A vércsoportod nagyobb hatással van a személyiségedre, mint gondolnád: így határoz meg pontosan
Sok minden hatással van arra, hogyan alakul ki a személyiségünk. A környezetünk, a családunk, az anyagi helyzetünk, a céljaink, a tulajdonságaink mind-mind befolyásoló tényezők. Van azonban még valami, ami a japán orvoslás szerint nagyban meghatározza, hogy milyen személyiségű emberek vagyunk, ez pedig a vércsoport.
Ezeket láttad már?
A japánok úgy gondolják, hogy nem feltétlenül a csillagjegyek befolyásolják, hogy egyes helyzetekben hogyan reagálunk, sokkal inkább a vércsoportban kell keresnünk ezeket a személyiségtípusokat. Japánban nagy hagyománya van annak, hogy az embereket a vércsoportjuk szerint ítélik meg, még akkor is, ha ez egyébként tudományosan nem bizonyított, csak ráutaló jelek vannak.
A vércsoport mondja meg, ki vagy?
Ezt az elképzelést a „ketsueki-gata” japán elméletnek tulajdonítják, amely először a XX. század elején jelent meg. És bár a tudományos közösség még mindig nem bizonyította be, a vércsoport személyiségelmélete hozzájárult a pszichológiát a fiziológiával és a biológiával összekötő kutatások elterjedéséhez.
Ez az elképzelés azt sugallja, hogy a személyiségjegyek az ABO-vércsoportrendszer négy vércsoportjának egyikéhez köthetők. Az elmélet szerint az egyes vércsoportok vérsejtjeinek felszíni különbségei különböző biológiai válaszokat hozhatnak létre, amelyek jelentősen befolyásolhatják a személyiségtípusok alakulását.
Már száz éve kutatják, hogyan hat ránk a vércsoportunk
A vércsoport-személyiségelméletet először 1929-ben mutatták be, amikor Tokeji Furukawa professzor közzétette „A tanulmány a temperamentumról és a vércsoportokról” című könyvét. Furukawa kutatásaiban a személyiségeket a különböző vércsoportokhoz kötötte, és kis népességmintákon alapuló statisztikákat mutatott be elméletéhez.
Az 1970-es években Masahiko Nomi, független kutató és újságíró, másodszor is a tudományos közösség elé terjesztette a vércsoport elméletet. „Az affinitás megértése a vércsoporton keresztül” című jelentésében Nomi kibővítette Furukawa elképzeléseit, aki többféle módszertani megközelítésből származó adatokat vett figyelembe, mint például:
- kérdőívek
- felmérések
- megfigyelések
- statisztikai elemzések.
Nomi kiegészítette az eredeti vércsoport-személyiségelméletet azzal, hogy felvetette: a vércsoport összefüggésbe hozható a betegségekkel vagy testi hajlamokkal. A vércsoport-személyiségelmélet az ABO vércsoport-rendszert használja, amely négy csoportba sorolja a vércsoportokat:
- A vércsoport
- B vércsoport
- AB vércsoport
- 0 vércsoport
Az A vércsoportú személyiségjegyek
- okos
- hűséges
- érzékeny
- együttműködő
- szervezett
- következetes
- kreatív
- makacs
- megfontolt
- megbízható
A B vércsoportú személyiségjegyek
- szenvedélyes
- gondtalan
- határozott
- empatikus
- kiszámíthatatlan
- céltudatos
- önző
- nem együttműködő
- ambiciózus
- extrovertált
- vidám
Az AB vércsoportú személyiségjegyek
- népszerű
- gondoskodó
- megbízható
- racionális
- határozatlan
- kritikus
- önző
- társaságkedvelő
- higgadt
- feledékeny
Ha AB vércsoportod van, a vércsoport-személyiségelmélet szerint az A és a B csoport keveréke vagy a személyiségjegyeket illetően is.
A 0 vércsoportú személyiségjegyek
- magabiztos
- intuitív
- extrovertált
- nagylelkű
- kedves
- optimista
- féltékeny
- érzéketlen
- arrogáns
- kiszámíthatatlan
A vércsoport elmélet előnyei
A testedben zajló fizikai folyamatok hatással lehetnek a gondolataidra, érzéseidre és viselkedésedre, egy kémiai egyensúlyhiány például hangulatváltozásokat hozhat létre. Mivel a hangulatodat gyakran a személyiségednek tulajdonítják, könnyű meglátni, ezek hogyan kapcsolódhatnak egymáshoz. A vércsoport-személyiségelmélet felhívja a figyelmet arra, hogy a test hogyan hathat az elmére és fordítva.
A vércsoport elmélet hátrányai
A nagy követőkkel rendelkező, de empirikus alátámasztás nélküli elméletek hátránya azonban az, hogy gyakran ok nélkül, de túlzottan befolyásolhatják az emberek életét. Japánban például széles körben elfogadott a vércsoport-személyiségelmélet. Az emberek sok fontos, az életre vonatkozó döntést alapoznak a vércsoportra, például hogy kihez menjenek hozzá, milyen munkahelyet vagy karriert válasszanak, és milyen politikai beállítottsággal lehetnek a legboldogabbak. Vannak, akik így választanak barátokat, és mások éppen ezért fordulnak el valakitől.
Ha pedig mindez nem lenne elég a kontra listához, Japánban a vércsoportok különbsége feszültségeket, ellentéteket okoz: még egy kulturális gyakorlatot is eredményezett, amelyet „bura-hara” néven ismerünk, ez pedig a vércsoport szerinti megkülönböztetést vagy zaklatást jelenti.
A vércsoport és az egészség kapcsolata
Bár jelenleg nincs tudományos bizonyíték arra, hogy a személyiséget közvetlenül befolyásolná a vércsoport, a fizikai egészség egyes aspektusai a vércsoporthoz köthetők. A 2021-ben végzett kutatások szerint akár 49 betegség előfordulása is tipizálható aszerint, hogy milyen a vércsoportod. Rád mennyire igazak ezek a személyiségjegyek a vércsoportod alapján?