Ezért vagy farkaséhes reggelente, ha esténként kiadósat vacsorázol
Az éjszakai nassolás vagy a túl kiadós vacsora hatása reggelente is megmutatkozhat – a farkaséhség nem véletlen. Utánajártunk, hogy pontosan milyen fiziológiai folyamatok játszódnak le a testünkben ilyenkor, és hogyan kerülhetjük el ezt a kellemetlen érzést.
Ezeket láttad már?
Azt gondolhatnánk, hogy a test táplálása alapvetően egy pofonegyszerű folyamat: ha megéhezel, eszel, és ennyi. Azonban a szervezetünk néha félrevezet, és olyan időpontokban jelez éhséget, amikor a legkevésbé számítunk rá – például este vagy az éjszaka közepén. Bár az éhség legtöbbször nem jelent vészhelyzetet, vannak esetek, amikor táplálkozási szokásaink átgondolása lehet a megoldás. Mondjuk, mi az oka annak, ha farkaséhes vagy reggelente, ha esténként kiadósat vacsorázol!
Rengeteget számít, hogy mit és mikor eszel esténként
Lefekvés előtt kerüld a nehéz, zsíros ételeket, mert ezek lassan emésztődnek, ami gyomorégést és kényelmetlenséget okozhat éjszaka. Ugyanígy érdemes elkerülni a magas cukortartalmú nasikat, például a csokoládét vagy az édességeket, amelyek megemelik a vércukorszintet, majd hirtelen visszaesést okoznak, ami éhségérzetet válthat ki. Az ideális lefekvés előtti ételek között a könnyen emészthető alternatívák szerepelnek, amelyek tartalmaznak sovány fehérjét, összetett szénhidrátokat és egy kevés egészséges zsírt. Például egy szelet teljes kiőrlésű pirítós avokádóval, egy kis adag natúr joghurt gyümölcsökkel vagy néhány szem mandulával egészen biztosan nem lőhetsz mellé.
Az utolsó étkezés időpontja szintén kulcsfontosságú. Lefekvés előtt két-három órával érdemes enni, hogy legyen ideje a szervezetednek feldolgozni az ételt, és elkerüld a nehéz gyomorral való elalvást, ami ronthatja az alvásminőségedet. Ha késő este mégis megéhezel, válassz egy könnyű snacket, amely nem terheli meg a testedet, de megnyugtatja a korgó gyomrot.
Az esti nassoláson kívül még egyéb okai is lehetnek a reggeli farkaséhségnek, mondjuk, melyek ezek.
A földiepret is lehet rosszul enni, és valószínűleg rosszul is etted egész életedben: ez a helyes módszer a szakember szerint
1. Más lett az edzési rutinod
Ha új, intenzívebb edzésformára váltottál, vagy hosszabb ideig edzel, a tested több kalóriát éget el. Suzanne Dixon dietetikus szerint, ha az energiabeviteled nem követi az edzésigények változását, éjszakai vagy kora reggeli éhségérzettel ébredhetsz.
Tipp: Lefekvés előtt egy-két órával fogyassz egy kiegyensúlyozott, 200-300 kalóriás könnyű vacsorát, például görög joghurtot bogyós gyümölcsökkel vagy egy banánt.
2. Túl sokat eszel lefekvés előtt
A nagy mennyiségű, szénhidrátban gazdag vacsorák hirtelen vércukorszint-csökkenést okozhatnak, ami éhségérzetet vált ki – mondja Dixon. Különösen az egyszerű szénhidrátok okozhatnak ilyen problémát. „Az étkezés után körülbelül egy órával túlzottan lecsökkenhet a vércukorszint, ami megmagyarázhatja, miért ébred valaki farkaséhesen, ha közvetlenül lefekvés előtt egy kiadósat vacsorázott" - állítja a szakember.
Tipp: A vacsorád tartalmazzon sovány fehérjét, összetett szénhidrátokat és kevés zsírt. Jó példa erre egy tál joghurt rostban gazdag gabonapelyhekkel.
3. Változtak az alvási szokásaid
Az alváshiány hatással van az éhséget szabályozó hormonokra. Ha keveset alszol, a ghrelin szinted megemelkedik (ez növeli az éhséget), míg a leptin szinted csökken (ez telítettségérzetet ad). Ennek következtében gyakrabban érezheted magad éhesnek – nappal és éjjel egyaránt.
Tipp: Javíts az alvásminőségeden és alakíts ki egy rendszeres alvási rutint, hogy az éhséghormonok egyensúlyba kerüljenek.
Semmibe nem kerülnek, mégis olyan jól alszol majd ezektől a szokásoktól, mint még soha
4. Kihagytál egy étkezést
Ha a nap folyamán nem eszel eleget, a szervezeted „éhségriadót” fújhat, még éjszaka is. Dixon szerint az alváshiány mellett a nagy kalóriadeficit is megszakíthatja az alvást.
Tipp: Törekedj arra, hogy minden étkezésed tartalmazzon sovány fehérjét, rostot és egészséges zsírokat. Ez stabil vércukorszintet biztosít, és megelőzi az éhségérzetet.
5. Vércukorszint-problémák
A prediabétesz vagy a cukorbetegség is okozhatja az állandó éhségérzetet. Ha a sejtek nem tudják megfelelően felvenni a glükózt, a szervezeted azt érzékeli, hogy „éhezik”, még akkor is, ha ettél.
Ezzel a módszerrel garantáltan eltüntetheted a hasi zsírt, az orvos is ezt ajánlja
Tipp: Ha hirtelen, látszólag ok nélkül éhesen ébredsz, érdemes orvossal konzultálnod, hogy ellenőrizzék a vércukor- és inzulinszintedet.
6. Szomjas vagy
Az éhségérzetet gyakran összetévesztjük a szomjúsággal. Amy Sunderman dietetikus úgy véli, hogy a hidratáltság hiánya miatt is jelentkezhet éhség az éjszaka közepén vagy reggel.
Tipp: Tarts egy pohár vizet az ágyad mellett, és mielőtt ennél, igyál egy kortyot, hogy megbizonyosodj róla, valóban éhes vagy-e.
„A takarítás mindig a megelégedettség és visszaszerzett kontroll érzésével jár” - pszichológus magyarázza el, miért olyan jó érzés takarítani egy nehezebb időszakban
Az éjszakai vagy reggeli éhségérzet okai tehát sokfélék lehetnek, az alvási szokásoktól kezdve a táplálkozási egyensúlyhiányig. Ha rendszeresen tapasztalod, érdemes átgondolnod a napi rutinodat és konzultálnod egy szakértővel, hogy kiderítsétek az okokat. A megfelelő étkezési szokások és az alvásminőség javítása segíthet elkerülni, hogy a farkaséhség átvegye az irányítást.
Forrás: eatingwell.com
