Válassz szavakat újévi fogadalmak helyett
Az újévi fogadalmak: sokunk számára talán már unalmas, semmitmondó téma lehet, hiszen annyiszor hallottuk már, és számtalanszor tettünk olyan fogadalmakat, amiket végül nem tartottunk be.
Ezeket láttad már?
Az ilyen típusú események, mint az újév is, sokszor negatív érzéseket keltenek bennünk, elvárásokat támasztunk magunk felé, ez pedig megkeserítheti az ünnep hangulatát.
Legalábbis én éveken keresztül így voltam vele. Eleinte úgy gondoltam, hogy túlértékelik a fogadalmakat, nem értettem miért pont január első napján kell gyökeres változtatásokról fogadalmakat tenni. Kicsit úgy éreztem, mintha egy kötelező házi feladatot kéne teljesíteni, és így én is hatalmas, szinte teljesíthetetlen feladatok elé állítottam magamat, amelyik nem, vagy csak kevés ideig teljesíthetők reálisan.
A tavalyi évben elhatároztam, hogy nem teszek több fogadalmat és elengedem a megszokásokat.
Végig gondoltam, hogy mi az, amit valójában szeretnék, ugyanakkor teljesíthető, és nem fullad kudarcba. Abban biztos voltam, hogy semmiképpen nem szeretném magam olyan dolgokkal stresszelni, amik teljesítményben vagy számokban mérhetőek, mert úgy egy előre kijelölt, meghatározott számot kellene elérnem, és ha ez nem sikerül, nem pipálhatom majd ki a fogadalmak listájáról.
Ezért arra jutottam, hogy sokkal tágabb értelemben próbálom meg felfogni az újévi fogadalmat. Azzal tisztában voltam, hogy min szeretnék javítani az előző évemhez képest, ugyanis fontos volt számomra, hogy sokkal bátrabban, bevállalósabban álljak hozzá egy-egy feladathoz, illetve magához az élethez. Talán többen is úgy vagyunk vele, hogy nem kockáztatunk, hosszan mérlegelünk egy döntés előtt, és mindig inkább a biztosat a választjuk. Ez bizonyos szempontból jó, kevesebb a kockáztatás, így a lehetőség is, hogy valami nem sikerül, ugyanakkor nem is olyan izgalmas.
Számomra nagyon bevált, hogy nem konkrét célokat határozok meg, hanem szavakat. Az volt a célom, hogy ezek a szavak határozzák meg a következő évemet, és minél inkább próbáljak úgy élni, hogy igaz legyen a cselekedeteimre.
Íme a szavak, amiket gyűjtöttem:
Megpróbáltam tehát, minden cselekedetemre igazzá tenni ezeket a szavakat. Természetesen, ezt sem szabad túlzásba vinni, vannak olyan helyzetek, amelyekhez józanul kell hozzáállni, de például, ha új dolgokba fogunk bele, hasznosnak bizonyulhatnak ezek a szavak/elhatározások.
Szerintem érdemes kisebb dolgokkal kezdeni a változtatásokat, például előszőr csak egy szót igazzá tenni egy szituációra. Személy szerint úgy döntöttem, hogy bátrabb leszek, és belevágok olyan sportok kipróbálásába, amiktől féltem. Nekem sokat segített, hogy nem határoztam meg magamnak előre azt, hogy például kipróbálom a wakeboard-ot, és csak akkor leszek elégedett, ha valóban elmentem, leküzdöttem a félelmem és wakeboardoztam, hanem olyan apró, hétköznapi dolgokban próbáltam meg bátrabb lenni, mint hogy több egyetemi feladatot vállaltam, elkezdtem jógázi, a lényeg, hogy kicsit kimozdultam a komfortzónámból, de mindig olyan dolgokkal feszegetve a határokat, amihez éppen kedvem volt, de mégis volt bennem egy kis félsz velük kapcsolatban.
A vonzás hatalma is igencsak sokat segített, ugyanis ezeket a szavakat ki is tettem a szobám falára, hogy minden nap lássam, szembesüljek vele, és ezáltal egyre inkább elhittem, hogy lehet ezek szerint a szavak szerint is élni a mindennapokat.
Remélem minél többeteknek tudtam ezzel egy kicsit segíteni, és mindenkit bíztatok rá, hogy próbálja ki, hiszen sokkal nyugalmasabb, és nagyobb eséllyel lesz sikerélményünk.
Szöveg: Marton Anna