Teszt: Te főnök vagy beosztott típus vagy? A személyiséged elárulja
A magasabb beosztás és hangzatos pozíció jól néz ki az ember aláírásában és CV-jében, abba viszont kevesen gondolnak bele, milyen extra felelőséggel, mennyi túlórával és stresszel jár – akár tartósan. Elképzelhető, hogy vágysz azokra a dolgokra, ami egy főnöki pozíció betöltésével jár, de vajon tényleg megállnád a helyed vezetőként? Jól éreznéd magad benne és eredményes lennél? Esetleg beosztottként és jó katonaként vagy a leghatékonyabb – és ne felejtsük el: a legteljesebb?
Ezeket láttad már?
Nincs más dolgod, mint kitölteni a tesztet, és az eredmény után visszatérni a cikkhez, majd elolvasni, hogy a HR vezető szerint mi különbözteti meg a főnöknek valót a született beosztottól. Fontos: egyik sem jobb, mint a másik. A lényeg, hogy pontosan tudjuk, miben vagyunk jók, mik az erősségeink és mennyi felelősséget bírunk el.
Quiz Maker - powered by Riddle
Egy skill mindenek felett: a főnök és a felelősség
Képes Judith HR-vezető szerint egyetlen skill van, ami eldönti, ki az, aki vezetőnek/főnöknek való, és ki az, aki beosztott típus, ez pedig a felelősségvállalás mértéke. (Erre nyilván rengeteg egyéb dolog is épül, de ha ez nincs meg, akkor nincs miről beszélni.) „Akik beosztottak, a felelősségvállalásuk saját magukra terjed ki. Aki vezető, vagy benne van a lehetőség, hogy egy nap vezető legyen, annak alap, hogy felelősséget tud vállalni a saját munkájáért. Azonban jellemző, hogy mindig többet vállal, mint a saját területe. És ami fontos, hogy nem csak a munkáért, hanem magukért az emberekért is vállalják a felelősséget.” – hangsúlyozza a szakember.
A felelősségvállalás és a hatalom kérdése egyébként összefonódik. Képes Judith figyelmeztet, hogy itt a hatalomra ne úgy gondoljunk, mint valami negatív vagy elnyomó dologra, amivel visszaélhetünk és hatalmaskodhatunk mások felett. Ez a hatalom és a felelősségtudat ugyanis kiterjedhet a teljes csapat jól-létére. Akiben nincs felelősségvállalás, abból soha nem lesz vezető. Olyan ez, mint egy spektrum: minél magasabb valakiben a felelősségvállalás képessége, annál jobb vezető, és annál inkább vezetőnek való.
Nem baj, ha nem vágysz rá
Alacsonyabb felelősségvállalással sokkal egyszerűbb a képlet és ezzel együtt az élet egy munkahelyen, hiszen az adott felelősségvállalás kizárólag a saját feladatainkra terjed ki. Ha egy beosztott a szíve mélyén azt sem szereti, ha a főnöke a nap végén megkérdezi, mivel foglalkozott ma vagy hol tart a feladataival, akkor magasabb pozícióban, ahol a még több felelősségvállalás még több elszámoltathatóságot von maga után, valószínűleg sokkal jobban frusztrálódna. De azzal is számolni kell, hogy „embereket vezetni magányos és nehéz lelki munka”, így fontos, hogy a törekvéseid során pontosan tudd, mit kapsz, ha esetleg egy csapat élére kerülsz.
Akkor leszel boldog és teljes a karrieredben, ha tudatosan építed azt:
- „Neked is csak megszületni volt nehéz!” - Tényleg működik a Lucky girl syndrome?
- „Az igazi vezetés azt jelenti, hogy hatással vagy másokra és a környezetedre” - A pozitív emberi kapcsolatoknak nagyobb ereje van a munkahelyen, mint gondolnád
- „Rettegek, hogy rájönnek, nem vagyok elég jó ide” - 5 módszer, hogy legyőzd az imposztor szindrómát