Íme a 9 leggyakoribb toxikus személyiségtípus és a megoldás ellenük
Az élete során már biztosan mindenki találkozott toxikus emberekkel, akár a munkahelyen, az iskolában, vagy éppen a közösségi média. Toxikus emberek igenis léteznek, szerte a világon, a kérdés csupán az, hogy miképpen kezeljük őket, ha az életünk részei.
Ezeket láttad már?
A legtipikusabb megoldás ezekkel az emberekkel szemben, ha egyszerűen elvágjuk a velük való kapcsolatunkat, viszont ez nem mindig a legpraktikusabb.
Kilenc különböző toxikus személyiségtípust mutatunk be és azt is eláruljuk, hogyan ismerheted fel, ha mérgező emberekkel vagy körülvéve, illetve miképpen kezelheted jól őket.
Az ítélkező
Ismerős az, amikor éppen nagyon izgatottan meséled valakinek, hogy valami szuper és új dolog történt az életedben; mint például, hogy ott hagyod az állásod, hogy megvalósítsd a már régóta dédelgetett álmodat, és csak egy szemforgatást, vagy épp egy elutasító választ kapsz cserébe? Ilyenkor nagy valószínűséggel egy ítélkező személy az, akinek a jövőbeni terveidről beszélsz.
Rachel Dash-Dougherty, pszichoterapeuta szerint az ilyen ítélkező embereket leginkább arról lehet felismerni, hogy mindent kritizálnak.
Saját bizonytalanságuk és túlzott egójuk az, ami által toxikus emberekké válnak
– mondja Rachel.
Érthető, hogy az ítélkező személyekkel nem szívesen osztjuk meg a jövőbeni terveinket – Markesha Miller, pszichológus szerint. És ez is lehet a kulcsa annak, ha el szeretnénk kerülni pár kellemetlen reakciót, a jövőbeni terveinkkel kapcsolatban. Tehát érdemes könnyed, a jelenről szóló beszélgetéseket kezdeményezni az ilyen emberekkel, hiszen nem mindenki képes elviselni mások ragyogását, ha még nem találta meg a sajátját.
Örök pesszimista
Az ilyen emberek nagyon nehezen találják meg a pozitívumot bárkiben vagy bármiben is, és sokszor másokra is átragasztják az élethez való negatív hozzáállásukat – mondja Miller.
Itt van néhány jel, ami alapján felismerheted, hogy nem a legoptimistább emberrel állsz szemben:
· Nagy küzdelmek árán találják meg a jó dolgokat, a reménysugarat.
· Mindig a legrosszabbat keresik egy adott helyzetben vagy személyben.
· Könnyen belemerülnek a problémáikba, és nem a kiutat, a megoldást keresik.
Miller szerint nagyon nehéz kezelni az ilyen típusú embereket, ha ők az életünk részei. Leginkább azokra lehet káros hatással, akik épp nehéz időszakon mennek át, mentális egészségi problémákkal küzdenek, mint például a depresszió, szorongás, vagy éppen önbizalomhiánytól szenvednek.
A lényeg az, hogyha sok ilyen negatív természetű ember vesz körül, és mindez a lelki egészségedre is hatással van, akkor próbáld meg hanyagolni a társaságukat.
A nárcisztikus
Biztos lehetsz benne, hogy nárcisztikus személlyel van dolgod, ha azt veszed észre, hogy minden róla szól, ha vele vagy. Ezek az emberek úgy gondolják, hogy mindenhez értenek, igazi polihisztorok, és ha nem értesz velük egyet, akkor mint a bomba robbannak. Illetve hajlamosak arra is, hogy olyan emberekkel vegyék körbe magukat, akik erősítik, és támogatják a saját magukról kialakított képüket.
Rockwell tanácsa szerint: hogyha jó hallgató vagy a beszélgetések során, akkor ügyelj arra, hogy amikor már elég volt a másik nárcisztikus megnyilvánulásaiból, akkor csak állj tovább.
Ám, ha úgy érzed, hogy a nárcisztikus típusú barátoddal, esetleg pároddal a kapcsolatotokat még helyre tudjátok hozni, akkor mindenképp oszt meg vele az érzéseidet, a gondolataidat, hogy ráébredjen, a világon vannak más emberek is rajta kívül.
A manipulátor
A manipulátorok sokszor kihasználják a másikat, vagy éppen olyan irányba irányítják kapcsolataikat, amik csak számukra járnának előnyökkel – mondja Shannon Gunnip, New York-i és Rhode Island-i pszichoterapeuta. Hozzáteszi azt is, hogy az ilyen embereket sokszor nem igazán érdeklik az érzéseid, és legtöbbször nincs megbánás bennük, ha megbántanak másokat.
Ha jó kapcsolatot szeretnél velük ápolni, vagy éppen megmenti azt, akkor érdemes megmutatnod nekik, hogy a manipulatív viselkedésüknek következményei lesznek. Például ha egy ilyen típusú ember kölcsönkér tőled, és azt nem adja vissza, akkor máskor inkább ne adj neki.
A felszínes
Biztos te is találkoztál már olyan típusú személlyel, aki a közösségi médián keresztül éli a kisebb hazugságokkal, szebbnek, jobbnak ábrázolt, elferdített életét.
Orlandoni szerint, azok a barátok akik túlzott pozitivitást mutatnak a társadalmi életben, ám ezzel szemben igazából nem jól boldogulnak az életükben, mérgezően is hathatnak az őket körülvevő emberekre. Ők kifejezetten felszínesek, hiszen az online világban mutatott túlzott pozitivitásuk sokszor mély boldogtalanságot rejt magában.
Ilyen esetben is a legjobb őszinteség. Egyszerűen csak közöld velük, hogy nem látod jónak, vagy esetleg dühít, hogy a közösségi médiában egy állandó színlelést látsz tőlük. Vagy az sem rossz döntés, ha egyszerűen csak kiköveted az állandóan színlelő játszó barátaidat.
A pletykafészek
Mindannyian találkozhattunk már életünk során olyan emberekkel, akik mindenkiről mindent tudnak (vagyis azt hiszik), és ezt nem restek megosztani másokkal sem. És, hát valljuk be, azért egyszer-egyszer, mindenki volt már ilyen „mindentudó”, vagyis pletykás szerepben.
Persze a történeteket, pletykákat mesélő legtöbbször ártatlannak érzi magát, pedig megalázhatja a történet szereplőjét azáltal, hogy szennyesét kiteregeti mások előtt.
Az ilyen emberek sokszor önértékelési problémákkal küzdenek, vagy épp nincs minden rendben az életükben, így a pletykálásba menekülnek
– mondja Miller.
Itt is megoldás lehet, hogyha határokat állítasz az ilyen személyekkel szemben, és ha nem akarod hallani a pletykát, akkor másfelé tereled a szót.
Figyelemre szomjazó
Az állandó figyelmet kereső ember legtöbbször túlságosan kedves. Gyakran előfordulhat az is, hogy az ilyen típusú személlyel szorosabbnak érzed a kapcsolatodat mint amilyen az valójában.
Gunnip szerint az ilyen emberekkel szemben az lehet a megoldás, ha nem reagál rá, amikor épp lenyűgözni próbálják.
Minél több figyelmet szentelsz nekik, annál inkább kitartanak
- mondja.
A hamis barát
Természetes, hogy mindannyian vágyunk arra, hogy kapcsolódjunk másokhoz, így amikor végre megnyílunk valakinek, nagy csalódás érhet minket, ha a kapcsolat egyoldalúvá válik – mondja Colleen Woodward, pszichoterapeuta. Idővel az ilyen fajta barátságok, kapcsolatok az önértékelésükben is kárt tehetnek.
A kommunikáció nagyon fontos ebben az esetben, hogy elmondjuk, nekünk így nem jó. Viszont ha ezek után sem ért meg téged a másik személy, akkor érdemes tovább lépned.
Aki lelki szemetesnek használ
Nem könnyű bevallani magunknak, és másoknak sem, ha magányosak vagyunk, és sajnos sokszor társadalmi megbélyegzés is társul mindehhez. Viszont amikor ezeket az érzéseket sokáig elnyomják, akkor hajlamosak lehetnek arra, hogy elárasztják érzelmeikkel azokat a barátaikat, akiket a legközelebb éreznek magukhoz, ami hatalmas terhet jelenthet a másik oldalon lévőnek.
Az ilyen típusú toxikus emberekkel szemben megoldást jelenthet a határok kijelölése. Kerüld az olyan mondatokat, hogy
túl sok számomra a személyiséged, nem tudok megbirkózni vele
inkább helyette finoman ajánl egy másik támogató barátot.