5 egyértelmű jel, hogy extrovertált személyiséged van
Manapság egyre többen rossz néven veszik, ha extrovertált személyiségnek titulálják őket, pedig ezzel az ég világon semmi baj nincs. Ez nem egy negatív pecsét, csak egy személyiségtípus, aminek nagyjából ugyanannyi előnye és hátránya van, mint az introvertáltaknak. Ám a negatív csengés miatt számtalan téves elképzelés él az emberekben, milyen is pontosan egy extrovertált személy, úgyhogy itt az ideje, hogy tisztázzuk a kérdést!
Ezeket láttad már?
Hangos, gátlástalan, feltűnési viszketegségben szenvedő - a legtöbben nagyjából ezzel a három jelzővel írnák le az extrovertált embereket, pedig ez az elképzelés téves. Az extrovertált nem egyenlő a nagyképűvel vagy az önimádóval, ezek az emberek egyszerűen csak másképp fejezik ki magukat, mint az ambivertáltak vagy az introvertáltak.
Az extrovertált kifejezés a személyiségdimenzió egy olyan aspektusát írja le, amelyet a kifejező és kifelé irányuló viselkedési minta jellemez. Nekik az okoz örömet, ha társas interakciókat tapasztalhatnak, ebből töltődnek. De ezek alkalmával sem kell, hogy minden róluk szóljon. Mely jelek utalnak arra, hogy valaki extrovertált?
1. Élvezi, hogy a figyelem középpontjában lehet
Az extrovertált ember nem kikényszeríti a figyelmet, nem gázol át másokon, hogy ő legyen a középpontban - ez inkább a nárcisztikosokra jellemző. Ő csupán a kommunikációs adottságainak és a hozzáállásának köszönhetően éri el, hogy mindenki rá figyeljen. Mivel aktív a kommunikációban, nem nehéz eljutni arra a szintre, amikor a történések megkerülhetetlen szereplője lesz.
2. Sok minden érdekli
Az extrovertált embernek szinte nem tudsz olyan témát felhozni, amire ne lenne fogékony. Minden érdekli, és szinte mindenkivel hajlandó beszélni. A megszokottól eltérően extra nyitott, ezzel pedig mindig élvezetessé teszi a beszélgetést a partner számára is.
3. Cselekvés a gondolatok előtt
Szereti a kihívásokat, valamint megoldani a problémákat, kérdéses helyzeteket. Ezért sokszor előbb cselekszik, minthogy végig gondolná, mi lenne a logikus lépés. Ezzel van, hogy árt, és nagyobb kárt okoz, de a szándékai tiszták. Nem azért cselekszik, hogy ráfigyeljenek és hős szerepben tetszelegjen, sokkal inkább, mert képtelen megállni, hogy amikor tehet egy lépést, azt ne tegye meg.
4. Büntetés számára az egyedüllét
Ő soha nem mondja le a találkozókat, és nem is örül neki, ha a másik így tesz. Egyszerűen nem szeret egyedül lenni. Kibírja, ha muszáj, de magától sosem döntene így, hiszen a társas interakciók révén töltődik fel, és másokból nyer energiát. Amíg a nárcisztikus emberek az ilyen alkalmak során leszívják a másikat, az extrovertáltak feltöltik őket.
5. Igazi csapatjátékos
Imád csapatban dolgozni, és nem kérdés: ő a kapitány is! Ilyenkor azonban nem néz le másokat, nem érezteti, hogy hatalma van. Egyszerűen csak sokkal energikusabb, kreatívabb, és cselekvésre készebb, mint bárki más a csapatban. Ezt az energiát pedig alkotásra, mások megsegítésére használja.
Tényleg mindig a középpontban?
Az extrovertált személyek képesek erőt meríteni a társadalmi interakciókból, de ez nem azt jelenti, hogy állandóan hangosan beszélnek, és kikényszerítik, hogy rájuk figyeljenek. Csupán izgatottak a másokkal való időtöltés miatt, és alapvetően azt gondolják, amelyik társaságnak a tagjai lehetnek, az a csoport elfogadja őket. Ettől függetlenül magas a szociális önbizalmuk és az önbecsülésük, de ez inkább a túlzott magabiztosságban mutatkozik meg, mintsem mások lenézésében, piszkálásában.
Az extrovertált emberek a kutatások szerint, sokkal egyszerűbben és értehetőbben kommunikálnak, valószínűleg ezért is örvendnek nagyobb népszerűségnek, mint a másik két csoport. Mindig megtalálják, milyen hangnem passzol az adott szituációhoz és partnerhez, ezért mágnesként vonzzák a potenciális ismerősöket, barátokat.
Introvertált vs. extrovertált?
Bár az emberek nagyrésze se nem extrovertált, se nem introvertált, hanem ambivertált, azaz a kettő keresztmetszetében helyezkednek el, érdemes összehasonlítani, miben különbözik a két szélsőség, miben más a működésük.
- Töltődés: az extrovertált emberek akkor szereznek energiát, ha más emberekkel lehetnek, amíg az introvertáltaknak a magány adja a legnagyobb erőt.
- Baráti kör: az extrovertált sokak felé nyit, éppen ezért nagyobb a baráti köre, az introvertáltra viszont az intim, mély személyes kapcsolatok jellemzőek, amelyből kevesebb van.
- Csapatmunka: az extrovertált csak csapatban gondolkodik, úgy érzi, sok ember együttes energiája és munkája lehet a megoldás mindenre, amíg az introvertált személy az önálló munkát élvezi a legjobban.
- Habitus: az extrovertált személy gyakran előbb cselekszik, mint gondolkodik, de ez az introvertált személynél szóba sem jöhet, nekik mindig az alapos átgondolás az első lépés.
- Szociális élet: Az extrovertált személynek ünnep, ha társaságban lehet, az introvertáltnak viszont inkább büntetés, nála az énidő a legfontosabb, ami minden esetben magányos program.
Lehet egy extrovertált önbizalomhiányos?
A legtöbben azt hiszik, hogy az introvertált emberek egyértelműen félénkek, és önbizalomhiánnyal küzdenek, amíg az extrovertáltak kifejezetten nagyképűek, és tele vannak önbizalommal. Ez viszont nem igaz, az extrovertált embereknek ugyanúgy mindennapi problémát jelenthet az önbizalomhiány, és az önmagukba vetett kétely, bizonytalanság.
Ők azonban képesek ezt háttérbe helyezni, sőt, néhány esetben inkább túlkompenzálnak a nyitott kommunikációval. Azt azonban több kutatás kimutatta már, hogy az extrovertált emberek általában boldogabbak, ezért kevésbé hajlamosak a mentális betegségekre.
Az extrovertáltak típusai
Itt nem ér véget a tipizálás, az extrovertált emberek ugyanis rendkívül gyakran eltérnek egymástól, néha két ilyen típusú emberben alig van közös. Nem véletlen, még ők is 4 kategóriába sorolhatóak Carl Jung személyiségelmélete szerint.
- Extrovertált érzékelők: erősen inspirálja őket a fizikai világ, a zajos hétköznapok.
- Extrovertált érzők: Szívesen hallgatnak meg másokat, és kezdeményeznek beszélgetést.
- Extrovertált intuitívek: Szeretik a mély, elvont beszélgetéseket, és nyitottak a vitákra is.
- Extrovertált gondolkodók: Céloritentáltak, határozottak, és általában a teljesítménykényszer hajtja őket a mindennapokban.
Az extrovertált személyiségtípus tehát nem lehet teher, főleg, hogy egyértelműen egyszerűbb ennek az intenzitását csökkenteni, mint az introvertált viselkedését extrovertált jegyekkel fűszerezni. Nincs olyan, hogy jobb személyiségtípus, mert az extrovertált emberek általában sikeresebbek olyan helyzetekben, amelyek aktivitást és nyitottságot követelnek.
Nem véletlen, hogy sokszor töltenek be vezető pozíciót, vagy választanak politikai, kommunikációs karrierutat. Az introvertáltak viszont jobban teljesítenek azokban a szerepkörökben, ahol a reflexió, az elemzés, a megfigyelés a kulcs a sikerhez.