A képzeleted sokkal többre képes, mint sejted - Hogyan használd a vizualizációt, hogy sikeresebb legyél?

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Azért indítottuk útjára új sorozatunkat, a Karrier Keddet, mert szeretnénk támogatni a nőket, hogy magabiztosabbak és bátrabbak legyenek a munkájuk során. Szakértőnk, Kertész Lilla szervezetpszichológus és business coach a következő hetekben megtanítja neked, mi az az én-vezetés, hogyan válhatsz magabiztosabbá és kreatívabbá a munkádban. Ezúttal abban segít, hogyan alkalmazhatod sikeresen a vizualizáció módszerét.

Bizonyított tény, hogy ha elképzeled, amint sikeresen teljesítesz egy feladatot, akkor nagy eséllyel sikerül a valóságban is
Bizonyított tény, hogy ha elképzeled, amint sikeresen teljesítesz egy feladatot, akkor nagy eséllyel sikerül a valóságban is
Fotó: Getty images/Glamour

Talán hallottad már, hogy az agy nem tesz különbséget aközött, amit gondolsz vagy elképzelsz, és aközött, ami a valóság, tehát a tényleges és az elképzelt cselekvés között. Ezt már több tudományos kísérlettel is alátámasztották. A vizualizáció olyan kognitív módszer, melynek során mentális képet alkotsz egy tárgyról. A segítségével a fókuszodat a vágyott, pozitív céljaidra tudod irányítani, és ezzel gyakorlatilag “átprogramozhatod” a gondolataidat.

Az egyik vizualizációval kapcsolatos kutatásban a neurológus Alvaro Pascal-Leone zongoristák agyi tevékenységét vizsgálta, akiket két csoportba osztottak a kísérlet alatt. Az első csoportban résztvevők ténylegesen gyakorolták a darabokat naponta két órán át, öt napig. A másik csoport szintén naponta két órát gyakorolt öt napon keresztül, azzal a különbséggel, hogy ők ezt képzeletben tették, tehát elképzelték a zongoradarab gyakorlását. A kísérletből kiderült, hogy mindkét csoport esetén ugyanazon agyi területek (a motoros agykéreg) aktiválódtak és fejlődtek a gyakorlás során, vagyis nem volt különbség a fizikai és mentális gyakorlás hatása között.

Ha még mindig kételkedsz a vizualizáció hatásában és erejében, akkor nézz utána Dr. Blaslotto 1996-os kutatásának is, amit a Chicago Egyetemen végeztek. Dr. Blaslotto ebben a kísérletben kosárlabda játékosok három csoportját vizsgálta 30 napon keresztül. Az első csoport nem csinált semmit, ők voltak a kontrollcsoport tagjai. A második csoportban 30 napon át minden nap egy órán keresztül gyakorolták a szabaddobásokat. A harmadik csoportban lévő játékosok pedig szintén minden nap egy órán át gyakoroltak, de kizárólag mentálisan, vagyis elképzelték, hogy a szabaddobásokat gyakorolják! A kísérlet meglepő eredményekkel zárult: az első csoport nyilvánvalóan nem ért el eredményeket. A második csoport eredménye a szabaddobásokban 24%-kal javult. A harmadik csoporté pedig 23%-kal javult a szabaddobásokban, annak ellenére, hogy nem is értek labdához.

A siker titka, hogy célokat tűzz ki, és folyamatosan mérd is őket

A siker titka, hogy célokat tűzz ki, és folyamatosan mérd is őket

A teljesítmény növelése és a készségek fejlesztése mellett a vizualizációnak számos további előnye van: segítségével csökkenthető a stressz és a szorongás, növelhető az önbizalom, növeli az idegi kapcsolatokat az agyadban, javítja a problémamegoldási és stratégiai gondolkodást, fejleszti a memóriát és növelheti a kreativitásodat is. A vizualizáció gyakorlata felhasználható szinte bármilyen életterületen: a sportban, a munkában, az üzleti siker elérése érdekében, új készségek elsajátításában vagy új szokások kialakításában.

A sportpszichológiában már bevett, mindennapos módszer a vizualizáció gyakorlata, tehát a fizikai test edzése mellett ugyanolyan fontos a mentális edzés és gyakorlás is. Ha te is szeretnéd, hogy a vizualizáció jótékony hatással legyen életed minőségére, akkor próbáld ki a következő módszereket:

  1. Menedzseld az életedet profi sportoló módjára! Válassz ki egy konkrét életterületet és célt, amin dolgozni szeretnél, például egy készséget, amit fejlesztenél: ez lehet a sport területén, de lehet idegen nyelv tanulása, vagy választhatsz egy üzleti képességet, például a tárgyalástechnikát vagy az értékesítést, és alkalmazd a chicago-i egyetem módszerét saját magadon. Ha nincs naponta 1 órád, akkor tölts 15-20 percet - akár zuhanyzás és fogmosás közben - azzal, hogy fejben gyakorlod a kiválasztott készséget. Elképzelhetsz konkrét tárgyalási vagy értékesítési helyzeteket vagy különböző vásárlótípusokat, akikkel az értékesítés során találkozhatsz. Elképzelheted azt is, mik a leggyakoribb kifogásaik, és azokat képzeletben kreatív módon kezeled, de ugyanígy elképzelhetsz mindennapi kommunikációs helyzeteket, amikkel találkozhatsz, ha idegen nyelvet tanulsz és külföldön élsz, és eljátszod fejben ezeket a párbeszédeket. Próbáld ki ezt a technikát 30 napon keresztül, és figyeld az eredményeket!
  2. Alkalmazd a vizualizációt a célkitűzésben is! Ezt a módszert nem csak a készségfejlesztésre, de a céljaid elérésére is alkalmazhatod. Azok a személyek, akik előre elképzelik a sikeres teljesítményt, sokkal jobban teljesítenek, amikor sor kerül a tényleges vizsgára vagy feladatra. Egyetemistaként képzeld el előre, hogy sikeres vizsgát teszel az adott tantárgyból. Mi ez a tantárgy? Hogyan képzeled el a sikeres vizsgát? Milyen ruhát viselsz? Látod magad, ahogy magabiztosan kitöltöd a vizsgalapot? Hogyan kommunikálsz a vizsgáztatóval? Milyen a testbeszéded? Képzeld el a sikeres célmegvalósítást olyan részletgazdagon, amennyire csak lehetséges. Ha kezdő vállalkozó vagy, képzeld el, milyen az, amikor a tevékenységedből beérkezik a bankszámládra a vágyott bevétel. Mennyi ez az összeg? Milyen az életstílusod? Hogyan osztod be az idődet? Hogyan telik egy heted? Szánj erre a gyakorlatra naponta legalább 15-20 percet reggel, közvetlenül ébredés után vagy este, lefekvéskor, mert ezekben a napszakokban még intenzívebben tud bevésődni a tudattalanba a vágyott kép. Ha gyakorlod ezt a technikát néhány héten keresztül, több olyan lehetőségre leszel figyelmes a környezetedben, amelyek a céljaidat támogatják és katalizátorként akár meg is gyorsíthatják azt a folyamatot, ami a célod eléréséhez szükséges.
  3. A vizualizációhoz alkalmazhatsz segédeszközöket is, például papírt és tollat. Ha segíti a fókuszodat, beszerezhetsz egy naplót, amibe rendszeresen vezeted a céljaidat és leírod vagy lerajzolod a vizualizáció során elképzelt helyzeteket, de segítségül hívhatod az internetet is és gyűjthetsz képeket vágyaid tárgyáról, kinyomtatod azokat és beragasztod ebbe a naplóba, de akár álomtablóként ki is teheted a faladra egy jól látható helyre. Ha például az a vágyad, hogy eljuss New York-ba. Rómába vagy valamelyik ázsiai országba, akkor gyűjts fotókat az úticélodról vagy nézz utazós videókat erről a helyről az interneten. Alkalmazd a vizuális segédeszközöket bátran és kreatívan és az eredmény nem marad el! 

Szerzőnk, Kertész Lilla szervezetpszichológusként és business coach-ként dolgozik, hogy startupokat, kis-és középvállalkozásokat, valamint azok vezetőit támogassa a fejlődésben, az üzleti és egyéni hatékonyság növelésében. Fő területe az én-vezetés, vagyis annak kérdése, hogyan tudjuk irányítani saját életünket, illetve hogyan válhatunk csapatok, egész szervezetek, valamint önmagunk eredményes és tudatos vezetőivé.

Ha kedd, akkor önfejlesztés, ha önfejlesztés, akkor Karrier Kedd:

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Ezek 2024 legmenőbb téli cipő - Most kedvezményesen is lecsaphatsz rájuk!

Ezek 2024 legmenőbb téli cipő - Most kedvezményesen is lecsaphatsz rájuk!

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)