Ez a tökéletes életkor a házasságra a tudomány szerint
Ne aggódj, ez nem az a cikk lesz, amikor bűntudatot keltünk benned, csak mert még nem találtad meg az igazit, és nem mentetek oltár elé a mai napig. Azt azonban fontos tudni, hogy a tudomány foglalkozik azzal, hogy kiderítsék, melyik életkor a legjobb a házasságra, és nagyon úgy tűnik, megvannak az eredmények.
Ezeket láttad már?
A tökéletes házasság sok dolgon múlik, kezdve a remek kémiától a hihetetlen kompatibilitásig. De a tudomány szerint az sem feltétlenül mindegy, hogy mikor köttetik. Na ez persze nem azt jelenti, hogy csak akkor működhet, ha ebben az életszakaszban mondod ki a boldogító igent, de azt igen, hogy talán nagyobb az esély arra, hogy siker koronázza a házasságot.
4 szakértő is egyetértett a tökéletes időpontban
Bár egy sikeres házasság az élet bármely szakaszában létrejöhet, vannak olyan életkorok, amelyekben a szakértők egyetértenek abban, hogy jobban elősegítik a harmonikus párkapcsolatot.
A legutóbbi felmérésben 4 szakembert is megkérdeztek, hogy alaposan körüljárják a témát. Dr Wyatt Fisher okleveles pszichológust, aki házassági tanácsadásra szakosodott, Callisto Adams párkapcsolati szakértőt, Kelsey Togerson klinikai szociális munkást, és April Davis-t, aki egy luxus párkereső szolgáltatást alapított.
April Davis szerint az egyének bármely életkorban készek lehetnek a házasságra, az viszont, hogy az igen mennyire jó döntés, inkább azon múlik, hogy az adott személyek hol tartanak az életükben. Szerinte nincs tökéletes életkor az oltárhoz vonulásra, csak ideális időszak, életszakasz. Ez pedig az, amikor valaki úgy érzi, mind a magánéletében, mind a karrierjében a helyén van, és nem is kívánhatna ennél többet.
Szerinte badarság életkorra célozni, amikor a házasságról gondolkodunk. Sokan ugyanis eldöntik, hogy 30 évesen szeretnének házasodni, aminek az az eredménye, hogy amikor az adott életkort elérik, beérik olyan partnerekkel, akikkel egyébként nem tennék. Ám ha mégis mondani kellene egy szakaszt, Davis a 20-as évek végét mondaná, mert úgy gondolja, a legtöbben akkor érzik először, hogy az életükben a helyükre kerültek.
A túl korai házasságok esete
Dr. Wyatt Fisher úgy véli, általánosságban elmondható, hogy minél hamarabb házasodik egy pár, minél fiatalabb korban, annál több problémájuk van. A statisztikák szerint azok a házasságok, amelyek akkor jönnek létre, amikor a 10-es évek végén, vagy a 20-as évek elején járnak a felek, sokkal nagyobb eséllyel járnak válással.
Az oka egyszerű: az emberek rengeteget változnak ebben az időszakban, sokan a 20-as években valósággal újjászületnek. Így akik korán mondanak igent, valószínűleg még önmaguk minden oldalát sem ismerik elég alaposan, nem hogy a másikét. Kivételek persze mindig vannak, ezt nagyon fontos hangsúlyozni, de a számok egyértelműen ezt mutatják.
Ezen kívül praktikai okai is vannak a sikertelen korai házasságoknak, ugyanis ez nem sok teret ad a lehetőségek feltárására. Amikor valaki túl fiatalon ugrik bele az örök szerelembe, nem feltétlenül van tisztában a vágyaival és igényeivel. Ám a 30-as évek felé járva ezek is tiszták lesznek, de sok esetben az már késő.
Az agy fejlődése is fontos
Kesley Togerson neurológiai szempontokat nézett, szerinte a legfontosabb, hogy megvárjuk, amíg az agy teljesen kifejlődik, ami 25 éves korban következik be.
„Az is nagyon fontos, hogy a pároddal élj át minél több és komolyabb stresszhelyzetet. Ez nem egy rossz kívánság, sokkal inkább olyan tanács, amelynek érezned kell a fontosságát. Ha például a középiskolás szerelmedhez tervezel majd hozzámenni, ne félj a próbáktól.
Nézd meg, hogyan bírjátok az egyetemet, a távolságot, vagy amikor nem mind a kettőtöknek megy jól az álláskeresés. Az igen előtt egyszerűen tudnod kell, megvannak-e a konfliktuskezelési stratégiáitok a sikeres házassághoz.”
Callisto Adams véleménye az, hogy ebben a korban az emberek nem rendelkeznek feltétlenül az elégséges szintű készségekkel a házasság fenntartásához. Hiányzik a tapasztalat, a tudatosság, az érettség és az a kommunikációs szint, amely stabilitást hoz. Szerinte éppen ezért 25 év alatt egyáltalán nem ajánlott sietni az igennel, inkább azt követően, vagy a 30-as évek elején.
A legsikeresebb időszak
A szakértők egyetértettek abban, hogy azok a házasságok a legsikeresebbek, amelyekre a 20-as évek végén, vagy a 30-as évek elején kerül sor. Amikor ebben a korban vagyunk, már érezzük, mire vágyunk, és mit várunk az élettől vagy a partnerünktől. Ilyenkor már mindenki élete sokkal megalapozottabb, és az önismeret is sokkal kifinomultabb.
Ebben az időben mindenki szerzett tapasztalatokat, mindenkit értek traumák (érzelmi, egészségügyi és pénzügyi egyaránt), ami miatt sok helyzetet már rutinból kezelni tudnak a felek, amelyeket egyébként a 20-as évek elején még nem.
Amikor együtt vagytok, de mégsem - Honnan ismered fel, hogy kapcsolat helyett situationshipben vagy?
Mi több, ilyenkor már mindenki tudomásul vette, hogy az élet nem egy színes vattacukor, és igenis mindenkinek vannak hibái. Ilyenkor a felek már jobban képesek a felelősségvállalásra és az elszámoltathatóságra, arról nem is beszélve, hogy mindenki nagyobb valószínűséggel lesz anyagilag stabil, ami optimális alap a családalapításhoz, és a közös jövő megkezdéséhez is.
Honnan tudhatod, hogy készen állsz a házasságra?
Aranyszabály nem létezik, nincs kőbe vésve, kinek mikor ideális az időpont az életében. Az viszont biztos, hogy a házassághoz jó önismeretre van szükség. Kell, hogy legyenek bukásaid és kudarcaid, és látnod kell azt, hogy soha, senki nem lesz tökéletes.
Amikor a kommunikáció híve leszel a hirtelen döntések helyett, és engeded, hogy a másik hibázzon, valamint téged is elfogadnak az összes hibáddal együtt, akkor érdemes elgondolkodni az ásón, a kapán és a nagyharangon.