Ezt teszi a túl sok cukor a szervezeteddel
A cukor finom. A cukor megnyugtat. A cukor örömet okoz. A cukor nagyon addiktív. Pedig sajnos nagy mennyiségben kifejezetten káros a szervezetre nézve.
Ezeket láttad már?
Az ember az édes íz iránti természetes preferenciával születik. A cukor szeretetére evolúciósan kódolva vagyunk, ráadásul a cukorfogyasztás örömérzetet okoz, így nehéz ellenállni neki. Pedig fontos lenne, ugyanis ha túlzásba visszük a fogyasztását, akkor akár komoly egészségügyi problémákkal is szembe kell néznünk.
Fáj a szíved érte?
Az egyik legérdekesebb kutatás szerint azoknak, akik sok, finomított cukorban gazdag ételt fogyasztottak, szignifikánsan alacsonyabb volt a „jó” HDL-koleszterinszintjük, és magasabb a trigliceridszintjük azokénál, akik kevés finomított cukrot ettek. Az úgynevezett védő HDL-koleszterin ideális értéke 0,9 mmol/l felett található, míg a triglicerid-szint 1,7 mmol/l alatt. Ennek a két vérzsírparaméternek az értékét azért érdemes figyelni, mert az ideálistól rossz irányba való eltérésük esetében nő a szívinfarktus, az agyi érelzáródás és az érelmeszesedés kialakulásának esélye. A kutatásban a rossz értékek pedig nem minden esetben függtek a testsúlytól, tehát akkor is lehetsz veszélyben, ha normális a súlyod, de sok cukrot eszel! A túlzott cukorfogyasztás esetén a vérben keringő inzulin is rossz hatással van az artériákra, ami idővel szintén vezethet szív- és érrendszeri megbetegedésekhez.
Plusz kilók
A sok cukor fogyasztásának negatív hatása leginkább a hízásban nyilvánul meg. Az elhízás hajlamosít a 2-es típusú diabétesz kialakulására, de a túlzott cukorbevitel önmagában is kimerítheti a hasnyálmirigyet, inzulinrezisztenciát, majd cukorbetegséget okozva. Inzulinrezisztensként – ami kezeletlenül a cukorbetegség előszobája – pedig már sajnos sokkal nehezebb kordában tartani a testsúlyt, ezért a legjobb lenne elkerülni az állapot kialakulását.
Tükröm, tükröm
A tükör nem hazudik, ha a cukorfogyasztási szokásokról van szó, és nem csak kerekebb pocakot és feneket mutat, hanem bizony ráncosabb arcbőrt is. A cukor hatására olyan molekulák alakulhatnak ki a véráramban, amelyek károsítják a bőrben található kollagént és elasztint – vagyis azokat a fehérjéket, amelyek a bőr feszességéért és fiatalos kinézetéért felelősek. Ha ez még nem lenne elég, a sok cukor a mosolyodat is tönkreteheti, ugyanis – különösen főétkezések között fogyasztva – kedvez a fogszuvasodás kialakulásának is.
Mit tehetsz?
A cukorról nem könnyű „lejönni”, de ha elkezdesz követni egy kiegyensúlyozott étrendet, amelyből minden értékes tápanyagot megkapsz, elegendő rostot és folyadékot fogyasztasz, és rendszeresen, napi három-öt alkalommal eszel, elkerülheted a kínzó sóvárgást az édességek után. Rengeteg étel természetes módon tartalmaz cukrokat, egy felnőtt nőnek összességében napi 25 grammnyi cukrot lehet így elfogyasztania. Ez nem sok teret enged a hozzáadott cukor fogyasztásának, ezért a hozzáadott cukrot tartalmazó ételeket vagy csak alkalmanként, kis mennyiségben fogyaszd, vagy használj egészséges cukorpótlókat!