5 jel, hogy gyorsabban öregszel, mint ahogy az normális
Veled is előfordult már, hogy amikor valaki elárulta neked az életkorát, nagyon meglepődtél? A külsőnk ugyanis nem feltétlenül árulkodik arról, hány évesek vagyunk, hiszen jóval fiatalabbnak és bizony sokkal idősebbnek is tűnhetünk. Vannak azonban olyan jelek is, amelyek kívülről nem minden esetben szembetűnőek, de feléd akkor is azt jelezhetik, hogy gyorsabban öregszel, mint kellene.
Ezeket láttad már?
Korai öregedésről akkor beszélhetünk, ha valaki idősebbnek tűnik a valós életkoránál, ami megnyilvánulhat szemmel látható módon, például hajhullás vagy száraz bőr formájában, de például ízületi fájdalmakat és memóriaproblémákat is okozhat. Vannak, akik a genetika miatt érintettek benne, mások a környezet hatásai, egyesek pedig a kettő kombinációja miatt. De annyi biztos, ha a jelek alapján gyorsabban öregszel, feltétlenül érdemes jobban ügyelned az egészségedre.
Állandóan fáradt vagy
Időnként mindannyiunkkal előfordulhat, hogy fáradtnak érezzük magunkat különféle okok miatt, mint amilyen például a kevés alvás vagy a túl sok stressz. Ha viszont állandóan fáradtnak érzed magad, az szinte biztos, hogy arra utal, nincs minden rendben a testeddel és az elméddel, és minél előbb érdemes alaposan kivizsgáltatnod magad. Erre utalhat például a gyengeségérzet, az alacsony energiaszint, a memóriaproblémák, a hangulatingadozások, a gyakori hasfájás vagy fejfájás is. Tehát a tünetek sokfélék lehetnek, így biztos csak akkor lehetsz abban, mi okozza a gondot, ha orvoshoz fordulsz.
Fájnak az ízületeid, gyengébbek az izmaid
Szerencsére nem feltétlenül merevednek meg az ízületeink, ahogy öregszünk, de tény, hogy az életkorunk előrehaladtával egyre nagyobb ennek az esélye. Hosszú távon emiatt ízületi gyulladás és egyéb ízületi problémákat is tapasztalhatunk. Akár egyik napról a másikra is nehézséggel, fájdalommal járhat például felmenni ugyanazon a lépcsőn, amelyet korábban rendszeresen probléma nélkül használtunk.
Illetve ahogyan egyre öregszünk, általában izomtömegvesztést is tapasztalunk, ami többek közt koordinálatlan mozgást okozhat. Bármelyiket is észleled, első lépésként a legfontosabb, hogy konzultálj a háziorvosoddal vagy egy szakorvossal, hogy pontosan milyen egészségi állapotban vagy, utána pedig a legtöbbször érdemes valamilyen kímélő mozgásformát választani - mint például az úszás vagy a gyógytorna -, ami erősítheti az izmokat és az ízületek állapotának is jót tehet.
Gyengül a látásod
Ha azt tapasztalod, hogy egyre rosszabbul látsz, akkor nagyon fontos, hogy minél előbb időpontot kérj egy szemorvoshoz. Erre utalhat, ha már nem látod tisztán a távolabb lévő dolgokat, gyakran tapasztalod azt, hogy a látásod homályos vagy az is, ha gyakran hunyorítasz. Mindezek a tünetek jelezhetik az öregedés természetes folyamatát is, de akár idő előtti öregedésre vagy valamilyen egyéb betegségre is utalhatnak. Így nagyon fontos, hogy minél előbb orvoshoz fordulj és ha lehetséges, szemüveggel, kontaktlencsével vagy valamilyen más módon újra élesen láss.
Rosszabbul hallasz
A gyenge hallás problémáját sokan a mai napig az idős korral társítjuk, pedig valójában bármelyik életkorban jelentkezhet. Így függetlenül attól, hány éves vagy, ha nehezen hallod meg, ahogyan beszélnek hozzád telefonon vagy egy zsúfolt szobában, esetleg fájdalmakat is tapasztalsz a füled környékén, feltétlenül érdemes elmenned egy hallásvizsgálatra.
Száraz a bőröd és a hajad
A bőrünk az életkorunk előrehaladtával kevesebb zsírt termel, amelynek hatására szárazságot tapasztalhatunk. De gyakran jelentkezik hajhullás és hajszárazság is, ahogyan öregszünk. Bármelyikről van szó, az okukat nem feltétlenül egyszerű beazonosítani, ugyanis például a pajzsmirigyet érintő problémák is okozhatják, illetve a szárazság oka lehet szimplán a dehidratáltság is.
Annyi mindenképpen fontos, hogy nap mint nap óvatosan, kímélő módon letisztítsuk az arcunkat, de sokat számíthat egy, a bőrtípusunkhoz passzoló arcápolási rutin is, ahogyan az is, ha folyamatosan ügyelünk arra, hogy hidratáltak legyünk. Ha mindezeket te betartod, de a bőröd és a hajad állapotát mégis aggasztónak látod, akkor alaposabban is érdemes utánajárnod - egy háziorvos által kért vérvétel például sokat segíthet -, mi történik pontosan a testedben.
Forrás: walkinlab.com, thehealthy.com, webmd.com