Egészen félelmetes következménye lehet, ha nem mosod ki naponta a vizes kulacsodat
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy mennyire fontos nap mint nap a megfelelő hidratálás, nyáron pedig még jobban érdemes figyelnünk arra, hogy a szervezetünk elegendő folyadékot kapjon. Erre remek, környezettudatos megoldást kínál, ha a vizes kulacsodat egész nap magadnál tartod és többször is újratöltöd. De gondoltad volna, hogy nap mint nap ki is kell mosnod?
Ezeket láttad már?
Teljesen természetes, ha kávézás után elmosogatod a csészédet, teázás után a bögrédet, de vajon a vizes kulacs milyen gyakran részesül hasonló „bánásmódban”? Nos, a szakértő szerint nagyon fontos odafigyelni a rendszeres tisztítására, ha ugyanis eltekintünk tőle, akkor egészen félelmetes következménye is lehet. De hogy pontosan mennyi időközönként kellene kimosni, és mivel járhat, ha nem így teszünk?
Ilyen gyakran kellene kimosnod
Michaella Mazzoni táplálkozási szakértő szerint a vizes kulacsunkat valójában nap mint nap kulcsfontosságú kimosni, méghozzá meleg szappanos vízzel. Sokan azonban nem így tesznek, leginkább azért, mert úgy gondolják, csupán a víz komolyabb szennyeződéseket nem okozhat a kulacsban, és bőven elegendő lehet, ha újratöltik vagy maximum némileg kiöblítik. A szakértő szerint azonban ez egyáltalán nem helyes.
Ha nem mossuk ki a vizes kulacsunkat napi szinten, Mazzoni szerint gyorsan a baktériumok és a penészgombák táptalajává válhat. Méghozzá azért, mert minden alkalommal, amikor hozzáérünk a kulacsunkhoz - különösen, amikor iszunk belőle -, előfordulhat, hogy baktériumokat juttatunk el a külső és belső felületére, amelyek idővel elszaporodhatnak és számos kellemetlenséget okozhatnak.
Ez történhet, ha nem tisztítod rendszeresen
Mazzoni szerint, ha nem mossuk ki tényleg minden egyes nap a kulacsunkat, előfordulhat, hogy a víz, amelyet később beletöltünk, kissé megromlik, és számos egészségügyi kellemetlenséget is okozhat. Ha nem tiszta vizes kulacsból iszol, a szakértő szerint akár hányingert, fejfájást és gyomorrontást is tapasztalhatsz. Ha pedig esetleg allergiás vagy a penészgombára, akkor jó eséllyel még a felső légutakat is irritáció érheti.
Azonnal tisztítsd meg, ha ezt tapasztalod
Előfordulhatnak olyan esetek is, amikor bizony a nap végét sem érdemes megvárnod, hogy kitisztítsd a vizes kulacsodat. Ilyen például, ha a kulacsodnak furcsa vagy kifejezetten szúrós szaga van, ha látható szennyeződéseket vagy maradványokat észlelsz rajta, vagy ha azt tapasztalod, hogy a benne lévő víz íze megváltozott. Ilyenkor egy további kortyot se igyál a vízből, hanem azonnal öntsd ki, majd tisztítsd ki alaposan a kulacsodat!
De a napi többszöri elmosogatására adhat okot az is, ha a vízen kívül más italokat iszol belőle, amelyek még több maradványt hagyhatnak maguk után, és erőteljesebben hozzájárulhatnak a baktériumok szaporodásához. Illetve nagy melegben vagy edzés, esetleg egy megerőltetőbb kirándulás után sem árt beiktatnod a vizes kulacsod lehetőleg azonnali elmosogatását.
Eddig használhatod biztonságosan a kulacsot
Bár a vizes kulacsok környezetbarát opciót jelentenek, fontos, hogy ezek a rendkívül praktikus eszközök sem tartanak ki nagyon sokáig biztonságosan. Ugyan jóval fenntarthatóbbak, mint a klasszikus műanyag vizes palackok, a szakértő hangsúlyozza, nem jó ötlet évekig ugyanazt a kulacsot használni. A vizes palackokat még tisztítás mellett is 6-12 havonta kell cserélni
- mondja Mazzoni.
Összességében tehát vizes kulacsból innod nagyszerű választás lehet, de fontos, hogy egy nap se feledkezz meg arról, hogy kimosd, bizonyos esetekben pedig még többször is érdemes kiöblítened meleg vízzel és szappannal. Ha pedig bármilyen furcsaságot tapasztalsz a vízen vagy más italon, akkor tényleg mindig az a legbiztosabb, ha kiöntöd, majd alaposan kimosod a kulacsodat.
Forrás: glamour.com, nuvancehealth.org