Erre valószínűleg senki nem gondolt az új visszaváltási rendszer bevezetésekor, pedig nem ártott volna

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Az új visszaváltásos rendszer nyár óta intenzív része a közbeszédnek. Több embertől hallom, hogy a munkahelyen, baráti körben is a fő témák egyike, és azt is észrevettem, hogy nem igazán tudok hozzászólni a témához. Ennek egyszerű az oka: nem, vagy csak minimális mértékben vásárolunk palackozott italokat.

Az új visszaváltási rendszer a társadalomban is nem látott változásokat indít el
Az új visszaváltási rendszer a társadalomban is nem látott változásokat indít el
Fotó: Wilhelm Laura

És itt jön pont az első fontos szempont a visszaváltással kapcsolatban. A visszaváltás a körforgásos gazdasági modell fontos eleme lehet, mivel ebben az esetben visszaforgatjuk a nyersanyagot, és újra felhasználjuk.

Fontos látni, hogy nem minden alapanyag hasznosítható újra akárhány alkalommal. Egyes anyagok silányulnak, gyengülnek az újrahasznosítás során, ilyen a műanyag, míg van olyan anyag, például a fém, amelyet eddigi ismereteink alapján végtelen alkalommal újra lehet hasznosítani. Azt viszont fontos tudni, hogy maga az újrahasznosítási folyamat is hatalmas terhet ró a környezetre.

Kevesen gondolnak arra, mennyire megterhelő a természet számára, ha újra és újra feldolgoznak egy-egy anyagot
Fotó: Wilhelm Laura

Kör helyett ellipszis

A körforgásos gazdaság abban a formában, hogy ugyanúgy fogyasztunk, azaz elfogyasztunk, majd újrahasznosítunk, nem tud valódi megoldást adni egy fenntarthatóbb, ökologikusabb berendezkedéshez. Egy ideje több helyről is hallani, hogy jobb lenne a körforgásos gazdaság helyett úgynevezett“elliptikus gazdaságban gondolkodni.

Itt a bizonyíték, hogy a fenntarthatóság trendibb, mint valaha!

Itt a bizonyíték, hogy a fenntarthatóság trendibb, mint valaha!

Gondoljunk csak egy ellipszisre, azaz a megnyújtott körre: így kellene megnyújtani a tárgyak használati és használhatósági idejét, illetve azt, hogy egy tárgy miképpen maradhat minél tovább használatban, mielőtt az újrahasznosításba kerülne.

Az új visszaváltási rendszer problémásabb, mint ahogy elsőre feltételeznénk
Fotó: Wilhelm Laura

Vagyis hosszabb élettartamú dolgokat hosszabb ideig kellene használnunk, és ha kell, megjavíttatnunk, ruha esetében átalakíttatnunk, és ha már nem hordjuk, utánajárni annak, hol szolgálhatna még tovább eredeti funkciójában. Ha pedig már nem hordjuk, még mindig eladhatjuk, elcserélhetjük, eladományozhatjuk, így jelentősen kitolva a használati idejét.

Nem várt társadalmi hatás

Az alumínium- üveg, és PET-visszagyűjtés mindezek mellett is valóban fontos lépés. Itt most a konkrét technikai problémákra nem térnék ki, sokat lehetett erről olvasni a sajtóban. Ami viszont egy újabb fontos szempont és hatás, hogy olyan társadalmi problémákat is felszínre hozott a visszagyűjtés, amelyekkel valószínűleg sokan nem számoltak. Megjelentek azok a gyűjtők, akik összeszedik a mások által kidobott palackokat, és ebből próbálnak pénzt keresni.

Eljött az idő, amikor a szemetünk kiszervezését valaki másra bízzuk az új rendszer által
Fotó: Wilhelm Laura

Ez pedig egy nagyon komoly társadalmi egyenlőtlenségre mutat rá: kicsit úgy fest, hogy a saját szemetünk menedzselését is kiszerveztük. Így a remélt, vagy feltételezett edukáció minimálisan tud megtörténni a visszaváltás által, hiszen nem a konkrét fogyasztó fektet energiát és figyelmet a saját hulladékának kezelésére, hiszen számára az ötven forintos visszaváltási díj nem elég motiváló, hanem kvázi adományként másokra hagyja azt. Ez a helyzet még tovább bonyolódott, ugyanis mostanra nem szabad kiszedni a palackokat a kukából, és ez újabb, nem kiszámítható jelenségekhez, helyzetekhez vezethet.

glamour plusz ikon Városlakóként is lehetséges a zero waste táplálkozás - mutatjuk, hogyan!

Városlakóként is lehetséges a zero waste táplálkozás - mutatjuk, hogyan!

Csővégi megoldás, hamis illúzió

De persze nem csak ez a probléma. A szelektív hulladékgyűjtés önmagában nagyon kevés. Klasszikus “csővégi” megoldás. Azaz a már létrejött probléma kezelésével foglalkozik, azáltal, hogy nyersanyagként tekint a szemétre. A jelenlegi tendenciákból egyre tisztábban látszik azonban, hogy ennél sokkal komolyabb elmozdulásokra van szükség vásárlói oldalról is.

A szelektív hulladékgyűjtés sajnos nem valódi megoldás a szakember szerint
Fotó: Wilhelm Laura

A visszaváltásos rendszerek ugyanis hamis illúziót adhatnak. Megvettem, betettem a megfelelő helyre (most ne szálazzuk szét, hogy ki tette bele, és milyen indíttatásból), ezzel el is végeztem a rám bízott fenntarthatósági feladatot, és az élet megy tovább: business as usual.

glamour plusz ikon Magyarországon a slow fashion trend még gyerekcipőben jár, de jó irányba haladunk - Beszélgetés Udvarnoki Eszterrel, a BASTION márka alapítójával

Magyarországon a slow fashion trend még gyerekcipőben jár, de jó irányba haladunk - Beszélgetés Udvarnoki Eszterrel, a BASTION márka alapítójával

Viselkedésváltozásra is szükség lenne

Csakhogy ez a megközelítés a ma ismert technológiákkal nagyon kevés: alapvető viselkedésváltozásra lenne szükség. Minimalizálni, tehát amikor csak lehet, elkerülni ezeket az egyszer használatos csomagolásokat. Mert ennyivel, amennyi most keletkezik, nem bírnak el a rendszerek.

Valakinek szemét, valakinek kincs, egy biztos: a természet szenved tőle
Fotó: Wilhelm Laura

Persze vannak olyan helyzetek, amikor indokolt lehet a palackozott víz, üdítő és társai, de a legújabb tanulmányok is arra mutatnak rá, hogy például az ásványvíz bizony nem feltétlenül tisztább vagy egészségesebb, mint az a víz, ami a csapból folyik. A Tudatos Vásárlók Egyesülete is rámutatott például arra a 2018-as kutatásra, melynek során 9 országban 259 palackozott vizet vizsgáltak meg, és literenként 325 darab mikroműanyag részecskét találtak

Az ásványvizek és a csapvíz szennyezettségével kapcsolatos vizsgálatáokról, és érdekes adatokról a Tudatos Vásárlók Egyesületének oldalán olvashattok bővebben.

Mi legyen a ruhákkal?

És hogy működhetne-e a ruhák esetében is egyfajta jutalmazott visszagyűjtési rendszer? A kérdés ebben az esetben még komplexebb. Hiszen a ruhák azon túl, hogy rengeteg "alkatrészből" állnak, gondoljunk csak a gombokra, cipzárakra, napjainkban jellemzően kevert anyagú szálakból készülnek, amiket a jelenleg rendelkezésre álló technikák segítségével legtöbbször ki sem lehet nyerni a ruhákból.

Persze ezen a téren is folynak kutatások, és újabb és újabb megoldási javaslatok születnek, de nem találkoztam még olyan megoldással, ami teljes mértékben megoldást kínálna erre a problémára.

Összességében úgy gondolom, csak akkor mozdulhatunk el egy egyensúlyi állapot irányába, ha a vásárlási szokásaink, az azokat támogató rendszerek és technológiák együttesen változnak.



Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Drámai pillanatokkal zárult az X-Faktor harmadik élő show-ja: az elődöntő előtt esett ki a két legnagyobb esélyes

Drámai pillanatokkal zárult az X-Faktor harmadik élő show-ja: az elődöntő előtt esett ki a két legnagyobb esélyes

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

Neked is állandóan fáj a gerinced? - Ezekre figyelj, hogy megelőzd a bajt! (x)

Neked is állandóan fáj a gerinced? - Ezekre figyelj, hogy megelőzd a bajt! (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Holisztikus egészségmegőrzés? - Igen! A testi-lelki egyensúly helyreállítására a legjobb megoldás (x)

Holisztikus egészségmegőrzés? - Igen! A testi-lelki egyensúly helyreállítására a legjobb megoldás (x)