Tippek lefekvés előttre és ébredés utánra, hogy igazán kipihent legyél
Hogy végre jól kialudhassa magát. Ha későn kelő típus vagy, a sötét, téli napok valószínűleg még jobban veszélyeztetik a lelki békédet. Összeszedtünk pár tippet, hogy könnyedén kipattanhass az ágyból a herceg csókja nélkül is.
Ezeket láttad már?
Még nyolc óra alvás után is szerencsétlennek érzed magad, hogy fel kell kelned? Minden reggel öt percig azt fontolgatod, hogy felmondasz, abbahagyod az iskolát és déli országba költözöl? A reggeli rutinodnak bizony nagy szerepe lehet ebben. Felejtsd el a "szundi" gombot az ébresztődön, és próbáld ki ezeket a trükköket!
Mielőtt lefekszel...
1. Egyeztesd az óráidat!
A biológiai órád 90 perces ciklusokkal működik. Négy vagy öt ilyen ciklus szükséges ahhoz, hogy kipihend magad. Ha mondjuk 7 órakor kell felébredned, akkor innentől kezdve kell visszaszámolnod négyszer, vagy ötször 90 percet. Ennél azonban sokkal kényelmesebb, ha az okostelefonodat hívod segítségül. Androidra már letölthető a Sleep as Androis applikáció, mely tulajdonképpen egy ébresztő óra alvásciklus-figyelővel, mely gyengéden ébreszt fel a könnyű alvási ciklusban. Alvási naplót is vezet és ha magad mellé teszed az ágyba (természetesen lehalkítva a telefon csöngését, nehogy egy telefonáló rondítson bele a tökéletes felkelésbe), figyeli a légzésedet, a mocorgásodat és az ideális pillanatban kelt fel, amikor biztosan nem vágod a falhoz dühödben. Iphone-on a Smart Alarm Clock ugyanezen az elven működik. Mindkettő ingyenesen letölthető reggeli segédeszköz.
2. Időzítsd jól a forró fürdőt!
Körülbelül este 10 óra körül a testhőmérsékletünk természetesen lecsökken, hiszen a szervezetünk érzékeli a sötétséget és az agyunk elkezdi termelni az alváshormont, a melatonint. Ha 90 perccel azelőtt, hogy ágyba bújnál, veszel egy forró fürdőt, a tested fürdő utáni lehűlése éppen olyan lesz, mint ez a természetes folyamat. Ez segít az ellazulásban.
3. Ne pörögj!
Ha lehet, inkább reggelre időzítsd a futást és a konditermet. Ha erre nincs módod, akkor figyelj arra, hogy legalább két órával a tervezett lefekvés előtt hagyd abba a sportolást. Ritka dolog, hogy lebeszélünk a mozgásról, de ha gondjaid vannak a reggeli felkeléssel, az attól is lehet, hogy felpörögve kerülsz ágyba és emiatt sokáig forgolódsz.
Amikor felkelsz...
1. Felejtsd el a szundi üzemmódot!
A legrosszabb, amit tehetsz magaddal, hogy 10-15 percek miatt nyomkodod az ébresztőórát, vagy a telefonodat. Ez egy már régen elavult, káros módszer. Az történik ugyanis, hogy visszaalszol, újra elindítva egy 90 perces ciklust, aminek 10-15 perc múlva véget vet az újabb ébresztő. Ez egyenes út ahhoz, hogy úgy szállj ki az ágyból, mint akit agyonvertek.
2. Jó reggelt! Mit iszol?
Alvás közben kissé dehidratálódik a szervezeted és a vércukrod is alaposan lecsökken. Ilyenkor nyugodtan tegyél a teádba egy kis mézet, vagy cukrot, ez segít, hogy gyorsan magadhoz térj. A narancslé is tökéletes ébresztő, mert gyorsan felszívódó szénhidrátokat tartalmaz, ami kevesebb, mint 10 perc alatt rendbe tesz.
3. A vas kivasalja az arcod!
Egyél sok húst és vastartalmú zöldséget, mert nagyon sok nő tudtán kívül is rejtett vashiánnyal küzd és ez bizony okozhat alvászavarokat. Akár százszor is felébredhetsz három-négy másodpercre egy éjszaka folyamán anélkül, hogy ez tudatosulna benned. Ez aztán szépen lassan kimeríti majd a szervezetedet és önmagad árnyékává válhatsz. A varázsszavak: spenót, brokkoli és vörös húsok. Ha gyanús, hogy vashiánnyal küzdesz, irány a vérvétel! Pár hónap alatt megszabadulhatsz tőle, ha követed az orvosod utasításait.