Megható és természetes élmény a vízben szülés a terhesség nehézségei után
A vízben szülés még kórházi körülmények között is a természetesség, háborítatlanság érzetével ajándékozza meg az anyát, emellett pedig a vajúdás alatti fájdalmakat is csökkentheti és gördülékenyebbé teheti a gyermek világra hozatalának folyamatát.
Ezeket láttad már?
Egyre több kórházban van lehetőség meleg vizes medencében vagy kádban vajúdni, és ha lehetséges, akkor szülni is.
Nem minden áron
Mivel nem minden intézményben elérhető ez a szolgáltatás, ezért fontos előre egyeztetni a kezelőorvossal és az adott kórházzal is. Annál is inkább, mert a vízben szülésnek egészségügyi ellenjavallata is lehet. „Az itthoni gyakorlatban csak alacsony rizikójú, komplikációmentes szülés esetén lehetséges a vízben szülés. Ikreknél, faros babánál, koraszülés esetén, vagy olyankor, amikor gátmetszés szükséges, nem szülhet vízben a kismama” – mondja Bakóné Gottfried Anikó, a Triton Life Róbert Magánkórház szülésznője, hozzátéve, hogy a vajúdás már más eset, az akkor is történhet vízben, ha a szülés maga nem. „Itt is lényeges kérdés azonban, hogy egy intézmény milyen tárgyi feltételeket tud biztosítani. Előfordulhat ugyanis, hogy már a vajúdás alatt is folyamatosan ellenőrizni kell a magzat szívhangját. Ha ez vízben történik, ahhoz egy speciális, vezeték nélküli, vízálló szívhanghallgatóra van szükség, amely nem mindenhol található meg.”
A szülésznő szerint éppen ezért, ahogy a várandósság alatt egyébként is, jó, ha a kismama előre tervez, vannak elképzelései, de nem ragaszkodik mindenáron például ahhoz, hogy vízben szüljön, mert ha ez valamilyen okból mégsem tud megvalósulni, az nagy csalódás lehet. „Azt is fontos tudni, hogy sokkal magabiztosabb a vízben szülés levezetésében az, akinek van benne gyakorlata. Érdemes tehát alaposan megbeszélni ezt a kórházzal, ahol szülni tervezünk, és felkészülni minden eshetőségre.”
Rengeteg előnye van
Az újszülött ilyenkor a meleg magzatvízből nem a hűvösebb szabad levegőre érkezik, hanem egy ugyancsak kellemesen meleg vízbe. Ez kevesebb megrázkódtatás számára, egy alacsony rizikójú szülés esetében ez semmilyen komplikációt nem okoz. „A kádat minden szülés után fertőtlenítjük, de arra nincs szükség, hogy steril folyadékba érkezzen az újszülött, hiszen a szülés nem steril, az anya hüvelyén áthaladva, később a testére fektetve is a normál baktériumflórával találkozik a baba, amelyek nem tesznek kárt benne, sőt jótékony hatásúak” – mondja Gottfried Anikó. Ha a vízben szülés bizonyos okok miatt nem javasolt, vajúdni azért mindenkinek lehet kádban: „A meleg víz ellazítja az izmokat, tágítja az ereket, javul a méh- és medenceizomzat vérellátása, emellett pedig természetes fájdalomcsillapító is. Mindezek segítenek gördülékenyebbé tenni a vajúdást.”
Ha szakértő kezekben vagyunk a szülés alatt, akkor pontos útmutatást kapunk arra vonatkozóan is, hogy mikor érdemes a vízbe ülni. Nem jó ugyanis, ha túl korán, mert az akár le is lassíthatja a folyamatot. Ha a fájások már rendszeres, megközelítőleg négy-öt perces időközönként érkeznek, és erősek, akkor a fájdalmat tompítja a meleg víz, de a méhösszehúzódásokat nem csökkenti, így a szülés tovább halad a maga medrében. Ilyenkor a vizsgálatok is a vízben történnek, ha pedig eljön a szülés pillanata, még van idő kiszállni a kádból olyan esetekben, amikor nem szülhet ott a kismama. A szülésznő szerint a vízben vajúdás legnagyobb előnye a meleg víz fájdalomcsillapító hatása, így azokban az esetekben, ahol nincs lehetőség kádba vagy medencébe ülni, érdemes meleg vizes zuhany alatt vajúdni, mert annak is sok pozitív hatása van.