5 bevált módszer a kellemetlen reggeli lehelet ellen
Veled is előfordult már, hogy ébredés után úgy érezted, a legjobb, ha senki nem jön a közeledbe, amíg fogat nem mosol? Reggeli lehelete mindenkinek van, azonban egyeseknél erőteljesebb, és ez meglehetősen zavaró lehet. Ha nem egyedül ébredsz fel, különösen idegesítő, de egyébként is bosszantó tud lenni a kellemetlen reggeli lehelet. Szerencsére vannak olyan módszerek, amelyekkel hatékonyan felléphetsz ellene.
Ezeket láttad már?
Ha olykor neked is a kellemetlen reggeli lehelet az első, amit magadon észlelsz, akkor itt az ideje annak, hogy cselekedj! Bár természetes, hogy ébredés után nem olyan friss a leheletünk, mint közvetlenül fogmosás után, ez még nem jelenti azt, hogy nem tehetsz ellene semmit. Ha pedig van megoldás, hogy többé ne nehezítse meg a reggeljeidet, akkor miért is ne élnél vele?
Moss fogat legalább naponta kétszer
A napi kétszeri fogmosás egy fluoridtartalmú fogkrémmel nagyszerű alapja lehet annak, hogy leszámolj a kellemetlen reggeli lehelettel. Hiszen a fogmosás segít eltávolítani a lepedékeket, mielőtt fogkővé válnának és hozzájárulhatnának a szúrós reggeli szájszaghoz. A fogkefe és a fogkrém önmagában viszont még nem elég hatékony, ezért fogköztisztítót vagy fogselymet is ajánlott napi szinten használnod. De legalább ilyen fontos az is, hogy minimum 2-3 havonta cserélj fogkefét, abban az esetben pedig, ha lebetegedtél, mondjuk torokgyulladásod van, egyből azután kezdj el új fogkefét használni, hogy meggyógyultál.
Tisztítsd meg a nyelvedet
Amikor fogat mosol, a nyelvedről se feledkezz meg, mert a baktériumok bizony könnyen megtelepednek az ízlelőbimbóinkon, ezáltal pedig befolyásolják a leheletünket. Egyrészt fogkefével is megtisztíthatod a nyelvedet, másrészt nyelvkaparót is érdemes használnod. Vannak nyelvkaparóval ellátott fogkefék is, amik a dupla funkciójuk miatt könnyebben motiválhatnak arra, hogy tényleg ne hagyd ki ezt a fontos lépést. Fogmosás után pedig bevethetsz egy antibakteriális, alkoholmentes szájvizet is, hogy még frissebb legyen a leheleted.
Kerüld a koffeint vagy hidratálj bőségesen
Kávé, energiaital és egyes teák - olyan italok, amelyek bőségesen tartalmaznak koffeint. Így az éberséget igen, a friss leheletet viszont aligha támogatják. A koffein ugyanis gátolhatja a nyáltermelést, és ha a szád túl száraz, akkor könnyen elszaporodhatnak a szájüregedben a különféle baktériumok. Hogy ne így legyen, jobb, ha reggel inkább egy frissítő turmixot vagy citromos vizet iszol. Ha mégis ragaszkodnál valamilyen koffeines italhoz, akkor pedig hidratálj bőségesen, és miután megittad, fogyassz el több pohár vizet is.
Ne hagyd ki a reggelit
Egy hosszú éjszakai alvás után nem árt, ha teszel azért, hogy fokozódjon a nyáltermelés a szádban. Egy finom, tápláló reggeli elfogyasztása pedig éppen ezt segíti elő. Jó opció például a joghurt és a tojás, amelyek nemcsak a nyáltermelést segítik elő, de jelentős mennyiségű D-vitamint és kalciumot is tartalmaznak. Levezetésnek pedig jöhet egy alma is, ami a magas víztartalmának és a ropogósságának köszönhetően szintén sokat tehet azért, hogy megszabadulj a kellemetlen reggeli lehelettől. Az olyan ételek elfogyasztását viszont, mint a fokhagyma vagy a vöröshagyma, inkább tartogasd későbbre.
Járj rendszeresen fogorvoshoz
Bármennyire is vigyázol a fogaidra, nem árt, ha évente kétszer felkeresed a fogorvost, hogy meggyőződj róla, valóban minden rendben van-e a szájüregedben. Némi fogkő például akkor is lerakódhat, ha nap mint nap többször mosol fogat és fogselymet is használsz, egy ilyen rutinellenőrzésen viszont hamar megszabadulhatsz tőle. Ha pedig tartósan kellemetlen lehelettel küzdesz, a fogorvosod a pontos okának a feltárásában is segíthet, és tanácsot adhat, hogy mi mindent érdemes még megtenned azért, hogy amennyire csak lehet, akár este, akár reggel friss legyen a leheleted.
Forrás: rockhilldentist.com, mywilliamsburgdentist.com, mkdmd.com