Ezért ne pisilj soha, semmilyen körülmények között zuhanyzás közben
Neked mi jutna eszedbe elsőként, ha valaki azt kérdezné, hogyan ne zuhanyozz le? Tekintve, hogy a zuhanyzás általában a napi rutinunk része, talán te is a víz hőmérsékletére vagy a zuhanyzással töltött idő hosszára gondolnál. Nos, bár ezekkel is határozottan érdemes foglalkozni, egy orvos nemrégiben a Tiktokon egész másra, egy jóval kényesebb témának számító dologra hívta fel a figyelmet.
Ezeket láttad már?
A Tiktokon számos olyan trenddel találkozhatunk, amelyet sokan nem éreznek hitelesnek, vagy egyenesen veszélyesnek tartanak. Azonban rendszeresen jelennek meg olyan tartalmak is, amelyeket orvosok tesznek közzé, ők maguk beszélnek arról, mit érdemes tennünk, vagy éppen mit nem az egészségünk megőrzése érdekében. Így tett nemrégiben dr. Alicia Jeffrey-Thomas is, aki arra figyelmeztet, hogy ne zuhanyozz soha.
Kínosnak tűnhet, de fontos róla beszélni
Vannak témák, amelyekről a legtöbben könnyen elbeszélgetünk, másokat viszont nem szívesen hozunk szóba. Tipikusan ilyen a zuhanyzás alatti vizelés is, amelyet sokan semmiségnek, mások egyszerű megoldásnak tartanak, rengetegen pedig inkább higiéniátlan szokásnak. Függetlenül attól, hogy te hogy vélekedsz róla, dr. Jeffrey-Thomas mindenkit arra buzdít, hogy kerülje el, méghozzá komoly okból - írja a Mirror.
Ezért ne pisilj soha a zuhany alatt
Dr. Jeffrey-Thomas szerint, ha valaki a zuhany alatt pisil, akkor fennáll a veszélye annak, hogy a folyó víz más hangjai miatt vizelési ingere lesz. Vagyis akkor is úgy érezheti, hogy pisilnie kell, ha kinyitja a csapot, mosogat vagy éppen a vízben van, például egy strandon. „El akarjuk kerülni, hogy a hólyagunkat arra neveljük, hogy bizonyos jeleket a pisilési késztetéshez társítson” - mondta a doktornő.
„Ebben az esetben a zuhany alatti pisilés a folyó víz hangját a vizeletürítéssel vagy a vízbe merüléssel társítja. Ez gyakran átváltozhat a folyó víz más hangjaira (például amikor a csapot megnyitjuk, hogy kezet mossunk, vagy lemossuk a mosogatószert), vagy amikor vízben tartózkodunk” - tette hozzá dr. Jeffrey-Thomas, majd még egy olyan vizelési szokásról is beszélt, amelyet jobb mellőzni.
Amit szintén kerülj el
A doktornő arra is figyelmeztetett, hogy az sem jó, ha akkor is elmegyünk pisilni, ha nem is igazán kell, ugyanis rossz hatással van a medencefenékre. Ha viszont úgy érzed, hogy nem tudod kontrollálni a vizelést, vizelettartási panaszaid vannak, előfordulhat, hogy vizelet inkontinenciád van. Ebben az esetben általában egy nőgyógyászt vagy urológust érdemes felkeresni.
Ami pedig a megelőzést és a panaszok megszüntetését illeti, segíthetnek a medencefenék erősítő tornák, az úgynevezett Kegel-gyakorlatok, a dohányzás kerülése, az esetleges súlyfelesleg egészséges, tudatos módon történő leadása, a koffein- és alkoholfogyasztás korlátozása, a fűszeres és savas ételek kerülése, mint amilyen a curry vagy a citrusfélék, és a kellő mennyiségű folyadékfogyasztás is.
A zuhanyzásra visszatérve pedig van még néhány egyéb dolog, amelyet a zuhany alatt való pisilés elkerülése mellett az egészségünk támogatása érdekében szintén ajánlott figyelembe venni. A WebMD szerint túl forró vízben például nem érdemes fürdeni, mert eltávolítja a bőr természetes olajait, amelynek hatására kiszáradhat és viszkethet. Ellenben a meleg vízzel történő 5-10 percig tartó zuhanyzásnál ettől már nem kell tartanunk.
Végül, de nem utolsó sorban pedig borzasztóan fontos a higiéniára való odafigyelés, beleértve azt is, hogy túlzásba se vigyük. Így a bőrünk védelme érdekében az indokolatlanul gyakori fürdést is érdemes elkerülnünk, az viszont tényleg borzasztóan fontos, hogy folyamatosan tisztán tartsuk a fürdőszobát, beleértve a fürdéshez használt törülközőket és szivacsokat és egyéb holmikat is.