Te is vérszegény vagy? Vedd komolyan!
Az utóbbi időben egyre népszerűbbek a különböző speciális étrendek, így például a vegetarianizmus is. Bár megelőző szakorvosként igen örvendetesnek találom, hogy növekszik a magyar lakosság zöldség- és gyümölcsfogyasztása, mégis kissé aggódva hallgatom azokat, akik csak úgy, egyik napról a másikra elhagyják a húst, mást viszont nemigen változtatnak az étrendjükön.
Ezeket láttad már?
A vérszegénység hátterében rengeteg ok állhat, de nem foglak untatni titeket a ritkábbakkal, hanem kizárólag a vashiány állapotát mutatom be, mert ez messze a leggyakoribb mind közül. A vashiányos vérszegénység leginkább a termékeny korú nőket érinti, akik köztudottan nagyobb mennyiségű vért és ezzel együtt vasat veszítenek menstruációjuk során. A vas központi szerepet tölt be az oxigén szállításában, így aztán nem annyira meglepő, hogy a vashiány bevezető tünete sokszor a fáradékonyság, fejfájás, szédülés vagy szívdobogás érzése.
Ha vega vagy, figyelj oda!
Ha rendszeresen eszünk húst, akkor kicsi az esélye annak, hogy vashiányosok leszünk, de ha vegetáriánusok vagyunk, akkor érdemes odafigyelni a vasbevitelünkre. Sokan gondolják úgy, hogy esznek egy kis sóskát és spenótot, és mit nekik a vérszegénység, de a helyzet sajnos ennél egy picit bonyolultabb. A zöldségekben ugyanis a vas olyan alakban található meg, ami lényegesen rosszabbul szívódik fel, mint a húsokban lévő. Másrészt például a spenótban lévő oxálsav tovább csökkentheti a vas felszívódását. A jó hír talán az, hogy ha a vas mellé C-vitamint is fogyasztunk – ami a vegetáriánus étrend során általában meg is történik –, akkor nagy mértékben javul a felszívódása. Sokan talán nem is gondolnák, de akár a tea vagy kávé is kedvezőtlen hatással lehet a vasfelszívódásra, így adott esetben erre is figyelni kell. Ez akkor is érvényes, ha vérszegénység miatt az orvos vaspótlást írt fel. Mindig alaposan olvasd el a tájékoztatót, így megtudhatod, milyen ételekkel, illetve egyéb gyógyszerekkel, vitaminokkal vagy ásványi anyagokkal nem érdemes szedned a vasat, mert csökken a felszívódása.
Két évente vérkép!
Két évente – ha jelenteznek a fent említett tünetek, akkor hamarabb is – mindenkinek érdemes lenne elmenni a háziorvosához egy teljes vérképet csináltatni. Ebből rengeteg minden kiderül. Enyhe vashiány esetében elég, ha odafigyelünk a diétánkra. Vagyis együnk több húst vagy vastartalmú zöldségeket, kerüljük a teát étkezések alatt, és emeljük a C-vitaminbevitelünket. Ha ez nem lenne elég, akkor jönnek a vaskészítmények.
Várandós nők esetében különösen gyakori a vashiányos vérszegénység. Az adatok szerint minden ötödik várandós nő érintett lehet, ami nem kis szám. Nem véletlenül szűrik is őket ilyen irányban. Esetükben minél hamarabb rendezni kell az eltéréseket, különben magasabb lesz a koraszülés kockázata.
Ha valaki tényleg kellő odafigyeléssel, következetességgel és szakértelemmel folytat vegetáriánus étrendet, arról el lehet mondani, hogy jobb életkilátásokkal fog rendelkezni, mintha vegyes táplálkozást folytatna. Ugyanakkor, ha hanyagok vagyunk és lusták, akkor mindez sokkal több problémával járhat, ezért gondoljátok át, hogy készek vagytok-e a kihívásra, és ha igen, akkor előzőleg olvassatok utána alaposan a dolgoknak, kérdezzétek meg háziorvosotokat, vagy esetleg egy dietetikust is a megfelelő étrendről.
A Vashiány napja
November 26-a a Vashiány napja, amely kezdeményezést a CSL VIFOR gyógyszercég indította útjára figyelemkeltésként 2015-ben. A svájci székhelyű CSL VIFOR vezető a vashiány terápiájának kutatásában, fejlesztésében és gyártásában, valamint több receptköteles és vény nélküli gyógyszerkészítményt is forgalmaz a terápiás területen. Magyarországon a CSL VIFOR Maltofer brandjét a Phytotec Hungária képviseli.