10 egészséges olaj, amivel bátran főzhetsz, süthetsz
Hogy milyen olaj használata a legegészségesebb egy adott étel elkészítéséhez, nem mindig olyan egyszerű, mint amilyennek látszik, mert valójában számos lehetőség közül választhatsz, csak légy szemfüles! Az egyre népszerűbb olívaolaj mellett sok más tápanyagban gazdag étolajt is beszerezhetsz, és biztos lehetsz benne, hogy a tested is meg fogja hálálni, ha helyet adsz nekik a kamrában.
Ezeket láttad már?
Íme tíz olaj főzéshez, amit ha megfelelő étellel párosíthatsz, biztos, hogy fantasztikus és egészséges végeredményt fogsz kapni!
1. Repceolaj
A repceolajnak gyakran rossz a híre, de azért, mert sokan általában a kalóriadús rántott ételekkel párosítják. Na de mondjuk egy olyan kalóriadús étel esetén, mint a rántott Oreo (nem vicc, van ilyen!), valóban a repceolaj tehetne arról, hogy egészségtelen? Az igazság az, hogy sok értékes összetevővel rendelkezik, és finomított formában húsok sütéséhez vagy pirításához érdemes használni. Mivel az íze semleges, így saláták ízesítéséhez nem igazán ajánlott.
2. Extra szűz olívaolaj
A hidegen sajtolt és egyszeresen telítetlen zsírsavakban gazdag, minőségi extra szűz olívaolaj nemcsak hogy képes csökkenteni a koleszterinszintet, de az ízlelőbimbókat is garantáltan elkápráztatja. Nem kedveli az extra magas hőfokot, ezért leginkább serpenyőben gyorsan elkészülő ételekhez, az úgynevezett hirtelen sütés technológiához, vagy salátaöntetekhez ajánlott használni.
3. Tiszta olívaolaj
Ha szereted az olívaolaj ízét, és rántott dolgokat sütnél benne, akkor a tiszta olívaolaj az ideális választás számodra. Vagy ezen a néven, vagy finomított olívaolajként találhatod meg a boltok polcain. Az extra szűz olívaolajjal szemben a magas hőfokot is jól bírja, ezért bátran süss benne például rántott húst, rántott karfiolt, lángost vagy fánkot.
4. Avokádóolaj
Az avokádóolaj hasonlóan az extra szűz olívaolajhoz, remek egyszeres telítetlen zsírsav-forrás, semleges ízű, és még a magas hőfokot is jól viseli, ezért bátran használhatod ezt is rántott ételek sütéséhez. Ugyan az extra szűz olívaolajnál egy kicsit drágább, de ha minőségi olajban akarsz mondjuk lángost vagy rántott húst sütni, akkor ez is egy kiváló alternatíva lehet.
5. Növényi olaj
A növényi olaj a repceolaj testvére. Leggyakrabban különféle növényi eredetű összetevőkből, például szójabab és repce keverékéből készül. Sokoldalú, semleges ízű, megfizethető árú, és a magas hőfokot is jól bírja. Használhatod rántott ételekhez, sütemények elkészítéséhez vagy pirításhoz is, salátaöntetként viszont nem az igazi.
6. Pórsáfrányolaj
A pórsáfrányolaj kevésbé ismert, pedig számos pozitív tulajdonsággal rendelkezik. Nagyon magas az egyszeresen telítetlen zsírsavtartalma, semleges az íze és kiválóan bírja a magas hőfokot. Bátran használd rántott ételekhez vagy pirításhoz, salátaöntetként viszont jobb, ha nem használod.
7. Mogyoróolaj
A földimogyoró-olaj az egyik legízletesebb és legfinomabb illatú olaj. Remek választás lehet egy mogyoróvajas sütéshez, de egy pikáns kínai pirított csirkét is bátran elkészíthetsz vele, hiszen a magas hőfokot is jól bírja. Olyan ételekhez viszont semmiképpen ne használd, amiknél zavaró lehet a jellegzetes mogyoróíz.
8. Szezámolaj
A szezámolaj a mogyoróolajhoz hasonlóan rendkívül ízletes, a kínai és a japán konyha kedvelt alapanyaga. Ha esetleg földimogyoró-allergiád van, vagy egyszerűen csak nem szereted a mogyoró ízét, akkor nagyszerűen helyettesítheted vele a mogyoróolajat bármilyen receptben. Egyébként bármilyen hirtelen sütéssel készült ételhez használhatod, ha az ízvilágban is passzol a szezámhoz.
9. Lenmagolaj
A lenmagolaj omega-3-zsírsavakban gazdag, ezért ha nem fogyasztasz sok omega-3-zsírsav tartalmú ételt, például halat, akkor mindenképpen érdemes használnod. Rendkívül érzékeny a hőre, ezért sütéshez nem alkalmas, különböző mártásoknak és salátaönteteknek viszont kiváló alapanyaga lehet. A legjobb, ha kisüveges kiszerelésben veszed meg, rövid időn belül felhasználod, illetve sötét és hűvös helyen tárolod, amíg el nem fogy.
10. Kókuszolaj
Vannak, akik úgy gondolják, hogy a kókuszolaj a legegészségesebb olaj, de nem biztos, hogy minden tekintetben akkora csodatévő, mint amilyennek a híre alapján sokan titulálják. A szépségápolás terén ugyan bizonyítottan sok pozitív hatása van, és főzéshez is jó alapanyag lehet, viszont tény, hogy a fent említett olajak mindegyikénél szegényebb az egészséges telítetlen zsírsavakban, és általában az ára is kedvezőtlen. Ha mégis helyet adnál neki a konyhádban, akkor leginkább édes sütemények alapanyagaként érdemes használnod.