Diéta-kisokos: Minden diéta, amit ismerned kell a ketótól a paleóig
Szerencsére a diéták manapság inkább az egészséges táplálkozásról és életmódról szólnak, mintsem a már egészségtelen mértékű, önsanyargató fogyásról. Viszont annyiféle diéta létezik megannyi eltérő tanáccsal, hogy ha diétázni szeretnél, egyáltalán nem olyan könnyű eldönteni, melyik étrend a legideálisabb számodra. A legszélsőségesebb diétáktól a kellemes, lazán betartható átmenetes változatokig, íme azok az étrendek, amiket mindenképp ismerned kell, mielőtt kiválasztod a neked legkedvezőbbet!
Ezeket láttad már?
Ketogén diéta
A hírességek körében is népszerű ketogén diéta a Google-keresések alapján az egyik legnépszerűbb étrend volt 2020-ban. Ez a diéta magában foglalja a szénhidrátbevitel csökkentését és zsírokkal való helyettesítését annak érdekében, hogy a test a ketózis állapotába kerüljön, ami hihetetlenül hatékony zsírhasznosítással jár. Egy normális ketogén étrendben az ételek körülbelül 75%-a zsírból, 20%-a fehérjéből és mindössze 5%-a szénhidrátból áll. Ha a ketogén diétát választod, arra is ügyelned kell, hogy korlátozd a telített zsírsavas és feldolgozott ételeket. Amiket viszont nagyobb mennyiségben fogyaszthatsz, azok például az olajos halak, a joghurt és a diófélék.
Vegetáriánus étrend
Vegetáriánusnak lenni sokkal inkább életmód, mint diéta, de ha nem is kötelezed el magad mellette, miért ne próbálhatnád ki legalább néhány hétre? Hatalmas egészségügyi előnyei lehetnek, ha legalább rövidebb időszakokra felhagysz a húsfogyasztással: a vegetarianizmus segít a koleszterinszint és a vérnyomás csökkentésében, valamint csökkenti a szív – és érrendszeri betegségek és a cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
Veto diéta
A veto diéta a ketogén diéta és a vegetarianizmus kombinációján alapul, az ötletet pedig egy angol ételkihordó cég, a Love Yourself fejlesztette ki. Lényegében egy magas zsírtartalmú és alacsony szénhidráttartalmú étrend, de kizárja a legtöbb állati eredetű élelmiszert, kivéve a tojást és a tejtermékeket. A diéta hívei állítják, hogy ez a kombináció látványosan fokozza az anyagcserét, energikusabbá, fittebbé tesz, és ha fogyni szeretnél, akkor könnyedén olvadnak majd le rólad a kilók a segítségével.
Vegán étrend
Ha úgy döntesz, hogy kizárod az összes állati eredetű terméket az étrendedből, akkor a vegán étrend az ideális számodra. Vegánnak lenni azt jelenti, hogy nem eszel sem húsokat, sem halat, kizárod a tejtermékeket, a tojást, de még mézet sem fogyasztasz. Több tanulmány is azt mutatja, hogy akik teljes értékű növényi alapú étrendet követnek, azoknak alacsony a vérnyomása és a koleszterinszintje, kevésbé valószínű, hogy elhíznak, és kisebb a kockázata annak, hogy rák vagy szív - és érrendszeri megbetegedések áldozatai lesznek. További pozitívum, hogy a vegán étrenddel a környezetet is óvhatod.
Reese Witherspoon ezt az isteni smoothie-t issza minden reggel, azonnal be kell iktatnod a napirendedbe
Léböjtkúra
A korábban rémisztő és önsanyargatónak tűnő léböjtkúra az utóbbi években sok változáson ment keresztül, és manapság leginkább az a célja, hogy regenerálja a testet és helyreállítsa az energiakészleteit. Évszaktól és egyéni céloktól függően is sok különböző léböjtkúra létezik. A lényeg, hogy ha ezt a rövid, néhány napos formáját választod a diétázásnak, akkor mindenképp egy olyan verzióját válaszd, ami tele van tápláló folyadékokkal; finom levesekkel, teákkal, illetve zöldség – és gyümölcslevekkel, hiszen a cél a tested megtisztítása, nem pedig a megkínzása.
Zellerlé kúra
A zeller egy igazi szuperétel: a 90%-ban víz – és elektrolit-tartalmú zöldségnek alacsony a kalória – és zsírtartalma, hidratálja a bőrt, csökkenti a koleszterinszintet és támogatja az emésztőrendszer egészséges működését. Számos különféle antioxidánst és hasznos ásványi anyagot tartalmaz, beleértve a riboflavint, a káliumot, a mangánt, a kalciumot, a magnéziumot, valamint a K-, A-, B6- és C-vitaminokat. Sok tanulmány szerint, ha beépíted a zellerlét a napi étkezéseidbe, akkor sok kellemetlen betegségtől kímélheted meg magad, és a ha krónikus fáradtságban szenvedsz, garantáltan segít megszüntetni.
Mayr-kúra
A Mayr-kúrát az ausztriai Franz Xavier Mayr fejlesztette ki a 20. század elején. Olyan alapelvekre épül, mint a pihenés, a méregtelenítés és az edzés. A Mayr-gyógymód filozófiája szerint az egészség és az immunrendszer megfelelő működésének forrása a bélrendszer, ezért mindennek a középpontjában a salaktalanítás áll. Olyan érdekes pontjai is vannak a kúrának, minthogy a megfelelő emésztés segítése érdekében minden falatot hatvanszor meg kell rágni, de az is fontos, hogy minden nap kiemelt hangsúlyt fektess a pihenésre.
Szakaszos böjt és 16:8 diéta
A szakaszos böjt egyik legnépszerűbb formája a 16:8 diéta, ami azt jelenti, hogy 16 órán keresztül nem eszel, majd az étkezéseidet a maradék 8 órán belül osztod el a nap hátralévő részében. Mind ez, mind a többi szakaszos böjt, a 14:10 és a 18:6 célja az, hogy látványosan csökkentse az inzulinszintet, így megkönnyítve a zsírégetést. Az biztos, hogy ez az étkezési forma nem mindenkinek való, hiszen megterhelő lehet a szervezetnek. Éppen ezért, ha úgy döntesz, hogy kipróbálnád, előtte mindenképp egyeztess a háziorvosoddal, hogy egyetért-e vele.
Paleo diéta
A paleolit korszakról elnevezett diéta szó szerint a barlanglakók étrendjét követi. Ugyan nem kell levadásznod a tányérodra kerülő ételeket, de ha ezt az étrendet választod, fel kell készülnöd arra, hogy sok fehérjét és gyümölcsöt fogsz fogyasztani, a cukrot, a tejtermékeket, néhány zöldséget és a feldolgozott ételeket pedig kivonod az étrendedből.