A túlsúlyod miatt nagyobb veszélyben vagy, mint gondolnád
Sokat hallhattunk már arról, hogy az egészséges testsúly óriási kincs az általános egészségi állapotunk szempontjából, de gondoltad volna, hogy kifejezetten a veséink szempontjából is rengeteget számít? A túlsúly ugyanis keményebb munkára kényszerítheti a vesénket, emellett növeli a 2-es típusú cukorbetegség és a magas vérnyomás kialakulásának kockázatát, amelyek gyakran húzódnak meg különféle vesebetegségek mögött.
Ezeket láttad már?
Vesebetegséggel bárki szembesülhet, de leggyakrabban a magas vérnyomás és a 2-es típusú cukorbetegség vezet hozzá. A túlsúly vagy az elhízás pedig növeli annak az esélyét, hogy ezek a betegségek kialakuljanak. Akár a vesédet támogatnád, akár általában véve tennél az egészségedért, borzasztóan sokat számíthat a testsúlyod.
Ilyen veszélyes lehet, ha túlsúlyunk van
A Kidney Research UK szerint ha túlsúlyunk van, akkor számos negatív következménnyel szembesülhetünk. Fontos megjegyezni, hogy az elhízás a világ számos pontján, köztük hazánkban is egyre gyakoribb probléma, mivel sok ember számára a modern élet nagyobb mennyiségű ultrafeldolgozott élelmiszer fogyasztásával jár, amelyek rendszerint magas kalóriatartalmúak is. Ha pedig több felesleges kalóriát viszünk be ételek és italok által, mint amennyit fizikai aktivitással elégetünk, az elhízáshoz vezethet.
Abban az esetben, ha az elhízás fennáll, növekszik a magas vérnyomás és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának az esélye. Emellett a Kidney Research UK arra is felhívja a figyelmet, hogy az elhízás növelheti különféle szívbetegségek, a szélütés és egyes rákos megbetegedések kialakulásának a kockázatát is. Ráadásként súlyosan befolyásolhatja az érintettek életminőségét, önbecsülését és érzelmi jólétét is.
Akár veseelégtelenséghez is vezethet
Az elmúlt két évtizedben számos olyan kutatási eredmény jelent meg, amely kimutatta, hogy az elhízás vagy a testtömeg-index (BMI) összefüggésben áll a krónikus vesebetegség (CKD) kialakulásának a kockázatával - hívja fel rá a figyelmet a Karger. A krónikus vesebetegség pedig az utolsó, ötödik stádiumban akut veseelégtelenséget jelent, amely esetén gyakran dialízis vagy vesetranszplantáció szükséges az életben maradáshoz.
Hogy mennyire komoly is a helyzet, azt jól mutatja, hogy a National Kidney Foundation szerint világszerte a lakosság 10%-át érinti a krónikus vesebetegség, és évente milliók halnak meg azért, mert nem jutnak hozzá megfizethető kezeléshez. Jelenleg világszerte több mint 2 millió ember részesül dialíziskezelésben vagy veseátültetésben, hogy életben maradjon, ez a szám viszont csak a 10%-át jelenti azoknak az embereknek, akiknek valóban szükségük van kezelésre az életben maradáshoz.
Sokat tehetünk ellene
Ha valaki elhízással küzd, akkor általában egy egészséges, tápláló ételekkel teli, csökkentett kalóriatartalmú étrendet érdemes követni, a háziorvos vagy egy dietetikus ajánlása szerint - javasolja a Kidney Research UK. Emellett rendkívül fontos a rendszeres testmozgás is - lehetőleg legalább heti 5 napon 30 percet érdemes mozogni, ami lehet például gyors gyaloglás, úszás vagy kerékpározás is.
A kalória csökkentését leszámítva ugyanezek a lépések a megelőzésben is sokat segíthetnek. Mindezeken túlmenően fontos a vérnyomásunk, a vércukorszintünk és a veséink állapotának rendszeres ellenőrzése is, amelyben segíthet a háziorvosunk is, vagy fordulhatunk egyenesen szakorvosokhoz is.
Végül, de nem utolsó sorban jó hír, hogy a krónikus vesebetegség kezelhető. Korai diagnózissal és kezeléssel lassítható vagy megállítható a vesebetegség súlyosbodása. Már csak ezért is rendkívül fontos, hogy ha úgy érezzük, hogy valami nincs rendben a vesénkkel, mielőbb forduljunk orvoshoz! Emellett szűrővizsgálatokon is kiemelten fontos rendszeresen részt venni, hiszen akár az életünk is lehet a tét.