Zacher Gábor toxikológus: 5 dolog, amit feltétlenül tudnod kell a drogokról
Zacher Gábor toxikológus rengeteg fontos kérdésre hívta fel az emberek figyelmét a drogfogyasztással kapcsolatban.
Ezeket láttad már?
Íme 5 dolog, amit szem előtt kell tartanunk, ha drogokról van szó:
Ha régebben kórházba került valaki drog miatt, a tünetek alapján egyértelmű volt a szakemberek számára, hogy mit fogyasztott az illető, ezáltal könnyedén detoxikálhatták a beteget. Az elmúlt 3 évben azonban 250 új pszichoaktív szer jelent meg, így a legtöbb esetben nem lehet tudni, pontosan milyen anyagokat tartalmaz egy LSD bélyeg vagy egy csík kokain. A kiszámíthatatlanság miatt a kockázat is jóval nagyobb, főleg, hogy egyre több fiatal fogyaszt kábítószereket.
Az első, legfontosabb ingereket a szüleitől gyűjti be mindenki, így már egész kiskortól fontos, hogy kellő hangsúlyt fektessünk a megfelelő kommunikációra. Amennyiben egy gyerek úgy nő fel, hogy bármit megbeszélhet a szüleivel, nagy valószínűséggel serdülőkorában sem fordul majd el tőlük, és a problémáival is a családjához fordul. Ez az alapvető dolog megelőzheti a későbbi elkeseredettséget és titkolózást, ami sokakat a drogok felé fordít.
Rengeteg szülő és pedagógus azonnali tiltással és büntetéssel reagál, ha felmerül, hogy egy gyerek kábítószert fogyasztott. Zacher azt tanácsolta, először próbáljuk megérteni őket, nyíltan, befogadóan beszélgetni velük a tapasztalaikról. Mit adott neki az adott szer kipróbálása? Miért döntött úgy, hogy ő is beveszi azt a tablettát? Amennyiben a gyerek úgy érzi, megbízhat a szüleiben, és nem rögtön a büntetéstől kell félnie egy megcsúszott házibuli miatt, könnyebb lesz beszélni vele a valóban veszélyes helyzetekről is.
Mivel sok fiatal az iskolatársai hatására, például osztálykiránduláson találkozik először a drogokkal, hatalmas felelősség hárul a pedagógusokra is. A klasszikus drogprevenciós előadások általában nem hatják meg a kamaszokat, hiszen sok előadó tudatlan a témában, és azonnal sátáni dologként állítja be a szereket. Fontos, hogy egy tanár minél többet tájékozódjon, és a szülőhöz hasonlóan a megértő kommunikációt helyezze előtérbe, ne a büntetést és a tiltást.
Régi sztereotípia, hogy ha valaki elszív egy füves cigit, másnapra heroinfüggő lesz. Ez közel sem igaz. Az idősebbik generáció számára távoli és ördögi találmánynak tűnnek a drogok, holott csupán annyi a különbség, hogy az ő fiatalkorukban még nem voltak jelen. Ma már a legtöbb fiatal bármikor hozzájuthat, és a tiltások ellenére is kipróbálhatja az illegális szereket. Fontos felhívni a gyerekek figyelmét a potenciális veszélyekre, azonban azt is észben kell tartanunk, hogy egyszeri vagy pár alkalmas kipróbálástól még nem válik rögtön függővé senki. Az alkohol egyelőre sokkal nagyobb veszélyt jelent hazánkban, mint a drog.