10 szabály, amit mindenképp tarts be, ha új munkahelyre mész
Egy új munkahely rengeteg kihívást tartogat. Hogy még könnyebben menjen a beilleszkedés, és elkerüld a kezdeti súrlódásokat, összeszedtünk neked néhány hasznos alapszabályt, amihez érdemes tartanod magad.
Ezeket láttad már?
Biztos te is rájöttél már, hogy nincs két egyforma cég, minden szervezet más irányelv szerint működik. Újdonsült kollégaként általában nem egyszerű azonnal felvenni a fonalat, néha pedig a mindennapi feladatokkal is meggyűlhet a bajod. Lévai Zsuzsa, a Ringier Axel Springer Kiadó HR igazgatójának segítségével összeszedtük azokat a helyzeteket, melyek újonc kollégaként egyáltalán nem tesznek jót a renomédnak, vagy éppen ellenkezőleg, amivel jó benyomást kelthetsz. Ne feledd, kezdeti csendes megfigyelőként sokkal nagyobb sikert arathatsz a későbbiekben, mint hangoskodóként, aki már az első pillanatban kivívja a kollégák és a vezetőség ellenszenvét.
Ezekre figyelj, ha új munkahelyre mész!
1. Ne példálózz előző munkahelyekkel! Rettentő ellenszenvet vált ki, amikor azt hallgatják az új munkatársak, hogy egy adott feladatot, milyen módszerrel oldottatok meg az előző munkahelyen. Sokakban felmerülhet, ha ott jobban működtek a dolgok, vajon miért jöttél el onnan? A múltbéli példák helyett, koncentrálj a jelenre!
2. Tartsd mindig szem előtt, hogy egy többkörös állásinterjú után, sok jelentkezőből választottak ki. Igyekezz megfelelni a feléd támasztott elvárásoknak.
3. Amikor megpályáztad az adott pozíciót, az volt a fő szempont, hogy végül bekerülj az új munkahelyre, ugye? Légy nyitott, és találd meg a mindennapi munka során is azt, ami felkeltette az érdeklődésedet!
4. Az első benyomás mindig fontos és tartósan is megmarad, és csak kemény munkával lehet hosszú idő alatt megváltoztatni. Mutatkozz be a kollégáknak, csatlakozz az ebédhez, próbálj velük ismerkedni, hiszen sok időt fogsz velük tölteni, nem árt, ha nem érzed rosszul magad köztük.
5. Legyél önálló és proaktív (ha nem kaptál még az első nap eszközöket, irodaszereket, jelszavakat stb. – derítsd ki honnan fogod megkapni), de a hangsúly inkább a megfigyelésen legyen, például kollégák egymással való viselkedése, tegeződés vagy magázódás, öltözködés és egyéb „helyi” szokások felfedezése.
6. Add önmagad, hosszú távon úgysem tudod megjátszani magad, és rövid távon is felesleges, úgyis előjön az „igazi éned.”
7. Ne kezdj el az első pillanatban rivalizálni a kollégákkal, ez nem egy verseny, egy csapat vagytok, mindenkit közös cél vezérel.
8. Az ismerkedés nem azt jelenti, hogy az első percben megoszd magadról életed legféltettebb titkait. Ez egy munkahely, az új kollégák nem a barátaid, kerüld a túlzott bizalmaskodást.
9. Kérdezz bátran, most van itt az ideje. Teljesen természetes, ha a kezdeti időszakban még nem tudsz minden feladattal megbirkózni.
10. Kérj és adj visszacsatolást, hiszen pontosan azért választottak téged az adott pozícióra, mert láttak benned potenciált. Ne félj megmutatni a tehetségedet, és a feléd intézett kérdés esetén elmondani a szóban forgó témával kapcsolatban a véleményedet.