A szín, amit soha ne viselj egy állásinterjún, mert nagy valószínűséggel elbukod
Fekete, fehér, igen, nem. Vajon még ma is bukhat azon egy pozíció megcsípése, mit viselünk az állásinterjút? Lakatos Márk magyar stylist és Képes Judith HR-vezető segít nekünk eligazodni a tiltólistás és az ajánlott színek között.
Ezeket láttad már?
A jó hír az, hogy ma már nem ennyire fekete-fehér a kérdés: vagyis egy olyan munkahelyen, ahol nem lehetsz önmagad, nem élheted meg az önazonosságodat, talán nem is a legalkalmasabb terep számodra a szárnyaláshoz. Persze szektor válogatja, hol és mekkora a szigor, amikor arról van szó, milyen árnyalatú ruhában érkezzünk meg egy állásinterjúra.
„Szerencsére 2023-ban már lehetünk kevésbé konzervatívok öltözködés terén, még egy ilyen helyzetben is. Lehetünk színesek, bátran megmutathatjuk, kifejezhetjük a személyiségünket a különböző árnyalatokkal. Már véget ért a fekete kosztüm-fehér ing uralma, legalábbis a piaci szektorban. Ha valaki az állami szektorban interjúzik, oda természetesen még mindig kötelező a fekete-fehér klasszikus konzervatív megjelenés.” – magyarázza Képes Judith HR-vezető.
Erre Lakatos Márk is ráerősít: szerinte ugyanis az adott cég válogatja, milyen írott vagy íratlan szabályok érvényesek. Persze van ötlete arra az esetre, ha bizonytalan vagy, és szeretnéd elkerülni a hibázás lehetőségét. „Azzal biztosan nem fogsz mellé, ha semleges színpalettából indulsz ki - mondjuk a sötétkék és a szürke árnyalataiból. Ezek olyanok, amelyek minden színtípusú nőnek jól állnak, más színekkel is jól kombinálhatók, és bármilyen hivatalos dreszkód alapját képezhetik.” Ha egy fokkal bátrabb vagy, akkor Képes Judith szerint okos lépés, ha átfutod a cég weboldalát és közösségi média oldalait, amiből egy sor dologra következtethetsz a cég dress code-dal kapcsolatos elvárásairól.
A te színed, a te életed
A piaci szektorban tehát lehetsz bátrabb, de ami ennél is fontosabb: önazonosabb, amit azonnal kifejezhetsz a öltözködéseddel. Most, 2023-ban már az is fontos egy munkáltatónak, hogy minél hamarabb megismerjen minket. Ha önazonosan öltözünk fel már az interjúra, az közelebb visz minket ehhez a célhoz. A színekkel bátran lehet kísérletezni.
– hangsúlyozza a HR-vezető, aki szerint még előnyünkre is válhat a többi jelölttel szemben, ha egy bátrabb, önazonosabb szettben jelenünk meg (hangsúlyozzuk: nem az állami szférában!).
A szakember szerint ez abból fakad, hogy míg a 2000-es és a 2010-es évek az exkluzivitásról szóltak, vagyis arról, hogy az illető elég jó-e ahhoz, hogy befogadja egy adott közösség, addig a 2020-as évekre ez erőteljesen elmozdult az inclusivity trendek felé, ami a befogadásról és az elfogadásról szól.
Tudod, mi áll jól neked?
Lakatos Márk is bátorít a színek tudatos használatára, szerinte ugyanis, ha a színtípusodnak megfelelő ruhában jelensz meg egy állásinterjún, abból plusz önbizalmat meríthetsz. „Egy ilyen választás magabiztossá és harmonikussá teszi a megjelenésed, amivel jó benyomást keltesz. Így hozzá is segíthet, hogy megkapd az állást, hiszen önmagadat adod. Érdemes a típusodnak megfelelően felöltözni, erről tájékozódni.
Mondjuk tél típusként smaragdzöldet, királykéket vagy erősebb sárgát is választhatsz, ez a visszafogott sminkeddel a lehető legjobb színben tüntet majd fel. Nyár típusként egy hűvösebb pasztellszínnel érdemes hangsúlyozni a finom, vizesebb színhatásodat. Az ősz és tavasz típusok is tökéletesen festenek majd egy-egy élénk, melegebb árnyalattal. A fekete-fehéret javaslom kerülni, mert kicsit túl ceremoniális és drámai - kivételt képeznek a tél típusok. Jobb választás lesz a bézs, szürke alapként. Ha valamilyen kreatívabb állásra pályázol, akkor természetesen lehet egyénibb, személyesebb, meglepőbb öltözéket viselni. Én a karakteres mintákat sem javaslom egy állásinterjúra, mert odavonzza az embere tekintetét, és fennáll a veszélye, hogy jobban fognak figyelni a ruhánkra mint ránk. Fémes, csillogó színeket semmiképpen ne viseljünk állásinterjúra.” – hangsúlyozza Lakatos Márk. A feltűnő minták kerülését egyébként a HR-vezető sem győzi hangsúlyozni.
A számok tükrében
A túl feltűnő minták mellett érdemes kétszer is meggondolni, mielőtt narancssárgába megyünk interjúzni, és erre a CareerBuilder felmérése is ráerősített. A vizsgálatban 2099 HR-es vett részt teljesen különböző iparágakból, és 25 százalékuk gondolta úgy, hogy a narancssárga a legrosszabb színválasztás, amiben egy jelölt megjelenhet. Míg a magabiztosság és a proaktivitás előny, addig ez a szín könnyen azt üzenheti a szakemberek szerint, hogy a pályázó túlságosan is magabiztos.