A tej most akkor barát vagy ellenség?

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A tej az egyik legismertebb alaptáplálékunk, amelyet gazdag kalciumtartalma miatt különösen ajánlanak csontjaink egészségének megőrzésére. A tej a gyermekkor része, sokan azonban a felnőtté válás során döntenek úgy, hogy elhagyják ezt az italt étrendjükből. Vajon valóban szükség van a tejre felnőtt korban is?

A tej most akkor barát vagy ellenség?
Fotó: Cottonbro/Pexels

Napjainkban egyre gyakoribb jelenség, hogy az emberek különféle emésztési problémák, allergiák vagy bőrtünetek miatt elhagyják a tejtermékeket. A laktóz- és tejfehérje-érzékenység egyre többeket érint, és ennek következtében növekszik a növényi alapú alternatívák népszerűsége. A mandula-, szója-, kókusz- vagy zabtejek új lehetőségeket kínálnak azok számára, akik szeretnék elkerülni a tejtermékeket, vagy egészségtudatosabb választást keresnek. Vajon ezek a növényi italok valóban képesek pótolni a tehéntej által biztosított tápanyagokat, vagy csupán ízletes alternatívák, de nem helyettesítők? Ebben a cikkben szakértők segítségével járunk utána annak, hogy milyen előnyei és hátrányai vannak a tehéntej fogyasztásának, illetve mit nyújthatnak a növényi alapú változatok.

Inni?

A tejpártiak szerint a fehér ital fehérje, vitamin és ásványi anyag tartalma jótékony hatással bír a szervezetre, ezért napi egy pohár tej fogyasztásával jelentősen hozzájárulhatsz egészséged megőrzéséhez. A tej jellemző szénhidrátja a laktóz (tejcukor), amely elősegíti az ásványi anyagok közül a kalcium, a magnézium és a foszfor felszívódását, emellett pedig számos vitamint tartalmaz.

A tejet ajánlók szerint fogyasztása nélkülözhetetlen az erős csontváz felépítéséhez és a csonttömeg fenntartásához. Szerintük a kereskedelemben kapható tej biztonsággal fogyasztható, és az egészséges élet egyik fontos alapélelmiszerének tekintik.

Nem inni?

A tejfogyasztást ellenzők persze másképp látják. Szerintük a tejből nyert kalcium lerakódhat a szövetekre, így meszesedést idézhet elő, ami csontritkulást okozhat. Ahhoz, hogy megfelelő kalciummal lássuk el a szervezetünket, nem feltétlenül kell tejet fogyasztani, mivel az gondosan válogatott növényi étrendddel is tökéletesen bevihető.

Az ellenzők szerint a csontritkulás mellett az aktív tejfogyasztás számos betegség kiváltó forrása lehet. Például: a tejben található fehérjék antitest képzésre serkentik a szervezetet, amelyek megtámadhatják a hasnyálmirigy bétasejtjeit. A bétasejtek termelik az inzulint, melynek hiánya cukorbetegséget okozhat.

Egyes kutatók szerint az állati fehérjék emésztése során antigén fehérjék jutnak át az emésztőrendszer nyálkahártyáján, így nagyobb lehet az esélye a különböző rákos megbetegedéseknek. Nem beszélve arról, hogy a különböző antibiotikumok, gyógyszermaradványok, melyeket a tehenek kezelésre használnak, szinte minden esetben megtalálhatók az általunk fogyasztott tejben.

Nagyon sok embert diagnosztizálnak laktóz- vagy kazeinérzékenységgel. Nekik nagyon jó megoldás lehet a növényi tejek fogyasztása
Fotó: Shutterstcok

Esetleg érzékeny vagy?

A két ellenkező vélemény alapján nagyon nehéz lenne igazságot tenni, ezért a legjobb, ha a tejfogyasztás kapcsán saját magad mérlegelsz, amikor tudatosan megválasztod a neked legmegfelelőbb diétát. Azonban ha a tejivások után rendszeresen kellemetlen mellékhatásokat észlelsz, érdemes elgondolkodnod azon, hogy esetleg tej-érzékenységben szenvedsz, ezért keress fel egy szakembert, aki hasznos tanácsokkal lát el.

Ugyanis a tejnek mennyiségben és minőségben is két olyan jelentős összetevője van, mint a fehérje- és a tejcukor, melyek betegségi tüneteket válthatnak ki. A tejfehérje és a tejcukor hasznosítása a szervezet számára különböző módon történik. A fehérjék bontásában az emésztőenzimek, míg a tejcukor bontásáért a laktáz a felelős. Abban az esetben, ha ez nem megfelelően működik, sajnos allergiás reakciókat válthat ki.

Mi történik a testeddel, ha túl sok vizet iszol?

Mi történik a testeddel, ha túl sok vizet iszol?

Mit mond a dietetikus?

Megkérdeztük a GLAMOUR dietetikus szakértőjét, hogy ő mit gondol a tejfogyasztásról. Erdős Erika szerint tévhit, hogy a tej valódi csodaszer lenne, és hozzáteszi, hogy sajnos ezzel ellentétben inkább sok civilizációs betegség okozója is lehet. Erika csak kis mennyiségben ajánlja a tejet, és fölhívja a figyelmet a tehéntej kecsketejjel való helyettesítésérének lehetőségére.

Te tudtad, hogy a kecsketej sokkal könnyebben emészthető, ellentétben a hagyományos tehéntejjel? Ugyanis a kecsketej zsírmolekulái tízszer kisebbek, ezenkívül több olyan enzim található benne, amelyek támogatják az emésztés folyamatát. Tehéntej allergia esetén a kecsketej kiváló alternatíva lehet. Azonban, ha allergiás tüneteid vannak, a kecsketej fogyasztása előtt sem árt, ha kikérd egy szakember véleményét!

A szervezeted jelzésein néha nehéz eligazodni. Próbálunk segteni!

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Az 51 éves Heidi Klum forró fotójától azonnal zavarba jössz, kamerák előtt villantotta meg a mellét

Az 51 éves Heidi Klum forró fotójától azonnal zavarba jössz, kamerák előtt villantotta meg a mellét

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)