Érdekel a környezetvédelem? Akkor utazz a fenntarthatóság jegyében!
A XXI. században az utazás nemcsak kikapcsolódás és felfedezés, hanem egyben felelősségvállalás is – többek között a természeti környezetünk és a helyi közösségek iránt. Ha úgy döntöttél, hogy idén te is zöldebbé és etikusabbá tennéd a vakációidat, az alábbi tippek segítségedre lehetnek.
Ezeket láttad már?
Az egyik legnépszerűbb nemzetközi utazós blog cikke szerint az elmúlt két évtizedben a nemzetközi turisták száma több mint kétszeresére nőtt, 2019-ben meghaladta az 1,4 milliárdot. Ez a turisztikai fellendülés ugyan elősegítette a gazdasági növekedést és hozzájárult az egyének személyes kiteljesedéséhez, de gyakran a környezet és a helyi közösségek rovására ment.
A portál szerint a turizmus felfutásával együtt járt többek között a dzsentrifikció, a környezetszennyezés és az élőhelyek fokozatos elvesztése. Természetesen mindez nem lehet egyedül az utazók terhe, de világjáróként mi is sokat tehetünk a környezetvédelem és a fenntarthatóság érdekében.
Te is tehetsz a változásért
Vannak kezdeményezések, amelyek ebből a szempontból bizakodásra adnak okot. Hawaii-ban például már betiltották a korallzátonyokra mérgező hatású fényvédő krémek árusítását, Dubrovnikban korlátozták a tengerjáró hajók számát, a Karolina-szigetek egyik tagja Palau megvédte vizeinek 80%-át, Barcelona pedig leszámolt az illegális rövidtávú lakás bérbeadásokkal, és még sorolhatnánk.
Ezek példamutató intézkedések, de még mindig sok a tennivaló. Érdemes átgondolni továbbá azt, hogy a fenntartható utazás egy összetett missziót takar; a hosszú távú egyensúly megtartásáról szól. Arról, hogy úgy termeljen gazdasági hasznot a turizmus, hogy közben a különböző közösségek, kultúrák és bennük az emberek biztonságban élnek, illetve környezet sem esik áldozatául tetteinknek.
Az olyan irányzatok, mint az ökoturizmus, regeneratív utazás vagy közösség alapú turizmus, a fenntartható utazáson belüli szűkebb kategóriák, amelyek mindegyike egy külön cikket is megérdemelne. Ahhoz, hogy jobban képbe kerülhess azzal, hogy mit jelent a fenntartható utazás a gyakorlatban, illetve mit tehetsz általánosságban azért, hogy barátságban maradj a bolygóval az utazás során, az alábbiakban hozunk konkrét példákat.
A környezetbarát szállások új dimenziói
A „Fenntartható szálláshely” plecsni egyre több szállodánál jelenik meg manapság a foglalós oldalakon. Ugyanakkor nem minden zöld, ami annak látszik! Ha valóban fontos számodra, hogy olyan szállást foglalj, amely környezetbarát és etikus módon működik, tehát a környezetet és a közösséget is tiszteletben tartja, ellenőrizd, hogy egy hiteles szervezetről van-e szó.
Például az EarthCheck vagy a Leadership in Energy and Environmental Design (LEED) tanúsította-e törekvései valódiságát, és hogy a szálláshely megjelöli-e az általa végrehajtott konkrét fenntarthatósági kezdeményezéseket. Persze, ha mindezek nincsek feltüntetve, akkor sem kell egyből a legrosszabbra (zöldmosásra) gondolni – vedd fel velük a kapcsolatot és informálódj, tegyél fel kérdéseket!
Hogyan viszonyulnak az egyszer használatos műanyagokhoz, helyi termelőkkel, beszállítókkal dolgoznak-e, alkalmaznak-e helyi munkaerőt, milyen módon csökkentik a felhasznált energiát? A nagy szállodaláncok helyett inkább a kisebb, lokális üzemeltetésű szállásokra mondj igent, vagy ismerkedj meg az AirBnB alternatívákkal!
Manapság már léteznek olyan szálláshelyek is, amelyek nemcsak zöldek, de aktívan részt vesznek a helyi közösség életében is. Például úgy, hogy profitjuk egy részét környezetvédelmi projektekbe vagy helyi oktatási programokba fektetik.
A Hotel Pulitzer Barcelona például Biosphere Responsible Tourism Certification minősítéssel rendelkezik, és olyan kezdeményezéseket vezetett be, mint például az EU Ecolabel tisztítószerek használata, a fenntartható mobilitás népszerűsítése, valamint a napenergia és LED-világítás alkalmazása. Ezen felül együttműködik több spanyolországi civil szervezettel, beleértve a Doctor Clavel Alapítványt és a Sant Joan de Déu szociális projektet.
A Trees for Life a skót Caledonian Forest helyreállításán dolgozik, és eddig közel kétmillió fát ültetett. Önkénteseiknek szabadságot, úgynevezett Conservation Weeks-et szerveznek, ahol a résztvevők szerepet vállalhatnak a visszavadításban. Szállást és étkezést is biztosítanak számukra.
A Sheepdrove Organic Farm egy díjnyertes, családi tulajdonban lévő biofarm Berkshire-ben, amely szintén elkötelezett a fenntarthatóság mellett. A farm területén található szálláshelyek, mint például a felújított pajták, 100% karbon semlegesek és megújuló energiával működnek. A farm vendégei élvezhetik a természet közelségét és megismerkedhetnek a fenntartható gazdálkodás előnyeivel.
Kelj fel és járj!
A világ széndioxid-kibocsátásának mintegy 8%-át a turizmus teszi ki. A széndioxid-kibocsátás felelős leginkább a globális éghajlatkrízisért, ezért is kulcsfontosságú a közlekedési eszköz megválasztása az utazás során. Ismert tény, hogy a légi és autós közlekedés a legkárosabb a környezetre, így amikor lehet, érdemes ezeket elkerülni vagy mérsékelni.
Ha teheted, a repülő helyett válaszd a vonatot vagy a buszt, amik nemcsak környezetbarátabb megoldást jelentenek, de sajátos utazási élményt nyújtanak. Ha pedig célba értél, az autóbérlés helyett sétálj, biciklizz, buszozz, vagy válaszd a „car pooling” és „ride sharing” megoldásokat. Ha mégis autót bérelsz, dönts az elektromos, hibrid vagy a kisebb modellek mellett!
Így tervezhetsz zöldebben
100%-ban környezetbarát utazás nincs, hiszen minden út, minden közlekedési mód energiát igényel, ugyanakkor egyes járművek tisztábbak, hatékonyabbak, mint társaik. A közlekedési módok megtervezése előtt érdemes az adott ország, térség lehetőségeiről tájékozódni és aszerint választani eszközt.
Ha nem tudsz busszal vagy vonattal eljutni az úti célodig, vagyis mindenképpen a légi közlekedést kell választanod, akkor sem kell feltétlenül lelkiismeret-furdalással kezdened az utazást. A Google Flights például az egyes járatok mellett megjeleníti az üvegházhatást okozó kibocsátások becsléseit a megadott útra és utasokra számolva. A járatok magasabb, tipikus, alacsonyabb vagy ismeretlen károsanyag-kibocsátással rendelkezhetnek.
Ezen értékek mérlegelése segíthet a zöldebb alternatíva kiválasztásában. Persze, vannak olyan esetek, amikor nem lehetséges az alacsonyabb károsanyag-kibocsátású járattal eljutni az úti célhoz. Az élet rövid, ne foszd meg magad az élményektől, de próbálj hosszabb utazásokat tervezni ilyenkor, és figyelj az ott töltött idő minőségére is! Kerüld el turistacsapdákat és fedezd fel a kevésbé ismert helyeket.
Élvezd a fenntarthatóságot
Ez nem csak egyedülálló élményeket garantál, hanem hozzájárul a turizmus által okozott túlnyomás csökkentéséhez is a népszerű desztinációkon. Kutass lokális útmutatók után, kérdezz helyieket, merülj el mélyen az adott kultúrában, hagyományokban! Az utazás során próbálj meg helyi termelőktől vásárolni, ismerd meg jól a piacokat, éttermeket, kávézókat, ezáltal te is többet kaphatsz az adott térség sajátosságaiból, miközben a helyi közösségeket támogatod.
Létezik arra szakosodott weboldal, melynek segítségével pedig kiszámolhatod az utazásod szénlábnyomát, és lehetőséged van ellentételezésre. Ennek összegét olyan projektekre fordítják az erre hivatott szolgáltatók, amelyek segítenek enyhíteni a környezeti terheken, például esőerdő telepítéssel, szélerőműépítéssel.
Mondj nemet a műanyagokra és a felesleges papírra!
Évente mintegy 8 millió tonna műanyag kerül az óceánokba, természetes vizekbe, és ez a szám évről-évre nő. Egyes térségek, mint például a Skandináv-országok, élen járnak a fenntartható innovációk terén, de sok ország nem rendelkezik a megfelelő hulladékkezelési infrastruktúrával ahhoz, hogy lépést tudjon tartani a turisták és a helyiek által termelt műanyagszemét mennyiségével.
Ennek eredményeként a műanyagok a környezetben kezdik meg újabb, szinte végtelen életciklusukat, több száz évig is szennyezve a környezetet, a vizeket. A turisták által az egyik leggyakrabban használt műanyag tárgy az egyszer használatos italos palack. Szerencsére van egy egyszerű megoldás ezek visszaszorítására: hozd magaddal saját kulacsodat! Ha aggódsz a vízminőség miatt, érdemes egy beépített tisztítóval ellátott kulacsot beszerezned.
A lényeg az, hogy inkább többször használatos tárgyakat vigyél magaddal; ilyenek a már említett újratölthető kulacsok, újratölthető kozmetikai tubusok, szövet bevásárlótáskák, bambusz evőeszközök, stb. Az utazás előtti bevásárlás során pedig ne vásárolj olyasmit, amiket kint is be tudsz szerezni, akár egy helyi termelőt támogatva (pl. natúrszappan). Egy további aspektus, amiről kevés szó esik, hogy a papír alapú jegyek és útikönyvek helyett a digitális alternatívákat kellene előnyben részesíteni.
Így lehetsz fenntartható utazó
Ezek nem csak kényelmesebb és gyorsabb megoldások, de jelentősen csökkentik a papírhasználattal járó környezetterhelést is. Emellett pedig bizonyos online portálokon történő foglalások gyakran olcsóbbak, és lehetővé teszik az utolsó pillanatban történő változtatásokat is anélkül, hogy újra kellene nyomtatni a dokumentumokat.
A fenntartható utazás tehát nemcsak a környezet megóvását szolgálja, de lehetőséget ad arra is, hogy mélyebb, személyesebb kapcsolatot alakíts ki azokkal a helyekkel és helyiekkel, ahová/akikhez ellátogatsz. Minden egyes döntés, amit utazás során hozol, hatással van a környezetre és a helyi közösségekre.
Válassz megfontoltan, utazz felelősségteljesen és tartsd észben: a változás nem egyik napról a másikra történik, de minden kis lépés számít. A cél pedig, hogy a jövő generációja is felfedezhesse azt a csodát, amit mi Földnek hívunk.
Forrás: getyourguide.com, weforum.org, sustainabletravel.org