Te fizetsz vagy ő? 5 intő jel, hogy ideje beszélnetek a pénzügyekről

Szponzorált tartalom

2020. október 29.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Nem sok minden áll távolabb a romantikától, mint a pénzügyek, a téma viszont megkerülhetetlen, ha a rózsaszín köd felszállása után is kiegyensúlyozott kapcsolat fenntartása a cél. Mikortól beszélhetünk közös pénzügyekről egy párkapcsolatban? Mi okozhat konfliktust, és mi utalhat arra, hogy valami nincs rendben a két fél között, ha az anyagiakról van szó? A Bank360.hu pénzügyi elemzői segítenek eligazodni ezekben a kérdésekben, illetve öt olyan szituációt említenek példaként, amelyek baljós előjelei lehetnek egy közelgő párkapcsolati pénzügyi krízisnek.

Te fizetsz vagy ő? 5 intő jel, hogy ideje beszélnetek a pénzügyekről
Fotó: Gettyimages.com

Ha nem akartok beszélni róla

Előfordulhat, hogy a konfliktust éppen a kommunikáció hiánya okozza, hiszen van, aki előre szereti tisztázni a pénzügyi kérdéseket, míg mások inkább halogatnák ezt a beszélgetést. Ez idővel konfliktushoz vezet, hiszen egy komolyra forduló párkapcsolatban számos kiadás merül fel, melyekről közösen érdemes döntést hozni. Ha kezdetben vita tárgya egy közös bevásárlás vagy utazás rendezése, később a nagyobb volumenű kiadások is gondot okozhatnak, mint amilyen a lakáshitel felvétele vagy a gyermekvállalás finanszírozása.

"Oldjuk meg először az olyan egyszerű kérdéseket, mint amilyen egy közös nyaralás vagy a mindennapi bevásárlás, és ha ez már zökkenőmentes, akkor bele lehet vágni egy nagyobb volumenű közös kiadásba is" – javasolta Vrazsovits Rita, a Bank360.hu elemzője.

Ha az egyik fél sokkal többet keres

A jelentős jövedelemkülönbség önmagában nem válóok, viszont okozhat nézeteltéréseket, ha nem a helyén kezeljük a kérdést, vagy ha egyáltalán nem beszélünk róla. Gondot okozhat például, ha mindkét fél a saját tárcája vastagságához mérten költ, és emiatt nem találják a közös hangot. Fontos kiemelni, hogy a jövedelemkülönbség nem feltétlenül tart örökké, hiszen dinamikusan változhat, hogy ki, mennyit keres – ezt befolyásolhatja egy új munkahely, vagy épp egy munkahely elvesztése, illetve egy újonnan felvett személyi kölcsön törlesztőrészlete is. Bárhogy is alakul, a nagyobb változásokhoz közös döntések mentén érdemes alkalmazkodni.

Ha az egyik fél túl sokat vagy túl keveset költ

Konfliktusforrás lehet az is, ha az egyik fél számolatlanul költi a pénzt, vagy a fogához veri a garast – csak hogy a két végletet említsük. Ideális megoldásként az arany középúton érdemes kiegyezni, de ehhez mindkét fél részéről kompromisszumokra és a pénzügyi szokások megváltoztatására lehet szükség. Ebben segíthet egy előre elkészített havi pénzügyi terv vagy egy közös bankszámla, amit akár a meglévő saját számla mellé is meg lehet nyitni.

Ha mindig, mindent te fizetsz (vagy éppen ő)

A kapcsolat elején gyakori, hogy az egyik fél meghívja a másikat, idővel azonban érdemes egyensúlyra törekedni. Konfliktust szülhet, ha mindig a pár egyik tagjának nyílik a pénztárcája nagybevásárlásnál vagy a közös programok rendezésénél, még akkor is, ha ő keres többet. Ha a helyzet nem változik és zavaróvá válik, érdemes szóvá tenni, és közösen kitalálni – akár le is írni –, hogy ki, melyik kiadásért fog felelni a jövőben.

Ha az egyik fél nem őszinte

Egy kapcsolat hosszú távon csak átlátható pénzügyekkel működhet. Éppen ezért a múltat és a jövőre vonatkozó terveket is érdemes tisztázni: ha az egyik fél például adóssággal vág bele a kapcsolatba, az a másik félre is hatással van, hiszen annak hatását együtt kell tovább cipelni.

"Ha ez nem derül ki időben, egy későbbi hiteligénylésnél ebből gond adódhat. Érdemes átbeszélni a jövőre vonatkozó terveket is: ha az egyik fél évek óta lakásra tesz félre, a másik fél pedig inkább a mának él, és nem takarít meg, akkor hosszú távon nehezebb összeegyeztetni a közös célokat" – mondta el Vrazsovits Rita.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Az offline tervezés és naplózás tizenkét legnagyobb előnye - Változtasd meg az életedet a BuJóval!

glamour plusz ikon Az offline tervezés és naplózás tizenkét legnagyobb előnye - Változtasd meg az életedet a BuJóval!

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Stresszelsz és fáj a fejed az ünnepi hajrában? 3 tipp, amit érdemes megfogadnod (x)

Stresszelsz és fáj a fejed az ünnepi hajrában? 3 tipp, amit érdemes megfogadnod (x)

Must have téli kiegészítők, amiket imádni fogsz, mert szuperül kombinálhatók (x)

Must have téli kiegészítők, amiket imádni fogsz, mert szuperül kombinálhatók (x)

Kíváncsi vagy, melyik smink look illik hozzád a legjobban? Mutatjuk (x)

Kíváncsi vagy, melyik smink look illik hozzád a legjobban? Mutatjuk (x)

Már nem úgy veszünk ajándékot, mint eddig - ez gyökeresen megváltozott (x)

Már nem úgy veszünk ajándékot, mint eddig - ez gyökeresen megváltozott (x)