenek az ízek!
Füstolaj készítése: gyújtsd meg egy kis kupac (5-6 db) egyforma méretű faszenet (keményfából készült, vegyszermentes terméket használjunk). Várd meg, amíg teljesen átizzanak. Egy kisebb méretű vastagabb falú fazékba öntsd bele a hidegen sajtolt olívaolajat, majd tedd bele 3-5 db forró faszenet. Gyorsan tedd rá a fazék tetejét és szükség esetén fóliázd körbe, hogy ne szökjön ki a füst! Érdemes öt-tizenöt percet így hagyni. Minél több időt áll annál intenzívebb lesz az íze. Utána tegyél egy szűrőbe egy réteg papírtörlőt és azon keresztül szűrd át egy üvegbe az olajat! (Ebben a formában az olajat hűtőben tárolhatod akár két hónapig is.)
Tipp: Ha fő fogásként szeretnéd elkészíteni, készíthetsz mellé, quinoát, rizst, héjában sült burgonyát vagy friss salátát.
Nézd meg a céklasonka elkészítését lépésről-lépésre: