Most kiderül, mennyire intelligens a kapcsolatotok
Harcolj okosan! Ne engedd, hogy egy egészséges vita visszafordíthatatlan és mérgezővé váljon! Hidd el, boldogabb lesz a kapcsolatod, ha az itt felsorolt, nagyon is mindennapi hibákat megpróbálod konstruktívabb hozzáállásra cserélni! Még egy fontos tipp: cseréld föl a negatív tartalmú kijelentéseket pozitív kérésekre! Mert az intelligens párkapcsolatok boldogok is egyben.
Ezeket láttad már?
A kommunikációnk sokkal nagyobb befolyással van az életünkre, mint ahogy azt sokszor feltételezzük. Kommunikációs szakemberekként dolgozunk, és sokat tanultunk már a hibáinkból, sokat tapasztaltunk azzal kapcsolatban, hogy igenis fontos, hogyan, mikor, milyen hangnemben mondasz valamit. Gondolkozzunk el most azon, hogyan érhet jó véget egy veszekedés.
A szemét kérdés, amit nem lehet bagatellizálni
Ahelyett, hogy azt mondanád: „Sosem vagy itt, amikor a házimunkáról van szó. Egyszerűen nem lehet rád számítani!”
Próbáld meg ezt: „Szeretném, ha kivinnéd ma este a szemetet még kilenc előtt! Szerinted belefér az idődbe?
Miért? Sokkal jobb egy konkrét kéréssel fordulni a párodhoz, mint sértődötten lerohanni. A férfiak jobban elfogadják a pontosan értelmezhető, behatárolható feladatokat, mint a ki nem mondott, ködös elvárásokat.
Az a bizonyos hangnem
Ahelyett, hogy azt mondanád: „Ki nem állhatom, amikor így reagálsz”
Próbáld meg ezt: „Kíváncsi vagyok a véleményedre, de ehhez muszáj lesz egy kicsit lejjebb vinned a hangodat.”
Miért? Az, hogy figyelembe veszed a másik nézőpontját is, tudatosítja partneredben, hogy neki is van szava a vitában, igenis meghallgatják - és ez megmentheti a helyzetet. Ha sikerül megfogalmaznod, mit is vársz el tőle pontosan, lehetővé teszed, hogy változtasson a magatartásán.
Nem az anyukája vagy, hanem a partnere!
Ahelyett, hogy azt mondanád: „Megint elkéstél. Mint amikor nemrég miattad késtük le a repülőnket!”
Próbáld meg ezt: „Kicsit rosszul érzem magam attól, hogy nem voltál pontos. Mi tartott fel ennyi ideig?"
Miért? Sokkal igazságosabb dolog esélyt adni a magyarázkodásra, mint rögtön lerohanni valakit. Ráadásul, ha folyton a múltbeli eseményeket hozod elő egy vitában, az sokkal inkább rólad szól: egyszerűen képtelen vagy túllépni és felülemelkedni dolgokon.
Mindenki hibázik és mond felelőtlen dolgokat
Ahelyett, hogy azt mondanád: „Sosem mondtam rád, hogy önző vagy!”
Próbáld meg ezt: „Nem emlékszem, hogy ilyet mondtam volna, de tény, hogy tudok csúnya dolgokat mondani, ha mérges vagyok. Ne haragudj!”
Miért? Ahelyett, hogy rögtön letagadnád a vádat, sokkal jobb politika, ha megpróbálsz valami kis igazságmagot találni abban, amit mond – akármilyen nehéz is -, ezzel is biztosítva őt arról, hogy egy oldalon álltok.
Hogyan lehet jobb a párbeszéd köztetek?
Ahelyett, hogy azt mondanád: „Sosem hallgatod végig, amit mondani akarok!”
Próbáld meg ezt: „Szeretnék valamit mondani. Tudunk most beszélni, vagy állapodjunk meg egy későbbi időpontban?”
Miért? A „soha” és a „mindig” veszélyes terület, mert ritkán fordul elő, hogy valaki mindent mindig ugyanúgy csinál. Fókuszálj inkább az adott pillanatra és problémára.
Mi a titok?
Egy 50 ezer páron végzett amerikai felmérés azt mutattta ki, hogy a kiegyensúlyozott és boldog párkapcsolatban élők néhány dologban nagyon hasonlítanak egymáshoz: céltudatosak, ugyanakkor sosem agresszívek vagy irányítóak a másikkal szemben. Az ilyen párok a „ha nem mosogatsz el azonnal, engem többet nem látsz” típusú mondatok helyett sokkal inkább olyanokat használnak, mint „szeretném, ha segítenél ma a vacsora elkészítésében". Bátran szembenéznek a kínos helyzetekkel is, és sokkal magabiztosabbak hisztizve veszekedő társaiknál.