Te is refluxos vagy? Nem vagy egyedül!
Gyakran tör rád gyomorégés, néha pedig elviselhetetlen égő érzés kínozza a nyelőcsöved? Vedd komolyan, lehet, hogy reflux áll a háttérben!
Ezeket láttad már?
Biztos veled is előfordult már, hogy bizonyos ételek elfogyasztása után égő érzés lett úrrá a gyomrodban. Alapvetően egy-egy ilyen eset teljesen normális jelenség, viszont ha tartósan fennáll, nem árt komolyabban is utánajárnod, hogy mi állhat a panaszok hátterében, a kezeletlen tünetek ugyanis később komolyabb bajt is okozhatnak. Az alattomos reflux betegségnek jártunk utána Dr. Tomcsik Zoltán a Róbert Károly Kórház gasztroenterológus főorvosának segítségével. Ne habozz, tartósan fennálló probléma esetén fordulj mihamarabb orvoshoz!
Mi is a reflux?
A gyomortartalom egy részének visszafolyása egy teljesen normális jelenség. Normális esetben a megfelelő nyáltermelés semlegesíti a visszajövő gyomortartalmat, a nyelőcsőn található záróizom pedig megakadályozza, hogy oda is visszafolyjon a gyomortartalom. A reflux a tápcsatorna egyfajta működési zavara, melynek során a sav, epe vagy esetlegesen az elfogyasztott étel az emésztőnedvekkel illetve a gyomorsavval keveredve a normál haladási iránnyal ellentétesen visszafolyik a nyelőcsőbe, és záróizom nem akadályozza ezt meg. Tehát a záróizom nem megfelelő működése, mozgása okozhatja a betegséget. Leggyakoribb tünet a gyakori gyomorégés, vagyis a szegycsont mögött jelentkező égő fájdalom, fulladás-érzés, szíveredetű panaszok, nehézlégzés, fülgyulladás, nyelési problémák, de ha a sav bekerül a tüdőbe, tüdőgyulladást is tud okozni.
Mitől alakul ki?
Sokan tartós panaszok esetén különböző praktikákkal próbálják a tüneteket enyhíteni és csak két-három év múlva fordulnak orvoshoz, ami további szövődményekhez vezethet. Különböző lelki eredetű problémák is elő tudják idézni, de a megnövekedett hasűri nyomás, a helytelen életmód és a rendszeresen fogyasztott rossz minőségű ételek is elősegíthetik a betegség kialakulását. A terhesség vagy az elhízás gyakran jár refluxos tünetekkel, hiszen a megnövekedett has nyomást helyez a gyomorra. Ezenkívül több étel rendszeres fogyasztása például csokoládé, paradicsom, hagyma, különböző menta- és, citromfélék is hozzájárulhatnak, hogy a későbbiekben visszatérő panaszokat észlelj. Emellett a dohányzás, a rendszeres kávé és alkoholfogyasztás sem tesz jót hosszútávon a gyomornak. A különböző depresszió elleni gyógyszereknek, bizonyos fogamzásgátlóknak is van úgynevezett refluxfokozó hatásuk, mivel lazíthatják a gyomor záróizmát.
Hogyan kezelhető?
Korábban kontrasztanyag segítségével röntgenes eljárással diagnosztizálták a betegséget. A mindennapokban az endoszkópos vizsgálat került előtérbe, mivel ennek segítségével szövettani mintát is lehet venni. Gyakran előfordul, hogy a tünetek ellenére semmilyen elváltozást nem észlelnek. Ilyenkor úgynevezett funkcionális vizsgálatot végeznek, ami még hatékonyabban világít rá az esetleges panaszok hátterében húzódó betegségre. Ha gyógyszeres kezelésre kerül a sor, általában protonpumpa-gátlókat írnak fel, melyekkel jól lehet szabályozni a savtermelést és a visszafolyást a nyelőcsőbe. A nem kezelt tünetek mindenféle nyelőcső elváltozást, fekélyt, szűkületet, nyelőcső elhegesedést tudnak a későbbiekben okozni, ezért komolyan kell venni a tüneteket és mihamarabb orvoshoz fordulni.